Wiele osób zastanawia się nad tym co to są odpady komunalne. Nie ma w tym nic dziwnego skoro towarzyszą  nam one każdego dnia. Po 1 lipca 2013 r. każdy z nas miał okazję poznać je dokładniej. Nadal jednak wiele osób ma cały szereg dylematów związanych z tym co i gdzie wyrzucać.

Następstwem takiego stanu rzeczy są błędy w segregacji odpadów. Aby ich uniknąć warto dowiedzieć się nieco więcej na temat śmieci. Najlepszym sposobem aby tego dokonać jest poznanie najbardziej typowych przedstawicieli tego rodzaju odpadów. Śmieci z bytowania, bo o nich tu mowa, składają się z następujących rodzajów nieczystości:

Typowi przedstawiciele odpadów z bytowania (komunalnych)

  • Odpady zmieszane – aby dowiedzieć się, co to są odpady komunalne należy przede wszystkim pochylić się nad zawartością czarnych koszy na śmieci. W obecnie obowiązującym systemie za odpady niesegregowane uznaje się wszystkie te nieczystości, których nie sposób wysegregować. Do śmieci zmieszanych zaliczać się będą np. odpady higieniczne czy też kości. Należyte prowadzenie gospodarki odpadami wyklucza gromadzenie w koszach na śmieci zmieszane elektroniki, baterii, nieczystości poremontowych czy też leków.
  • Odpady zbierane selektywnie – typowy zestaw pojemników do segregacji składa się z 5 koszy. Oprócz wcześniej wymienionych odpadów zmieszanych w gospodarstwach domowych zbiera się także: bio, papier, metale i tworzywa sztuczne, a także szkło. Źródłem wyżej wymienionych śmieci (poza bio) powinny być przede wszystkim różnego rodzaju opakowania. Przy tej okazji powinniśmy ustrzegać się mylnej interpretacji co do ich przeznaczenia. To że podczas remontu będziemy musieli wyrzucić plastikową rurkę nie oznacza wcale, że ma ona trafić do żółtego zbiornika na śmieci. Podobnie jest ze szkłem. Zbita szyba stanowi odpad poremontowy, a jej obecność w zielonych śmietnikach jest zanieczyszczeniem.
  • Inne odpady komunalne – rozszerzając zagadnienie pod tytułem „co to są odpady komunalne” nie można zapominać o całym szeregu innych nieczystości. Produktami ubocznymi naszej egzystencji są bowiem wcześniej wspomniane leki, elektronika czy choćby zużyta odzież i gabaryty (odpady o kodzie 20 03 07). Wszystkie te śmieci należy do grupy „20”, ale ich odbiór z reguły nie następuje u źródeł powstawania. Naszym obowiązkiem jest dowiezienie ich do PSZOK, punktu dystrybucji czy zorganizowanie ich odbioru na komercyjnym rynku usług komunalnych. Nie można o tym zapominać nie tylko w trosce o konsekwencje prawne, ale i zdrowy rozsądek.

 

Podpowiadamy, co to są odpady komunalne

Podpowiadamy, co to są odpady komunalne

 

Zobacz też:

Cena za odbiór odpadów
Poszukujemy partnerów na terenie całego kraju
Formularz do zamawiania toalet
Jak załatwić wywóz śmieci ?
Zarządzanie czasem
Wynajem toalety na budowę domu

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Piła

2 godz temu