Jak powinna wyglądać prawidłowa wiata śmietnikowa?

Altany śmietnikowe to coraz powszechniejszy element posesji. Konstrukcje tego typu można spotkać niemal wszędzie – od domów jednorodzinnych, po wielkie osiedla i centra miast.

Ich popularność to przede wszystkim wynik znaczenia, jakie mają dla utrzymania czystości i porządku wokół nas. Właściwe składowanie odpadów bardzo ważne ze względów sanitarnych i ochrony środowiska. Jak jednak dobrać odpowiedni typ? Jakie altany śmietnikowe są dostępne na rynku? Jakie materiały służą do ich budowy? Odpowiedzi na te pytania udzielamy poniżej.

Altana śmietnikowa w ogrodzeniu – czy to dobry pomysł?

Jeśli chodzi o lokalizację, wyróżniamy dwa podstawowe typy altan śmietnikowych. Są to konstrukcje wolnostojące oraz umieszczone w ogrodzeniu. Ten drugi rodzaj cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Głównym powodem jest wygoda – znajdujące się w altanie pojemniki są dostępne zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników firm oferujących wywóz gruzu Goleniów. Wiata w ogrodzeniu może też wyglądać bardzo estetycznie. By tak się stało, w przypadku istniejącego już ogrodzenia konieczna będzie jego przebudowa.

Altana śmietnikowa drewniana – naturalna i estetyczna

Wiaty śmietnikowe są bardzo zróżnicowane pod względem materiałów użytych do ich produkcji. Wśród nich wyróżnić należy wyróżnić przede wszystkim konstrukcje metalowe, murowane i drewniane. Ostatni rodzaj cechuje się dużą uniwersalnością – dopasuje się zarówno do klasycznie zaaranżowanych, jak i nowoczesnych ogrodów lub podwórek. Drewno jako materiał naturalny doskonale łączy się z roślinnością. Altana śmietnikowa drewniana ma jednak pewne wady. By osiągnąć pożądaną odporność na wilgoć i promieniowanie UV, wymaga regularnej konserwacji z użyciem impregnatów, lakierów lub olejów.

Altana śmietnikowa murowana – konstrukcja na lata

Kolejny typ to altana śmietnikowa murowana. Może ona być wzniesiona od postaw lub z zastosowaniem technologii prefabrykowanej. Najważniejszą zaletą tych konstrukcji solidność – bez problemu znoszą nawet silne wichury lub gradobicia, zapewniając doskonałą ochronę znajdujących się w środku odpadów. Ich wygląd uzależniony jest od sposobu wykończenia. Dzięki użyciu płytek ceramicznych lub kamiennych można uzyskać ciekawy efekt i idealnie dopasować je do charakteru nowoczesnych budynków. Nie bez znaczenia jest też to, że wykończona w ten sposób altana śmietnikowa jest łatwa do utrzymania w czystości.

Altany śmietnikowe z metalu i tworzyw sztucznych

Altany śmietnikowe mogą też być wykonane z metalu. Do tej kategorii zaliczają się obiekty w całości metalowe lub z metalowym stelażem, do którego zamontowane są panele z poliwęglanu lub innego tworzywa sztucznego (rzadziej z drewna). Argumentem przemawiającym za wyborem tego rozwiązania jest przede wszystkim lekkość oraz niskie koszty. Panele poliwęglanowe są też odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wadą okazują się zaś trudności w dopasowaniu takich wiat do klasycznych aranżacji.

Jak widać, wybór altan śmietnikowych jest naprawdę szeroki. Bez względu na to, czego oczekujemy od wiaty, jakim budżetem dysponujemy, na rynku z pewnością znajdziemy produkty dopasowane do swoich potrzeb. Nic też nie stoi na przeszkodzie ku temu, by wiatę wybudować od podstaw, w stu procentach dostosowując ją do charakteru posesji.

 

Altany śmietnikowe

Altany śmietnikowe

 

Zobacz też:

Czym jest i jak zagraża dzikie wysypisko śmieci?
Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?
Jak we właściwy sposób opróżniać szambo?
Wywóz odpadów komunalnych
Pojemniki na odpady Katowice
Pojemniki na odpady Kędzierzyn Koźle

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Zamość

48 min. temu