Co oznacza kod 15 01 10?

W wielu fabrykach oraz przedsiębiorstwach różnych branż produkuje się odpady będące mniej lub bardziej zanieczyszczone bądź niebezpieczne. Jedną z takich kategorii odpadów są te oznaczone kodem 15 01 10, które należą do grupy śmieci wartej szczególnej uwagi.

Jeśli na Twojej hali produkcyjnej wytwarza się następujące rodzaje odpadów to koniecznie weź pod uwagę to w jaki sposób należy nimi rozporządzać, czyli jak je składować, segregować i komu zlecić do wywiezienia. Pamiętaj, że wszystkie procesy wytwarzania i utylizacji tego typu odpadów są opisane zgodnie z ustawą o segregacji śmieci.

Odpady z kodem 15 01 10 – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Nie wszystkie rodzaje śmieci są niebezpieczne, ale istnieje grupa tych, co do których należy mieć szczególną uwagę. Niektóre z zakładów, a przede wszystkim te o profilu chemicznym, technologicznym lub wytwórczym wytwarzają śmieci zgodne z kodem 15 01 10. Są to przede wszystkim opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub mogące być nimi bezpośrednio zanieczyszczone. Takie śmieci nie można składować razem z pozostałymi, które lądują na standardowych wysypiskach. Jeśli jest to odpad o kodzie 15 01 10 wytworzony np. na hali produkcyjnej to powinien on trafić bezpośrednio do kontenerów zbiorczych, których lokalizację należy wiązać z Punktami Gromadzenia Odpadów. Takie kontenery zbiorcze powinny być oznakowane specjalną etykietą i przechowywane zgodnie ze wszystkimi rozporządzeniami. W innym wypadku może nam grozić kara za nieprawidłowe składowanie śmieci.

To też jest ważne. Odpowiednie składowanie śmieci oznaczonych kodem 15 01 10 reguluje § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Klimatu z 11.09.2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów. Zgodnie z nim należy pamiętać, że jeżeli  takie odpady niebezpieczne są umieszczane w danych pojemnikach lub kontenerach o pojemności większej niż 5 litrów to na każdym z nich powinno się umieścić etykietę.

Bezpieczne przechowywanie i wywóz śmieci oznaczonych kodem 15 01 10 – to też warto wiedzieć!

Nieważne w jakiej ilości odpady produkujesz i w jakiej pojemności. Jeśli są oznaczone kodem 15 01 10 i wiesz, że są elementem procesu powstania na hali produkcyjnej to koniecznie pamiętaj o ich prawidłowej segregacji i umieszczeniu w pojemniku oznaczonym etykietą. Taką etykietę należy umieścić w widocznym miejscu, by nie budziła wątpliwości, czego dotyczy.

Ważne jest także to, gdzie takie odpady potem trafiają. Jeśli nie masz pewności, w jaki sposób zadbać o ich wywóz to koniecznie zrzuć odpowiedzialność wywozu następujących śmieci firmie zewnętrznej, która wszystkie kwestie załatwi za Ciebie.

eMarket Smieci.eu świadczy usługi odbioru danego rodzaju odpadu, a sama usługę wykonuje kompleksowo i pod klucz. Nie musisz martwić się zaświadczeniami, firma całość dokumentacji przygotuje za Ciebie.

Pamiętaj, że wywóz niebezpiecznych odpadów nie powinien stanowić zagrożenia dla środowiska, w którym żyjesz. Odpady oznaczone, jako 15 01 10 należy właściwie przechowywać, segregować, ale również wywozić. Miej to na uwadze zamawiając firmę do wywozu nieczystości.

 

Kod odpadu 15 01 10

Kod odpadu 15 01 10

 

Zobacz też:

Gdzie oddać stary telewizor?
Wywóz śmieci Legnica
Odpady Białystok
Odpady komunalne Poznań
Toaleta męska oznaczenie

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Gdynia

4 godz temu