Z roku na rok wszystko staje się coraz droższe. W miarę przyrostu naszych dochodów, wydajemy też coraz więcej na życie. Ale niniejszy artykuł nie ma wcale za zadanie ponarzekać. Daleko nam od „Januszowej” retoryki, której celem byłoby jedynie kąśliwe utyskiwanie i narzekanie jak to jest źle. Warto spojrzeć na niektóre kwestie w sposób stricte racjonalny.

W kontekście gospodarowania odpadami wpływ na podwyżki cen ma szereg czynników. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy:

Cena za odbiór odpadów stale rośnie

  • Wzrost płacy minimalnej – wprowadzane przez rząd zmiany w obszarze związanym z płacami mają wpływ na fakt, że za śmieci zapłacimy więcej. Przedsiębiorcy odpadowi muszą bowiem, założyć że personel ich firmy będzie zarabiać więcej. Jeśli przetarg, w którym biorą udział rozpisany jest na więcej niż rok to pobudki płacowe są jednym z istotniejszych elementów ich kalkulacji. W 2020 roku płaca minimalna wynosić będzie 2600, a w roku 2021 osiągnie jeszcze wyższy pułap.
  • Wzrost opłaty za zagospodarowanie odpadów – cena 1 tony odpadów o kodzie 20 03 01 wynosi około 400 złotych. Z każdym rokiem jest ona wyższa, a wpływ na powyższe mają wciąż zwiększające się opłaty marszałkowskie oraz konieczność podnoszenia wynagrodzeń pracowników sortowni. Wraz ze wzrostem kosztów zagospodarowania w parze idzie niestety ich liczba. Odpadów wytwarzamy coraz więcej i tendencje te są zdecydowanie zwyżkowe. W chwili obecnej na jednego mieszkańca naszego kraju przypada ponad 300 kilogramów śmieci. Z każdym miesiącem doganiamy kraje starej Unii Europejskiej, w których współczynnik ten jest najwyższy.
  • Większe wymagania wobec firm komunalnych – umowy na odbiór odpadów zakładają szereg obostrzeń. Niekiedy firmy musza zapewnić mieszkańcom nowe pojemniki na odpady, aplikacje edukacyjne na smartfony czy biodegradowalne worki na śmieci. Każdy z tych elementów kosztuje i trzeba go uwzględnić przy końcowej kalkulacji odbioru. Nie ma więc co się dziwić, że cena za odbiór odpadów stają się coraz wyższa.
Cena za odbiór odpadów

Cena za odbiór odpadów

 

Zobacz też:

Podstawowe grupy odpadów
Gdzie wyrzucać styropian ?
Rodzaje toalet przenośnych
Koszty wywozu odpadów
Dzierżawa kabin online na jesień 2019 r.
Serwisowanie toalet przenośnych

 

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Lublin

4 godz temu