Co oznacza kod 20 03 99?

Coraz więcej mówi się na temat segregacji. Warto zdawać sobie sprawę, że obowiązują przepisy, które nakładają zarówno na osoby prywatne, jak i na firmy obowiązek dokładnego segregowania śmieci. Czym jest kod odpadu 20 03 99?

Jak czytać kody odpadów?

Kod odpadu jest to sześciocyfrowy ciąg liczb, który jasno określa rodzaj odpadu. Warto wiedzieć, że dwie pierwsze cyfry kodu odnoszą się do grupy odpadu. Jednocześnie wskazują też źródło powstania. Kolejne dwie cyfry to podgrupa, natomiast dwie ostatnie precyzyjnie określają rodzaj odpadu. Zatem kod odpadu 20 03 99 oznacza odpady komunalne nie wymienione w innych podgrupach. Jeżeli więc grupa 20 03 07 odnosi się do odpadów wielkogabarytowych, to odpady komunalne 20 03 99 to te, które nie zostały wymienione w żadnej innej grupie. Zatem ta kategoria nie odnosi się do żadnych opakowań z papieru czy tektury ani też do rozpuszczalników czy nawet odczynów fotograficznych. W kategorii 20 03 znajdują się również odpady z fizycznej i chemicznej przeróbki. Wszystkie pozostałe, które nie zostały wymienione należą właśnie do podgrupy 20 03 99.

20 03 99 – wywóz i utylizacja odpadów o tym kodzie

Dzięki znajomości kodów przypisanych odpadom dana firma wie jak ma postępować z określonymi odpadami. Kody odpadów ułatwiają też identyfikację i odnoszą się do potencjalnych zagrożeń, które mogą generować. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku odpadów o tym kodzie mogą występować inne niebezpieczne odpady, zarówno budowlane, jak i rozbiórkowe. Mogą być to niewymienione frakcje, które są zbierane w sposób selektywny. Tutaj zastosowanie ma dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy Dz.Urz. UE L 312. Co do zasady kod odpadom nadaje ich wytwórca. A więc kod powinien się znajdować na karcie przekazania odpadu, a to oznacza, że odbiorca nie może go zmieniać. Oczywiście sytuacja jest inna, jeżeli okaże się, że odpady posiadają błędny kod. W takim przypadku odbiorca powinien ten fakt zgłosić i wezwać wytwórcę do zmiany kodu i naniesienia poprawek także na dokumentach ewidencyjnych. W żadnym wypadku nie można tego robić samodzielnie. Trzeba również dostosować wielkość pojemnika do danych odpadów. Jednocześnie jeżeli dany odpad nie mieści się do pojemnika, to nie można go pozostawić obok, np. umieszczając w worku, gdyż może wtedy stanowić duże zagrożenie skażenia.

 

Kod 20 03 99

Kod 20 03 99

 

Zobacz też:

Wywóz śmieci Swarzędz
Wywóz odpadów Wrocław
Ceny wywozu szamba
Ile rozkłada się guma do żucia?
Wywóz śmieci Marki

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Osieck

6 godz temu