Co oznacza kod odpadu 18 01 04?

Kod 18 01 04 pozwala na prawidłową klasyfikację odpadów związanych z grupą odpadów medycznych. Co konkretnie oznacza ten kod? Kiedy się go stosuje?

Jakie produkty oznacza się kodem odpadu 18 01 04?

Odpady, które są prawidłowo oznaczone kodem 18 01 04, zgodnie z zapisami zawartymi w katalogu odpadów, obejmuja inne odpady niż wymienione w 18 01 03. Do tych ostatnich zalicza się opatrunki z materiału lub gipsu, ubrania jednorazowe, pościel, pieluchy.

W praktyce zatem, kodem 18 01 04 oznacza się odpady, które nie są zanieczyszczone krwią i płynami ustrojowymi pacjentów. Czyli są to środki ochrony indywidualnej, takie jak rękawiczki, maski, fartuchy, ale również podkłady czy zagłówki fotelów.

Jak zbiera i przechowuje się odpady z kodem 18 01 04?

Odpady oznaczone tym kodem powinny zostać zebrane do pojemników lub worków jednorazowego użycia albo do pojemników wielorazowego użytku w kolorach dowolnych, ale różnych od czerwonego i żółtego, które są zarezerwowane dla innych grup odpadów. Zgodnie z przepisami, należy wymieniać te pojemniki lub je opróżniać nie rzadziej niż raz na 72 godziny. Worki powinny być zapełnione w maksymalnie 2/3 objętości.

Tym kodem nie są objęte odpady, które uznawane są za niebezpieczne i zakaźne i nie muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Warto jednak wiedzieć, ze chociaż teoretycznie nie stanowią niebezpieczeństwa, nie można magazynować je dłużej niż 30 dni. To ważna informacja dla wszystkich osób, które często doświadczają nadmiernego zapełnienia chłodziarek czy lodówek, w których przechowywane są odpady medyczne – z praktyki wynika, że w niektórych przypadkach część produktów nie powinna być klasyfikowana kodami wymagającymi specjalnej temperatury i powinna być właśnie objęta tym kodem.

Prawidłowa klasyfikacja odpadów medycznych ma zatem znaczenie nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również praktycznym, na co dzień, w miejscach, w których odpady takie są wytwarzane.

Czym są kody odpadów i dlaczego się je stosuje?

Kody odpadów to specjalnie przygotowane na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska ciągi cyfr, które pozwalają na klasyfikację odpadów zgodnie z warunkami ich powstania i surowcami, które zostały użyte do ich produkcji. Dwie pierwsze cyfry oznaczają grupę, dwie kolejne – podgrupę, a dwie ostatnie – rodzaj odpadu.

Kody zostały wprowadzone po to, aby usystematyzować segregowanie odpadów, ich wywóz, magazynowanie, a następnie również recykling i utylizację. Stosując kody wypełnia się zatem nie tylko kwestie prawne, ale również działa na rzecz ekologii.

Odbieranie odpadów 18 01 04

Wszystkie podmioty wytwarzające odpady medyczne, w tym te klasyfikowane jako kod 18 01 04, powinny mieć sprawnie rozwiązane kwestie gospodarki odpadami. Firma z doświadczeniem, której specjalizacją jest odbiór, wywóz, a następnie utylizacja takich odpadów okazuje się kluczowym partnerem. Pozostajemy do Państwa dyspozycji w kwestii zarządzania Państwa odpadami medycznymi i wszystkimi pozostałymi.

 

Kod odpadu 18 01 04

Kod odpadu 18 01 04

 

Zobacz też:

Wywóz śmieci Częstochowa
Śmieci Wieliszew
Wywóz gruzu Szczecin
Wywóz śmieci Zgierz
Utylizacja papy

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Zamość

5 godz temu