Co oznacza kod 17 06 04?

Odpowiednio nadane kody w wielu przypadkach pozwalają na skuteczny recykling. Oczywiście nie wszystkie odpady mogą być poddane temu procesowi. W wielu przypadkach konieczna jest utylizacja. Czego dotyczy kod 17 06 04?

Czym jest kod odpadu 17 06 04?

Aby zrozumieć, czym jest kod 17 06 04, trzeba poznać kody 17 06 01 oraz 17 06 03. Otóż te dwa ostatnie to odpady materiałów izolacyjnych, szczególnie dotyczy to wełny mineralnej, styropianu, waty szklanej, a także pianki montażowej. Natomiast odpady 17 06 04 to także materiały izolacyjne, jednak inne niż wymienione w pozostałych kodach. Takie odpady stanowią potencjalne zagrożenie zarówno pożarem, jak i zanieczyszczeniem gleby, dlatego też tak ważna jest odpowiednia kategoryzacja. Np. ondulina ma ten sam kod, który odnosi się również do innych odpadów, które pochodzą z pracy przy dociepleniach. Jeżeli na karcie przekazania odpadu widnieje błędny kod, to do poprawki nie jest zobligowany odbiorca odpadów, lecz ich wytwórca. W przeciwnym razie nadawca może otrzymać wysoką karę finansową. Wiele osób zastanawia się również, czy odpady budowlane pochodzące z dociepleń mogą zostać poddane recyklingowi. Tutaj sytuacja nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od rodzaju odpadu i wielkości zanieczyszczenia.

Odpady z ociepleń i dociepleń – jakie powinny mieć kody?

Omawiany kod odnosi się do odpadów pochodzących z terenu budowy, szczególnie dotyczy materiałów izolacyjnych. Zatem czy odpady zmieszane, które są miksem odpadów poremontowych także należą do tej grupy? Otóż nie. W tym przypadku w karcie odpadu należy wpisać 17 09 04. A co z papą? Ten odpad również podlega częściowej utylizacji, jednak przypisuje się mu kod 17 03 80. A więc najlepiej pamiętać, że wspominany kod to zanieczyszczone materiały, które powstają  podczas prowadzenia prac dociepleniowych. Może być to np. włókno celulozowe czy polistyren XPS. Takich odpadów nie można wyrzucać w PSZOK. Muszą być nie tylko właściwie oznaczone, ale też wywiezione przez profesjonalne firmy. Nie można również ich składować na terenie budowy po zakończeniu prac. Tylko właściwe oznaczenie umożliwia skuteczny odbiór, a także zarządzanie odpadami. Wszystkie kody oznaczone numerem 17 należą do grupy odpadów komunalnych i muszą mieć wystawioną kartę przekazania odpadu.

 

Kod 17 06 04

Kod 17 06 04

 

Zobacz też:   

Jak sortować śmieci?
Wywóz śmieci Rzeszów
Wywóz odpadów budowlanych
Toalety na budowę
Odpady medyczne kod

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Poznań

3 godz temu