Co to jest niebieski pojemnik na śmieci?

Niebieski pojemnik na śmieci to 1 z 5 podstawowych koszy do odpadów. Prowadzenie w nim zbiórki nieczystości jest obligatoryjne i wynika z przepisów prawnych.

Niezależnie od tego, czy macie Państwo status mieszkańców lub prowadzicie firmę trzeba z niego korzystać, chcąc respektować obowiązujące prawo. Kosze koloru niebieskiego służą do gromadzenia papieru oraz tektury. W nomenklaturze odpadowej nieczystości te mają kod 15 01 01 i należą do frakcji opakowaniowej. Niebieski pojemnik na odpady może mieć różną pojemność. W przypadku zbiorników plastikowych mieści się ona w przedziale od 60 do 1100 litrów. Mniejsze pojemniki na odpady są częściej spotykane w zabudowie jednorodzinnej, a duże są domeną budynków wielolokalowych. Przy zbiórce papieru i tektury można wyróżnić szereg dobrych praktyk, które sprawią że przestrzeń w pojemniku będzie dłużej dostępna dla użytkowników i zmniejszą się koszty transportu. Dwie podstawowe zasady tego rodzaju odpadów to:

  • Składanie większych elementów na mniejsze – np. złożenie kartonu po produktach spożywczych „na płasko”,
  • Zgniatanie odpadów mające na celu eliminowanie pustego miejsca w pojemniku na odpady.

W przypadku, gdy odpady zostaną poskładane lub zgniecione zmniejszamy koszty transportu, przez co zbiórka śmieci staje się tańsza. Niebagatelne znaczenie ma tutaj również wywieranie mniejszego wpływu na środowisku poprzez rozsądniejsze planowanie transportu nieczystości.

Co wyrzucamy do niebieskiego pojemnika na śmieci?

Wiele osób zastanawia się co wrzucamy do niebieskiego pojemnika na śmieci. Pytanie to jest bardzo istotne w kontekście poprawy jakości odpadów zbieranych w sposób selektywny. Lepsza jakość surowca sprawia, że przygotowanie surowców do ponownego użycia staje się tańsze i nie wymaga dużych nakładów energetycznych. Do niebieskich pojemników na śmieci wrzucamy przede wszystkim:

  • Kartony,
  • Zniszczone książki,
  • Papier biurowy,
  • Tekturowe pudełka,
  • Worki papierowe.

W pojemnikach do papieru nie powinno się gromadzić odpadów zaolejonych lub zabrudzonych innymi substancjami takimi jak np. farba malarska. W ostatnim z wymienionych przypadków pomocny nam będzie np. wywóz gruzu Gliwice. Usługa ta obejmuje oprócz wywozu gruzu także odbiór odpadów budowlanych do których zaliczyć możemy płachty papier, na których znajduje się farba.

Kwestią zależną od uwarunkowań lokalnych są także tetrapaki oraz papier z niszczarki. Niekiedy tego rodzaju śmieci można gromadzić w niebieskich pojemnikach na śmieci, a kiedy indziej trzeba do ich utylizacji wybrać inny pojemnik.

Szczegółowy wykaz odpadów raz z przypisaniem do nich odpowiedniego pojemnika powinien być dostępny w Urzędzie Gminy.

 

Niebieski pojemnik na śmieci

Niebieski pojemnik na śmieci

 

Zobacz też:

Co wrzucamy do czarnego pojemnika?
Do czego służy pompa do szamba?
Sprzątanie na dużą skalę – sprzątanie hal
Aktualny katalog odpadów na rok 2023
Pojemniki na odpady Goleniów
Pojemniki na odpady Gorlice

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Radom

26 min. temu