Co wrzucamy do żółtego pojemnika?

Obowiązek segregacji odpadów Polsce, sprawił że wiele osób zastanawia się co wrzucamy do żółtego pojemnika. Nie dziwi to specjalnie skoro kosz ten jest jednym z podstawowych zbiorników na nieczystości.

Ilość tworzyw sztucznych, które wytwarzamy jako społeczeństwo nie pozostawia również w tej kwestii żadnych wątpliwości. W dzisiejszych czasach większość produktów zapakowanych jest w folię, plastikowe kubki lub innego rodzaju opakowania, które pełnią funkcję ochronną. Jeśli więc świadomie podchodzimy do zagadnień związanych z ochroną środowiska to powinniśmy wiedzieć w jaki sposób wypełniać żółte pojemniki na tworzywa. Aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, warto uogólnić kwestie związane z segregacją. Wówczas o wiele łatwiej będzie nam podjąć odpowiednie decyzje i rozwiać dylematy. Biorąc pod uwagę wciąż zmieniające się prawodawstwo w chwili obecnej do żółtych pojemników na odpady wrzucamy:

Co wrzucamy do żółtego kosza?

  • Opakowania z plastiku – na pytanie co wrzucamy do żółtego kosza z odpowiedzią przychodzą opakowania wykonane z plastiku. Jak wspominaliśmy na wstępie niniejszego artykułu jest ich bardzo dużo i stanowią one ważny element całego strumienia nieczystości. Jeśli więc nie chcemy, aby odpady te zasiliły kosze na śmieci niesegregowane to musimy je umieszczać zgodnie ze wskazaniami umieszczonymi na oznaczeniach koszy na śmieci. Z reguły opakowań z tworzyw sztucznych takich jak np. butelki nie trzeba przed wyrzuceniem myć, ani specjalnie przygotowywać. Dobrą praktyką jest natomiast ich zgniatanie, które zmniejsza objętość odpadu.
  • Opakowania z metalu – w rozmowach na temat tego, co wrzucamy do żółtego kosza bardzo często zapomina się o opakowaniach z metalu. Ich ilość jest również dość znacząca i szkoda, aby tego typu śmieci zasilały czarne pojemniki na odpady. Do przykładowych nieczystości z metalu możemy zaliczyć np. puszki po piwie, napojach lub konserwach mięsnych. Podobnie jak w przypadku tworzyw sztucznych opakowań z metalu nie trzeba w sposób specjalny konfekcjonować zużywając przy tym wodę i energię.
  • Opakowania z tetra paku – tetra paki budzą sporą wątpliwość, gdy rozważamy tematykę tego, co wrzucamy do żółtego pojemnika na śmieci. Wszystko przez fakt, że zasady ich segregacji zależą w dużej mierze od obwarowań lokalnych. Niekiedy tetra paki umieszcza się bowiem w niebieskich pojemnikach i temat ten wymaga sprawdzenia na stronach lokalnego Samorządu lub na naklejkach, które zawierają instrukcje na temat sortowania nieczystości.

Do żółtych pojemników na odpady nie wolno wrzucać odpadów budowlanych. Ich odbiór należy zlecić takim firmom jak np. wywóz gruzu Hajnówka.

 

Co wrzucamy do żółtego pojemnika na śmieci?

Co wrzucamy do żółtego kosza na śmieci?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucić chleb?
Wynajem ogrodzeń tymczasowych
Wynajem toalet przenośnych
Gdzie wyrzucać kasety VHS?
Pojemniki na odpady Konin
Pojemniki na odpady Kościan

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Lublin

5 godz temu