Każdego dnia duża część z nas zastanawia się czego nie wolno wyrzucać do pojemników. Wpływ na taki stan rzeczy ma ogrom nieczystości z którymi mamy do czynienia.

W 3 dekadzie XXI wieku  nasza egzystencja jest wprost uzależniona nie tylko od zdobyczy techniki i medycyny, ale i własnego wygodnictwa. Taki stan rzeczy dostrzegają przedstawiciele wielu branż. W walce o konsumenta troska o środowisko nie ma niestety większego znaczenia. Uratować może je jedynie zdrowy rozsądek osób, którym są dedykowane poszczególne rozwiązanie. Na około 12 000 000 ton odpadów komunalnych przypada dość spory odsetek tych śmieci, które nie powinny być zabrane przez śmieciarki. Do tej grupy zaliczyć możemy przede wszystkim:

Podpowiadamy, czego nie wolno wyrzucać do pojemników

  • Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu (kod odpadu: 17 09 04)odpady remontowo – budowalne powstają niemal zawsze wtedy, gdy przeprowadzamy jakiekolwiek prace renowacyjne. Położenie nowej tapety, wymiana paneli podłogowych czy kasetonów to tylko niektóre z okazji, które są najlepszym przykładem źródeł ich powstawania. Niestety zgodnie z obowiązującymi przepisami wyżej wymienione nieczystości są wręcz książkowym przykładem na to, czego nie wolno wyrzucać do pojemników. Zamiast mieszania ich ze śmieciami z grupy odpadów komunalnych powinniśmy je zagospodarować oddzielnie np. zamawiając kontener.
  • Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (kod odpadu: 20 01 36) – częstym błędem przy wyrzucaniu śmieci jest mylna interpretacja materiału z którego zostały wykonane. Wiele osób upraszcza więc temat i gromadzi w swoich śmietnikach nieczystości, które powinny trafić gdzie indziej. To, że starego typu telewizor ma szklany ekran nie oznacza przecież wcale, że powinien leżeć w bliskim sąsiedztwie butelki po piwie. Elektronika i różnego rodzaju sprzęty takie jak np. elektronarzędzia muszą być zagospodarowane oddzielnie. Służy do tego PSZOK lub sklep wprowadzający tego typu dobra na rynek. Szerzej temat ten opisaliśmy tutaj.
  • Leki (kod odpadu: 20 01 32) – o tym czego nie wolno wyrzucać do pojemników przypomniała nam również pandemia koronawirusa. Zwiększenie uwagi na kwestie dotyczące zdrowia wywołało również dyskusje na temat tego jak postępować z medykamentami. Nie do końca zużytych lub przeterminowanych leków nie można wyrzucać do przydomowych zbiorników na nieczystości. Ich najwłaściwszym przeznaczeniem będzie PSZOK lub apteki, mające obowiązek przyjęcia ich od swoich klientów.
  • Odpady wielkogabarytowe (kod odpadu: 20 03 07) – z odpadami wielkogabarytowymi jest trochę tak jak nową pracą. Pomimo tego, że się z niej cieszymy to często przerażają nas wyzwania, które stawia przed nami nowe przedsiębiorstwo. Patrząc analogicznie cieszy nas nowa szafa, ale wyniesienie z domu i utylizacja tej starej przyprawia nas o prawdziwy zawrót głowy.  Śmieci o dużym rozmiarze nie wolno również wyrzucać do zwykłych pojemników. Najlepszym sposobem na postępowanie z nimi będzie ich oddanie potrzebującym, zawiezienie do PSZOK lub poczekanie z ich utylizacją do kolejnej zbiórki organizowanej przez Gminę.

 

Czego nie wolno wrzucać do pojemników ?

Czego nie wolno wrzucać do pojemników ?

 

Zobacz też:

Jak odróżnić odpady o kodzie 17 09 04 ?
Kto zamawia usługi komunalne online ?
Dobre wyposażenie placu budowy
Odpady i ich segregacja
Wywóz gruzu powiat Poznański
Usługi wywozu nieczystości

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Gorlice

22 min. temu