Do czego służy czarny pojemnik na śmieci?

Czarny pojemnik na śmieci to jeden z podstawowych koszy na śmieci. Wchodzi on w skład komunalnych zbiorników na nieczystości i stanowi 1 z 5 podstawowych pojemników do gromadzenia nieczystości.

Można śmiało powiedzieć, że bohater dzisiejszego postu to swojego rodzaju przodek współczesnego wywozu odpadów. To właśnie w nim gromadzone były wszystkie typy nieczystości, aż do wprowadzenia obowiązku segregacji.

Mało kto wie, że czarny pojemnik na odpady w niektórych przypadkach może mieć inne wybarwienie. Ustawa dopuszcza bowiem, aby śmietniki do zbiórki odpadów niesegregowanych były zielone. I choć zieleń kojarzy się nieodzownie ze szkłem to takie przyporządkowanie ma swoje historyczne uzasadnienie.

Do momentu wprowadzenia obowiązkowej kolorystyki dla strumienia odpadów komunalnych to właśnie zielone pojemniki były najczęściej spotykanymi koszami do zbiórki śmieci w kraju.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co wrzucamy do czarnego pojemnika. Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca jednoznaczna. Cześć z nas mylnie postrzega jego przeznaczenie i bywają sytuacje, że w śmietnikach do odpadów niesegregowanych znajduje się wszystko to, czego nie powinno w nich być. Mowa tutaj przede wszystkim o odpadach poremontowych, które powinny być zagospodarowane oddzielnie. Jeśli więc czeka nas remont to pomóc nam może np. wywóz gruzu Giżycko. Pojemniki na śmieci zmieszane powinniśmy wykorzystać zgodnie z rolą jaką pełnią w gospodarce odpadami. Co zatem wrzucamy do czarnego pojemnika? Odpowiedź na to pytanie może być udzielona w sposób ogólny. Takie spojrzenie na sprawę pozwoli nam uniknąć błędów przy segregacji odpadów, co w efekcie doprowadzi do poprawy stanu środowiska. Patrząc na sprawę w ten sposób w czarnych pojemnikach musi się znaleźć wszystko to, co nie podlega recyklingowi i przed ponownym wykorzystaniem musi być przesortowane w specjalistycznej instalacji do obróbki odpadów komunalnych. Mogą to być np.:

Co wrzucamy do czarnego pojemnika na odpady?

  • Artykuły higieniczne takie jak: podpaski, tampony, pieluchy, patyczki do uszu, waciki kosmetyczne,
  • Popioły z paleniska – trzeba zachować maksimum ostrożności, aby ich temperatura nie stopiła kosza na śmieci,
  • Mięso i kości pochodzące od ryb i zwierząt takich jak np. świnie,
  • Wypełnienie kociej kuwety, zawierające odchody,
  • Zawartość worka od odkurzaczy,
  • Niedopałki papierosów,
  • Paragony,
  • Naczynia szklane i kryształowe.

 

 

Czarny pojemnik na śmieci

Czarny pojemnik na śmieci

Czego nie wrzucamy do czarnego pojemnika?

Niemal wszystkie osoby prywatne oraz przedsiębiorcy przynajmniej raz zadali sobie pytanie co wrzucamy do czarnego pojemnika.

W statystycznym ujęciu szanse na taką zagwozdkę wynoszą równe 20%. Czarny pojemnik na odpady, jak wcześniej wspominaliśmy stanowi bowiem 1 z 5 podstawowych koszy na śmieci. Jeśli więc świadomie podchodzimy do zagadnień związanych z ochroną środowiska to tego typu wątpliwości są wręcz wskazane. Aby udzielić odpowiedzi w temacie co wrzucamy do czarnego kosza dobrze jest również wiedzieć, co nie powinno się tam znaleźć. Pojemniki na odpady komunalne, w tym i czarny kosz na śmieci przeznaczone są na nieczystości pochodzące bezpośrednio z naszej egzystencji. Nie wliczamy zatem do tego kanonu odpadów pochodzących z innych form działalności. W kontekście tym w czarnych pojemnikach na odpady nie powinny być umieszczone:

  • Odpady budowlane – na tynki, tapety, okleiny oraz starą folię malarską przeznaczone są kontenery na odpady budowlane. Omawianych wyżej śmieci nie można umieszczać w czarnych pojemnikach na odpady pod groźbą konsekwencji ze strony lokalnego Samorządu.
  • Gruz – jeśli spoglądając na stare kafelki, płytki ceramiczne lub cegły zastanawiamy się co wrzucamy do czarnego pojemnika to odpowiedź w tym przypadku będzie negatywna. Gruz pod żadnym pozorem nie może być łączony z odpadami bytowymi. Jego ciężar i struktura mogą uszkodzić śmieciarkę, a także zawyżyć masę odpadów zmieszanych. W skali makro odbiór śmieci będzie tym samym droższy. Zdecydowanie lepiej jest do tego celu zatrudnić specjalistów takich jak: wywóz gruzu.
  • Odpady niebezpieczne i elektronika – w opisie na temat tego co wrzucamy do czarnego pojemnika na śmieci nie znajdziemy zapewne odpadów niebezpiecznych oraz elektroniki. Śmieci te muszą trafić do PSZOK – u lub wyspecjalizowanych podmiotów, które posiadają odpowiednie decyzje na wywóz śmieci.
  • Selekty – każda Gmina w kraju dąży do uzyskania wysokich poziomów recyklingu. Przeszkodą jest w tym mieszanie selektów z odpadami niesegregowanymi. Do czarnego pojemnika na odpady nie można wrzucać zatem plastiku, papieru, szkła oraz bio.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Za nieprzestrzeganie segregacji grożą nam surowe konsekwencje. Warto zatem zadbać o to, aby czarny pojemnik na śmieci był wypełniony tylko tym co powinno się w nim znaleźć. W przypadku wątpliwości warto zajrzeć do słownika odpadowego, który można znaleźć w aplikacji mobilnej „Moje Odpady”. Jest ona dostępna we wszystkich Gminach, które podpisały z nami umowę.

Zobacz też:

Duże rozmiary – kosz na śmieci 240l i jego zastosowanie
Wypompowanie szamba – o czym należy pamiętać?
Jak zamówić kontener na śmieci?
Cena wywozu śmieci – jak bardzo może się różnić?
Pojemniki na odpady Gorzów Wielkopolski
Pojemniki na odpady Gostyń

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Płońsk

30 min. temu