Co oznacza kod 16 01 03?

Odpady i śmieci mają przypisane kody, co ułatwia ich segregację, a także przewożenie. Warto wiedzieć, że w ten sposób zmniejsza się ryzyko skażenia gleby. Czym jest kod odpadu 16 01 03?

Kod odpadu 16 01 03 – co warto wiedzieć?

Są takie odpady, które potencjalnie uznaje się za niebezpieczne. Ale są też takie, które stanowią potencjalne niebezpieczeństwo i zagrożenie, wynikające z niewłaściwego przechowywania czy nawet transportu. Kod 16 01 03 odnosi się do zużytych opon. Dotyczy to opon o różnej frakcji. Jednocześnie osoba bądź firma nie może przechowywać takich odpadów na swoim terenie, gdyż występuje ryzyko potencjalnego pożaru. Opony nie mogą być w żadnym wypadku wyrzucane do zwykłych pojemników. Opon nie można też wyrzucać do kontenerów publicznych. Są to odpady o bardzo długim okresie biodegradacji. Opony samochodowe od osób prywatnych można za darmo oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Bardzo często istnieje możliwość zostawienia opon, niezależnie od stanu technicznego w warsztacie wulkanizacyjnym. Trzeba jednak pamiętać, że to zakład wulkanizacyjny jest zobligowany do nadania odpowiedniego kodu odpadów.

Czy opony można recyklingować?

Opony należą do tych odpadów, które rozkładają się bardzo długo. Niestety dochodzi też do wielu nadużyć, a mianowicie firmy, które chcą zaoszczędzić, palą opony w nieprzystosowanych do tego piecach i bez zgody Inspektoratu Środowiska, co oczywiście stanowi duże zagrożenie dla środowiska, powietrza czy gleby. Można opony bieżnikować. Oczywiście ten proces może być wykonany tylko raz. W specjalnie przystosowanym do tego warsztacie usuwa się stary bieżnik i nakłada nowy. Producenci opon są zobligowani do odzyskania 75% wyprodukowanych przez siebie opon. Dlatego tak ważne jest nadawanie im właściwego kodu. Istnieje możliwość rozłożenia opon do pierwotnej postaci materiałowej. Następnie tworzy się z nich uszczelki, elementy galanterii, choćby gumowe dywaniki samochodowe. Istnieje też możliwość spalania. Wykonuje się je w specjalnych piecach. W ten sposób zasila się przede wszystkim cementownie. Zatem tak ważne jest nadawanie właściwego kodu. Jeżeli przedsiębiorca nada zły kod, to może zostać nałożona na niego kara finansowa.

 

Kod 16 01 03

Kod 16 01 03

Zobacz też:

Wywóz gabarytów Warszawa
Wywóz śmieci Szczecin
Wywóz gruzu cennik
Karta ewidencji odpadu
Wywóz śmieci Bydgoszcz

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Toruń

3 godz temu