Co wrzucamy do zielonego pojemnika?

Mnogość koszy na śmieci w sąsiedztwie budynków jednorodzinnych oraz wielolokalowych rodzi pytania na temat tego, co wrzucamy do zielonego pojemnika.

Wątpliwości te nie są przypadkowe i wynikają poniekąd z uwarunkowań historycznych. Jeszcze przed reformą odpadową w 2013 roku, zbiorniki o tym kolorze przeznaczone były głównie do odpadów zmieszanych. Kolor ten nie wynikał z przepisów prawa, gdyż w sferze tej panowała dowolność. Do dziś kolory czarny oraz zielony stosowane są naprzemiennie. W chwili obecnej pojemniki koloru zielonego służą jednak głównie do zbiórki szkła opakowaniowego i można w nich gromadzić przede wszystkim:

Co może zawierać zielony pojemnik na śmieci?

  • Butelki po napojach – na pytanie dotyczące tego co wrzucamy do zielonego pojemnika odpowiedzią będą butelki po napojach w których na co dzień kupujemy różnego rodzaju płyny. Jeśli więc dana butelka nie jest zwrotna to można ją umieścić w koszu koloru zielonego i w ten sposób zapewnić jej recykling.
  • Słoiki po produktach spożywczych, majonezie i musztardzie – w opakowaniach ze szkła przechowywane są także różnego rodzaju produkty spożywcze. Może to być np. nasz ulubiony sos, musztarda lub keczup. Po zużyciu danej substancji opakowanie warto umieścić w prostopadłościennym lub owalnym koszu koloru zielonego. Większość firm komunalnych i Gmin organizujących wywózkę nie wymaga, aby szkło było myte. W porze letniej warto jednak przepłukać słoik, aby uniknąć gromadzenia się wokół koszy owadów i nieprzyjemnego zapachu.

Czego nie wrzucać do zielonego kosza na śmieci?

Pytanie o zielony kosz na śmieci warto również rozwinąć o kwestie związane z tym, czego w nim nie gromadzić. Lista przedmiotów i substancji jest w tym przypadku dość obszerna, a część z nich wydaje się przeczyć naszemu spojrzeniu na odpady. Wynika to przede wszystkim z faktu, że każdy z nas postrzega niektóre rzeczy przez pryzmat ogólnego spojrzenia na ich istotę. Dobrym przykładem jest tutaj zastawa stołowa, która nie jest wykonana ze szkła, a przyjęło się ją określać mianem szklanej. Takie rzeczy jak zbite kubki, talerze czy miski musimy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Ponadto zielony pojemnik na śmieci nie powinien zawierać:

  • Szkła okiennego – jeśli chcemy zgłębić tematykę tego, co wrzucamy do zielonego pojemnika warto omówić na przykładzie szkła okiennego. W przeciwieństwie do szkła opakowaniowego ma ono inne właściwości fizyczne i nie może się znaleźć w tym samym miejscu co butelki lub słoiki. Na odbiór tego rodzaju szkła należy zamówić kontener u wybranego usługodawcy. Dobrą ofertą w tym zakresie dysponuje wywóz gruzu Iława.
  • Szkła zbrojonegozielony kosz na śmieci nie może być również użyty do zagospodarowania szkła zbrojonego. Podobnie jak w przypadku szkła z witryn okiennych wymaga ono specjalnego potraktowania i wywozu na innych zasadach niż odpady komunalne.

 

Co wrzucamy do zielonego pojemnika?

Co wrzucamy do zielonego pojemnika?

Zobacz też:

Gdzie wyrzucić tapetę?
Złóż zamówienie
Zamów kontener i opłać online
Gdzie wyrzucać opakowania po przyprawach ?
Pojemniki na odpady Kutno
Pojemniki na odpady Kwidzyn

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Zamość

14 min. temu