Co oznacza kod 16 02 16?

Klasyfikacja odpadów pomaga zadbać odpowiednio o środowisko naturalne, dlatego jest wymogiem prawnym dla wszystkich podmiotów i osób fizycznych produkujących odpady. Podczas gdy gospodarstwa domowe muszą dzielić swoje odpady jedynie na kilka frakcji, przedsiębiorcy powinni wykazywać się większą odpowiedzialnością. Dlatego właśnie warto wiedzieć co oznacza kod 16 02 16.

Jak zaklasyfikować toner drukarski?

Chociaż klasyfikacja odpadów jest stosunkowo dokładnie skodyfikowana, to jednak pozostają pewne odpady, które są dość trudne w określeniu, do jakiego kodu powinny zostać przypisane. Jednym z takich odpadów sprawiających trudności w klasyfikacji są tonery do drukarki.

W katalogu odpadów toner drukarski znajduje się zarówno pod numerem 08 03 17, czyli jako toner drukarski odpadowy, który zawiera substancje niebezpieczne, jak i pod 8 03 18, czyli toner odpadowy inny, niż wymieniony w definicji 08 03 17.

Profesjonalne firmy zajmujące się gospodarką odpadami komunalnymi wiedzą, że oba kody nie obejmują standardowych, zazwyczaj stosowanych w biurach tonerów, które są najczęściej wykorzystywane do drukowania dokumentów będących w codziennym obiegu.

Kod odpadu 16 02 16 – co obejmuje?

Katalog odpadów podpowiada, że można tego typu tonery codzienne zaklasyfikować pod numerem 16 02 16, który oznacza elementy usunięte z zużytych urządzeń, ale inne od tych wymienionych w 16 02 15. Bardzo istotną zmienną jest fakt, że w przypadku drukarek biurowych nie mówmy o odpadach niebezpiecznych.

Jak prawidłowo segregować odpady?

Klasyfikacja poszczególnych odpadów zazwyczaj nie nastręcza wielu trudności, a karta ewidencji odpadów jest dość intuicyjna do wypełnienia. Jednak jeśli mamy wątpliwości co do tego, w jaki sposób zaklasyfikować dany odpad, warto zasięgnąć opinii profesjonalnej firmy zajmującej się gospodarowaniem odpadami komunalnymi.

Spełnianie norm związanych z segregacją odpadów jest istotne ze względów prawnych – w przypadku nie stosowania się do przepisów należy liczyć się z dość odczuwalnymi karami. Dodatkowo, prawidłowe zarządzanie odpadami komunalnymi przyczynia się do ich sprawniejszego transportu i odpowiedniej utylizacji, co przekłada się na bezpieczeństwo ekosystemów.

Współpraca ze specjalistyczną firmą zajmującą się gospodarką i utylizacją odpadami jest kluczowa dla przedsiębiorstw produkujących znaczne ilości odpadów oraz przedsiębiorstw, których odpady mają stosunkowo nietypowe kody klasyfikujące.

 

Kod 16 02 16

Kod 16 02 16

 

Zobacz też:

Wywóz szamba
Oznaczenia toalet
Wywóz śmieci Warszawa
Kod odpadu
Gdzie wyrzucamy styropian?

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Piła

6 godz temu