Z roku na rok wszystko staje się coraz droższe. W miarę przyrostu naszych dochodów, wydajemy też coraz więcej na życie. Ale niniejszy artykuł nie ma wcale za zadanie ponarzekać. Daleko nam od „Januszowej” retoryki, której celem byłoby jedynie kąśliwe utyskiwanie i narzekanie jak to jest źle. Warto spojrzeć na niektóre kwestie w sposób stricte racjonalny.

W kontekście gospodarowania odpadami wpływ na podwyżki cen ma szereg czynników. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy:

Cena za odbiór odpadów stale rośnie

  • Wzrost płacy minimalnej – wprowadzane przez rząd zmiany w obszarze związanym z płacami mają wpływ na fakt, że za śmieci zapłacimy więcej. Przedsiębiorcy odpadowi muszą bowiem, założyć że personel ich firmy będzie zarabiać więcej. Jeśli przetarg, w którym biorą udział rozpisany jest na więcej niż rok to pobudki płacowe są jednym z istotniejszych elementów ich kalkulacji. W 2020 roku płaca minimalna wynosić będzie 2600, a w roku 2021 osiągnie jeszcze wyższy pułap.
  • Wzrost opłaty za zagospodarowanie odpadów – cena 1 tony odpadów o kodzie 20 03 01 wynosi około 400 złotych. Z każdym rokiem jest ona wyższa, a wpływ na powyższe mają wciąż zwiększające się opłaty marszałkowskie oraz konieczność podnoszenia wynagrodzeń pracowników sortowni. Wraz ze wzrostem kosztów zagospodarowania w parze idzie niestety ich liczba. Odpadów wytwarzamy coraz więcej i tendencje te są zdecydowanie zwyżkowe. W chwili obecnej na jednego mieszkańca naszego kraju przypada ponad 300 kilogramów śmieci. Z każdym miesiącem doganiamy kraje starej Unii Europejskiej, w których współczynnik ten jest najwyższy.
  • Większe wymagania wobec firm komunalnych – umowy na odbiór odpadów zakładają szereg obostrzeń. Niekiedy firmy musza zapewnić mieszkańcom nowe pojemniki na odpady, aplikacje edukacyjne na smartfony czy biodegradowalne worki na śmieci. Każdy z tych elementów kosztuje i trzeba go uwzględnić przy końcowej kalkulacji odbioru. Nie ma więc co się dziwić, że cena za odbiór odpadów stają się coraz wyższa.
Cena za odbiór odpadów

Cena za odbiór odpadów

 

Cennik odbioru odpadów może być bardzo różny w zależności od tego jakie śmieci trzeba zagospodarować. Warto zorientować się w nim wcześniej, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Utylizacja śmieci nie kosztuje tak samo, a wpływ na jej wysokość mają bardzo różne względy. Jeśli więc mamy określone nieczystości to najpierw powinniśmy określić do jakiej grupy one przynależą. Po wykonaniu tej czynności łatwiej będzie się przygotować na przyszłe wydatki. Najtańsze w odbiorze są odpady nie posiadające statusu niebezpiecznych. W chwili obecnej ceny wywozu odpadów komunalnych praz budowlanych są mniej więcej porównywalne. Z grupy tej w przeważającej części kraju wyłamuje się gruz. Z racji tego, że nie trzeba go wywozić na składowisko firmy oferuję jego zagospodarowanie nieco taniej od innych nieczystości. Poza tym wpływ na cennik odpadów mają także takie składniki jak:

Co ma wpływ na cennik odbioru odpadów?

  • Odległość od siedziby potencjalnego wykonawcywywóz gruzu oraz wywóz odpadów budowlanych, a nierzadko i tych z grupy „20” zależy w dużej mierze od transportu. Jeśli trasy przejazdu aut nie są dobrze zoptymalizowane wówczas koszt ich eksploatacji jest dość znaczący. Pecha mają te osoby, które mieszkają z dala od miejsc gdzie rozwijają się usługi z zakresu odbioru odpadów. Wówczas prawie na pewno zapłacą one za utylizację nieczystości więcej.
  • Ilość śmiecicena za wywóz odpadów zależy także od ilości ładunku, którego musimy się pozbyć. Nierzadko warto zdecydować się na większy kontener, aby uniknąć konieczności jego wymiany. Przy wywozie odpadów obowiązuje zasada, że im objętość zbiornika jest większa tym koszt zagospodarowania jednej tony śmieci niższy. Firmy wywozowe oferują także rabaty przy odbiorze większych ilości nieczystości. Warto o nie dopytać, aby uzyskać jak najlepsze warunki wywozu śmieci.
  • Sposobu zamawiania – wbrew pozorom na cennik odbioru śmieci może wpłynąć także nasze zachowanie konsumenckie. Nierzadko, aby nie generować dodatkowych kosztów lepiej jest zamówić kontener online. Można to oczywiście zrobić za naszym pośrednictwem, unikając tym samym konieczności osobistych wizyt i ponoszenia kolejnych nakładów finansowych.

 

Cennik odbioru odpadów

Cennik odbioru odpadów

Zobacz też:

Podstawowe grupy odpadów
Gdzie wyrzucać styropian ?
Rodzaje toalet przenośnych
Koszty wywozu odpadów
Dzierżawa kabin online na jesień 2019 r.
Serwisowanie toalet przenośnych

 

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płońsk

1 godz temu