Co oznacza kod 19 12 09?

Jest wiele odpadów, które można poddać recyklingowi i w ten sposób dać im „drugie życie”. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że firmy zobligowane są do prowadzenia segregacji odpadów, a jeżeli tego nie robią, to mogą zostać ukarane wysoką karą finansową. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego czym jest kod 19 12 09.

Kod odpadu 19 12 09 – czym jest?

Aktualne przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek znajomości kodów odpadów. Kod 19 12 09 odnosi się do minerałów, które są odpadami pochodzącymi z mechanicznej obróbki innych odpadów. Mowa tutaj o piasku czy kamieniach. Należy zdawać sobie sprawę, że takie odpady muszą być wcześniej przebadane, a mianowicie trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście podlegają kodowi 19 12 09. Kod odpadu składa się z 6 cyfr, które odnoszą się do poszczególnych grup, a więc dwie pierwsze cyfry wskazują na grupę. Grupa 19 to odpady z instalacji oraz urządzeń służących zagospodarowaniu odpadów, ale też odpady z oczyszczalni ścieków czy instalacji przemysłowych. 12 to podgrupa, która odnosi się także do rozdrobnionego materiału o różnej grubości czy frakcji. Natomiast dwie ostatnie cyfry jest to konkretny rodzaj odpadu, a więc w tym przypadku piasek czy kamień, które pochodzą z mechanicznej obróbki, ale innych odpadów.

Jak utylizować odpady mineralne?

Utylizacja odpadów w niektórych przypadkach jest niezbędna, gdyż nie ma możliwości ponownego wykorzystania. Jednocześnie same w sobie stanowią zagrożenie dla środowiska. Odpady 19 12 09 w większości przypadku mogą zostać ponownie użyte. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wszystko zależy od stopnia ich zanieczyszczenia. Wywozem takich odpadów musi zająć się specjalistyczna firma. Odpady mineralne w żadnym wypadku nie mogą być wrzucane do kontenerów komunalnych. Nie można również ich wyrzucić w PSZOK. Powstają one podczas wykopów, ale też budowy. Ponadto w wielu przypadkach są to odpady wielkogabarytowe, a więc samo ich przewożenie co do zasady nie jest możliwe. Dlatego tak ważne jest, by wynająć właściwą firmę, która często zajmuje się również odzyskiem. Trzeba również zwracać szczególną uwagę na kod. Jeżeli dojdzie do pomyłki, to poprawny musi nanieść nie odbiorca, lecz osoba bądź firma, która wygenerowała dane minerały. Jeżeli błędy nie zostaną poprawione, to Inspektorat Środowiska może nałożyć na firmę czy osobę prywatną karę finansową.

 

Kod 19 12 09

Kod 19 12 09

Zobacz też:

Wywóz śmieci Rzeszów
Utylizacja papy cennik
Kontener na gruz Szczecin
Wywóz śmieci Łódź
Toaleta na budowę

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Płońsk

4 godz temu