Co wrzucamy do pojemników na plastik?

Co wrzucamy do pojemników na plastik?

Żółte pojemniki służą do składowania odpadów plastikowych, ale nie tylko. Do nich wyrzuca się również odpady metalowe. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, co wyrzucamy do plastików.

Co wrzucamy do pojemników na plastik?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co wrzucamy do plastików. Już dzieci w przedszkolu uczą się do jakich pojemników należy wyrzucać poszczególne odpady. Jednak gdy przychodzi co do czego, miewamy wątpliwości. Co np. zrobić z butelką plastikową po oleju, która ciągle jest zatłuszczona? Otóż należy wiedzieć, że wszelkie resztki oleju należy zlewać do jednego pojemnika, a gdy się go już zapełni, wtedy oddać do PSZOK. Na pewno nie należy myć butelek po oleju, bo jest to nieekonomiczne. Czy zatem brudną butelkę po oleju można wyrzucić do żółtego kontenera? Otóż okazuje się, że tak. O ile dana gmina nie zaleca inaczej, to butelka szczelnie zakręcona trafia do żółtego kontenera. W sortowni jest czyszczona w wysokich temperaturach. Dzięki temu może być poddana recyklingowi. Podobnie rzecz ma się z puszkami po żywności z olejem. Ich również nie należy myć. Trzeba jedynie pozbyć się resztek żywności i takie puszki także trafiają do żółtego kosza czy też kontenera, gdyż jest przeznaczony zarówno na odpady plastikowe jak i metalowe.

Co wrzucać do plastiku? To jeszcze musisz wiedzieć!

To jeszcze nie wszystko co należy wiedzieć na temat tego, co wrzucamy do pojemników na plastik. Otóż warto poruszyć kwestię etykiet. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy je zdejmować, czy też nie. Jeśli do zdjęcia etykiety potrzebna jest woda, to nie należy tego robić i najlepiej wyrzucić plastikową butelkę razem z etykietą. Jeśli etykieta wykonana jest z folii PVC, to należy ją zdjąć i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, gdyż nie nadaje się do recyklingu. Warto wiedzieć, że zakrętki od słoików szklanych także należy wyrzucać do żółtego pojemnika na plastik i metal. Podobnie rzecz ma się z zakrętkami po butelkach. Oczywiście warto zwrócić uwagę, czy w gminie nie są prowadzone zbiórki zakrętek plastikowych na szczytne cele. Wtedy warto składować je osobno i oddać do takiego punktu. Istotne znaczenie ma jeszcze postępowanie z kartonami po soku czy mleku. Od środka są aluminiowe, dlatego nie można wyrzucać ich do papieru. Muszą trafić do żółtego pojemnika na plastik i metal. Opakowania po detergentach także można składować w żółtych kontenerach, pod warunkiem, że nie są żrące. Opakowania po materiałach niebezpiecznych powinny trafić do punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych.

Jak postępować z odpadami pobudowlanymi i poremontowymi?

Takie odpady powinny trafić do PSZOK albo GPZON, w zależności od ich rodzaju. Wywóz gruzu Lubartów to oferta dla mieszkańców miasta, którzy chcą pozbyć się takiego odpadu. Firma może przyjechać samochodem ciężarowym i zebrać cały gruz. W jeden dzień można pozbyć się tego rodzaju odpadów i oczyścić plac. Wśród odpadów poremontowych jest nie tylko gruz, ale i opakowania z resztkami zapraw, klejów albo farb. Takie produkty nie mogą trafić do odpadów zmieszanych. Przyjmie je PSZOK, o ile są szczelnie zamknięte i nie ciekną. Należy bezwzględnie o to zadbać przed wywozem odpadów, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska.

Co wrzucamy do pojemników na plastik?

Co wrzucamy do pojemników na plastik?

 

Zobacz też:

Ile kosztuje utylizacja papy?
Wywóz odpadów budowlanych Gdańsk
Pojemniki na odpady Siemianowice Śląskie
Pojemniki na odpady Sieradz
Jakie właściwości powinien posiadać kontener na złom?
Komu jest potrzebny i jak powinien zostać przeprowadzony wywóz szamba?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płońsk

53 min. temu