Cena wywozu śmieci – jak bardzo może się różnić?

Cena wywozu śmieci – jak bardzo może się różnić?

Cena wywozu śmieci z roku na rok wzrasta, a wszystko za sprawą wszechobecnej inflacji, która dopada portfel każdego Polaka. Miej świadomość, że cena wywozu śmieci może się różnić, a wpływ na to ma nie tylko województwo, w którym mieszkasz, wielkość gospodarstwa, ale również rodzaj zamawianej usługi. Zobacz co jeszcze może mieć wpływ na cennik wywozu śmieci.

Cena wywozu śmieci – taniej z pewnością nie będzie!

Podwyżki cen dotyczą coraz szerszych sfer naszego życia i nie ma się zatem co dziwić temu, że każdy z nas wprowadza w swoim gospodarstwie domowym określone oszczędności. W domowym budżecie zmieniają się priorytety, różne są także same potrzeby, a co ważne nie zawsze musimy być zadowoleni z zastanej trudnej sytuacji inflacyjnej.

Jak zauważyło już wiele osób, różne i często wysokie stały się także ceny wywozu śmieci, w zależności od tego jaką usługę zamawiamy i z czyich ofert korzystamy. Można to zauważyć nie tylko po wzroście ceny za wywóz odpadów komunalnych, ale także wywozu gruzu Częstochowa. Inwestorzy budowlani, którzy do tej pory pozbywali się odpadów budowlanych, zauważają wzrost cen.

Niestety, jak wskazują wszelkiego rodzaju rankingi usług i wskaźniki inflacji niższych cen na razie nie będzie.

Cena za wywóz śmieci – skąd różnice?

Cennik wywozu śmieci jest różny, a wpływ ma na to nie tylko to, z jakiej części Polski pochodzisz, ale również jak duże jest Twoje gospodarstwo domowe.

Opłata za wywóz odpadów komunalnych jest naliczana za każdą osobę w domostwie, a do tego dochodzą koszty tymczasowego wywozu nietypowych śmieci.

Wystarczy drobny remont, by konieczne było zamówienie kontenera. Wówczas cena wywozu śmieci jest zależna od jego pojemności, a także liczby transportów.

Różnice w cenie wywozu śmieci dla wielu osób będą niezauważalne, ale warto korzystać z usług sprawdzonych firm. Jeśli masz w zanadrzu plan wywozu wielkogabarytów lub gruzu to koniecznie rozejrzyj się za tańszą opcją usługi, których w naszym kraju nie brakuje. Przede wszystkim jednak upewnij się, że firma, której usługi wynajmiesz gromadzi śmieci w miejscu do tego wyznaczonym.

 

Cena wywozu śmieci

Cena wywozu śmieci

 

Od czego zależy cena wywozu śmieci?

Cena wywozu śmieci może się różnić w zależności od wielu zmiennych. Chcąc ją dokładnie określić warto do każdego przypadku podchodzić w sposób indywidualny. Wiedza na temat tego, ile możemy zapłacić  za odbiór nieczystości jest nieoceniona, jeśli nie chcemy ponosić zawyżonych kosztów. Podstawą racjonalnego działania w tym obszarze jest określenie parametrów, które biorą pod uwagę przy wycenie firmy zajmujące się zbiórką śmieci. Do podstawowych zmiennych mających wpływ na cenę zaliczyć możemy:

Co ma wpływ na koszt wywozu odpadów?

  • Ilość odpadówcena wywozu śmieci jest tym niższa im więcej odpadów może być wywieziona z danego miejsca podczas jednego transportu. Oznacza to, że jeśli decydujemy się na zamówienie kontenera to gruzu to jego rozmiar powinien być dostosowany do ilości wygenerowanych nieczystości. Zakup usługi wywozu w zbyt małym zbiorniku będzie oznaczać konieczność ponowienia tej czynności, a więc wydatkowania kolejnych środków pieniężnych.
  • Kod odpadu – odpady dzielą się na kody, a ich dokładną listę można znaleźć w katalogu odpadów. Koszt zagospodarowania jednej tony śmieci różni się pomiędzy poszczególnymi grupami nieczystości. Śmieci, których przetwórstwo nie jest wystarczająco rozwinięte lub takie, które nadają się jedynie do składowania są zazwyczaj droższe od przeznaczonych do recyklingu. Jeśli więc nasza firma wytwarza odpady przemysłowe to zazwyczaj ich zagospodarowanie będzie stanowiło pokaźną część kosztów finalnego produktu.
  • Miejsce odbioru – na koszt wywozu śmieci, a w efekcie na cenę którą musimy zapłacić wpływa także miejsce powstawania odpadu. W przeciwieństwie do innych mediów, które musimy zakupić taniej jest tam, gdzie wśród firm wywozowych panuje większa konkurencja. Nie jest to jednak jedynym wyznacznikiem ceny. Niektóre odpady wymagają specjalnego traktowania i na cenę ich zagospodarowania wpływ ma także odległość od instalacji do której mają trafić nieczystości. W przypadku niektórych odpadów takich jak choćby nieczystości o kodzie 04 02 09 (odpady materiałów złożonych) taniej będzie na południu Polski, gdzie mogą one posłużyć jako ważny składnik paliwa alternatywnego. Decyduje o tym choćby obecność cementowni dla których śmieci te stanowią cenny surowiec.

 

Koszt wywozu odpadów

Koszt wywozu odpadów

Zobacz też:

Czym są zmieszane odpady budowlane?
Segregacja odpadów w firmie
Gdzie wyrzucać odpady gastronomiczne ?
Aplikacja MPK Pure Home
Toalety przenośne Białystok
Toalety przenośne Bydgoszcz

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Toruń

5 godz temu