Co oznacza kod 19 12 12?

Odpady klasyfikowane jako kod 19 12 12 mają dość zróżnicowane źródła powstawania. Cechą wspólną tego rodzaju odpadów jest ich stosunkowo duża kaloryczność. Można je zatem stosować do produkcji paliw alternatywnych.

Czym są odpady wysokoenergetyczne?

Odpady o wspomnianym kodzie najczęściej powstają w wyniku takich procesów, jak przykładowo doczyszczanie odpadów z selektywnej zbiórki. Odpady, które są zbierane z tzw. żółtych pojemników (tworzywa sztuczne, metal), są sortowane według ich przydatności w sortowniach. W zależności od tego, z jakiego rodzaju tworzywa są wykonane, tak są klasyfikowane. Niektóre z odpadów nie nadają się recyklingu i są przeznaczone do spalenia w spalarniach. Kod 19 12 12  opisuje właśnie ten rodzaj nieczystości.

Odpady tego typu produkowane są również przy sortowaniu odpadów komunalnych. Odpady tego typu także trafiają do sortowni i wymagają mechanicznej obróbki. Po tym procesie powstają odpady o tym kodzie, nazywane inaczej frakcją wysokoenergetyczną.

Jak wykorzystuje się śmieci o dużej kaloryczności?

Ze względu na wysoką kaloryczność tego rodzaju odpadów, warto je przeznaczać do odzysku energetycznego. Proces ten jednak nie jest prosty – wymaga podjęcia wielu drogich inwestycji infrastrukturalnych, ale coraz więcej miast i gmin w Polsce decyduje się na ten świadomy krok.

Dzięki temu odnotowywane są korzyści przede wszystkim dla środowiska, ponieważ odpady te nigdzie nie zalegają, ale również gospodarki. Alternatywne źródła energii obejmują również efektywne zarządzanie spalaniem śmieci i pozyskiwaniem z nich ciepła, którym można ogrzewać wodę użytkową czy domy wielorodzinne.

Jak tanio gospodarować kod 19 12 12?

Jeśli jesteśmy mniejszym przedsiębiorstwem albo dużym zakładem zajmującym się sortowaniem śmieci, odbiór odpadów wysokoenergetycznych warto powierzyć profesjonalnym firmom, zajmującym się transportem odpadów kod 19 12 12 do miejsc spalania. Po odebraniu tego typu odpady poddawane są sprawdzeniu laboratoryjnemu pod względem składu, a jeśli spełniają ustanowione normy, mogą zostać przewiezione do wybranej instalacji przeznaczonej do odzysku energii.

 

Kod 19 12 12

Odpady wysokoenergetyczne

 

Zobacz też:

Toaleta na działkę
Sprzątanie po zgonach
Kontener na gruz
Gdzie wyrzucić styropian?
Śmieci Warszawa

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Jędrychów

25 min. temu