Co wrzucamy do brązowego pojemnika?

Wiosną częściej niż kiedy indziej zastanawiamy się co wrzucamy do brązowego pojemnika. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim konieczność pozbycia się odpadów biodegradowalnych.

Tego typu śmieci powstaje w tym okresie bardzo dużo, co wynika z chęci zaprowadzenia porządku w ogrodach oraz innych terenach zielonych. Konieczność pozbycia się odpadów biodegradowalnych wykazują zarówno osoby fizyczne jak i firmy. Dla mieszkańców jest to o tyle prostsze, że organizacją odbioru odpadów bio zajmują się Gminy. W przypadku przedsiębiorstw pielęgnujących skwery i trawniki komercyjnie jednym ze sposób utylizacji nieczystości jest zamówienie kontenera. Dobrą ofertą w tym zakresie dysponuje wywóz gruzu Jarocin. Aby w sposób pełny odpowiedzieć na pytanie co wrzucać do brązowego pojemnika, nie można także zapominać o odpadach kuchennych. W nomenklaturze odpadowej mają one kod 20 01 08. Podsumowując nasze rozważania warto oprzeć je o przykłady, które jeszcze dokładniej zobrazują przeznaczenie brązowych koszy na śmieci. Do tego typu śmietników można wrzucać przede wszystkim:

Co wrzucać do brązowego pojemnika?

  • Trawę, liście i gałęzie – działkowcy oraz osoby posiadające przydomowe ogrody dokładnie wiedzą co wrzucamy do brązowego pojemnika. Gdy trzeba rozpocząć pielęgnację roślinności zbiornik ten jest jedyną szansą na pozbycie się zarówno części nadziemnych jak i podziemnych kwiatów oraz krzewów. W sprzedaży spotyka się pojemniki do BIO o pojemności od 60 do 1100 litrów. W przypadku gdy posiadamy duży areał należy zadbać o to, aby mieć odpowiednią przestrzeń do gromadzenia śmieci. Niekiedy zatem musimy się zaopatrzyć w więcej niż 1 kosz do nieczystości.
  • Obierki, zgniłe owoce i warzywaodpady kuchenne ulegające biodegradacji pojawiają się niemal w każdej kuchni. Przykładem tego co wrzucamy do brązowego pojemnika mogą być np. obierki po ziemniakach lub jabłkach. Jeśli więc chcemy być w 100% ekologiczni to i te odpady musimy przeznaczyć do recyklingu. W przypadku odpadów biodegradowalnych jest nim proces kompostowania, który może się odbywać w atmosferze tlenowej lub beztlenowej.
  • Chleb – większości miejsc w kraju do pojemników na bio można wrzucać także chleb i bułki. Odpady te nadają się do ponownego przetworzenia i mogą zasilić strumień odpadów o kodzie 20 01 02 lub 20 01 08. Warto dodać, że w niektórych miastach odpady kuchenne zbiera się oddzielnie i nie można ich łączyć z odpadami ogrodowymi. W tym celu dobrze jest postawić w kuchni niewielki zbiornik i w nim kolekcjonować „zieloną” część naszego pożywienia w postaci omawianych wcześniej resztek.
  • Popiół z kominka – popiół pochodzący ze spalania drzew owocowych to kolejny przykład tego co wrzucamy do brązowego pojemnika. W odróżnieniu od popiołu ze spalania węgla można on uzupełnić zawartość koszy do BIO i nie pogorszyć jakości surowca, który się w nich znajdzie. O tym, czy popiół może się pojawić w brązowym śmietniku decydują najczęściej przepisy lokalne. Nie w każdej Gminie jest to obligatoryjne.

 

Co wrzucamy do brązowego pojemnika?

Co wrzucamy do brązowego pojemnika?

 

Zobacz też:

Co wrzucamy do zielonego pojemnika?
Rental of BDO containers
Sprzątanie po eventach
Gdzie wyrzucać nakrętki od słoików?
Pojemniki na odpady Krosno
Pojemniki na odpady Krotoszyn

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Jędrychów

16 min. temu