Opakowania to przedmioty, które służą zabezpieczeniu zgromadzonego w nich towaru. Różnią się one nie tylko kształtem i wymiarem, ale także i materiałem z którego zostały wykonane. Producenci poszczególnych dóbr wprost prześcigają się w wymyślaniu coraz to atrakcyjniejszych obwolut, kartoników oraz butelek. Wszystkie te zabiegi podyktowane są chęcią uzyskania przewagi konkurencyjnej i zwiększenia sprzedaży.

Niezależnie jednak od tego jaką przybiorą one formę, kresem ich żywota jest przekształcenie się w odpady opakowanie. W kontekście gospodarki nieczystościami, śmieci opakowaniowe tworzą grupę „15”. Do jej najwybitniejszych przedstawicieli zaliczyć możemy:

 

Odbiór odpadów opakowaniowych

Jak dzielimy odpady opakowaniowe ?

  • Opakowania z papieru i tektury – kartony, w których przechowywane są takie produkty jak choćby meble, laptopy czy płytki ceramiczne tworzą grupę nieczystości o kodzie 15 01 01. Końcowym stadium tego typu śmieci są firmy recyklingowe, zajmujące się przeróbką papieru. Słynne „papierownie” pozyskują surowiec z bardzo wielu źródeł. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy sklepy wielkopowierzchniowe i markety budowlane. Gross odpadów opakowaniowych pochodzi także z tzw. selektywnej zbiórki. Do gromadzenia śmieci z papieru służą bowiem pojemniki w kolorze niebieskim, które są nieodzownym elementem krajobrazu polskich miast oraz wsi.
  • Opakowania z tworzyw sztucznych – butelki po wodzie mineralnej, napojach i innych produktach spożywczych, ale i np. płynie do płukania wykonane są z różnego rodzaju tworzyw. Po wyjęciu z nich danego produktu stają się one odpadem o kodzie 15 01 02. Może on przybierać bardzo różną formę. Popularne pety dzielimy na kolory takie jak: bezbarwny, niebieski i zielony oraz na materiał, z którego zostały wykonane (HDPE lub LDPE). Podobnie jak w przypadku papieru przetwórstwem opakowań z tworzyw sztucznych zajmują się wyspecjalizowane firmy recyklingowe. W odniesieniu do przeciętnego mieszkańca naszego kraju, należy je gromadzić w pojemnikach koloru żółtego wraz z puszkami po jedzeniu, piwie i innymi odpadami opakowaniowymi z metalu.
  • Opakowania ze szkłaodpady opakowaniowe należy rozpatrywać przede wszystkim z punktu widzenia ekologii. To z czego zostały wykonane, bardzo często decyduje o ich wpływie na środowisko. Jednym z wdzięczniejszych materiałów opakowaniowych jest oczywiście szkło. Aby wykorzystać je ponownie wystarczy bowiem umyć daną partię butelek i nałożyć ponownie etykiety. Opakowań ze szkła nie należy mylić z ceramiką oraz szkłem budowlanym. Stłuczone talerze i pęknięte lustra powinny więc być zbierane ze strumieniem śmieci zmieszanych. Do zbiórki szkła służą worki i kosze w kolorze zielonym.

 

Odpady opakowaniowe i ich zagospodarowanie

Odpady opakowaniowe i ich zagospodarowanie

 

Wyodrębnienie odpadów opakowaniowych z innych typów śmieci ma niebagatelny wpływ na ekologię. Warto wiedzieć o nich jak najwięcej, aby móc zachować naturalne zasoby naszej planety.

Zobacz też:

Jednodniowy wynajem toalet
Toalety przenośne na Święto Zmarłych
Porady odpadowe dla każdego
Odpady elektroniczne
Długoterminowy wynajem toalet
Krótkoterminowy wynajem toalet

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Lublin

1 godz temu