Dla większości z nas śmieci to tylko śmieci. W końcu po co się nad nimi zastanawiać skoro przedmioty, które zasłużyły na takie miano są nam już niepotrzebne.

Temat nie jest jednak tak prosty jakby się z pozoru wydawało. Odpady są odpadom nierówne, o czym można przekonać się czytając poszczególne instrukcje na koszach do śmieci. Warto wziąć to pod uwagę, aby nie tylko uniknąć konsekwencji, ale i zatroszczyć się o naszą planetę. Na pytanie czego nie wyrzucać do pojemników na odpady odpowiedzi jest co najmniej kilka. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

Czego nie wyrzucać do pojemników na odpady ?

  • Gruz i odpady poremontowe – przydomowe pojemniki na śmieci przeznaczone są na 5 frakcji nieczystości. Nie ma wśród nich odpadów rozbiórkowych i trzeba ten fakt uszanować. W śmietnikach odbieranych przez brygady wywozowe nie mogą znaleźć się takie odpady jak płytki ceramiczne, potłuczone zlewozmywaki czy też styropian budowlany i inne elementy docieplenia. Przeznaczeniem tego rodzaju śmieci są PSZOK – i lub kontenery zamawiane na rynku usług komercyjnych.
  • Leki – każdy z nas od czasu do czasu choruje, a kiedy jego stan zdrowia ulegnie poprawie to musi pozbyć się resztki nieużytych lekarstw. Niezależnie od schorzenia na jakie cierpimy medykamentów nie możemy upłynniać w koszach do śmieci. Nawet najbardziej wydawałoby się niegroźne leki mogą pogorszyć stan środowiska, zanieczyścić wody gruntowe a wreszcie i zainicjować powstanie super bakterii. Najodpowiedniejszym miejscem ich przeznaczenia będzie apteka lub PSZOK.
  • Elektronika – żyjemy w świecie, który jest w całości „na prąd”. Widać to po nas samych, szczególnie wtedy gdy jesteśmy zapatrzeni w ekrany smartfonów. Te ostatnie na pewno z czasem się zużyją i trzeba będzie je zastąpić nowszymi urządzeniami. Jeśli taka sytuacja spotyka i Państwa to należy unikać gromadzenia odpadów elektronicznych w pojemnikach do śmieci komunalnych. Stare telewizory, konsole i elektronarzędzia musi dowieźć do PSZOK lub wymienić je podczas zakupu ich nowego odpowiednika.
  • Baterie – baterie są dość popularnym źródłem energii, a wielu domach powstaje ich całe mnóstwo. Ogniwa przechowujące energię są szczególnie popularne w rodzinach, gdzie jest dużo dzieci. Na chwile obecną nie ma bardziej popularnego środka do zasilania zabawek czy też innych przedmiotów używanych przez naszych milusińskich. Zgodnie z obowiązującymi przepisami baterie muszą być zagospodarowane w sposób specjalistyczny. Pośrednikiem łączącym nas z recyklerami mogą być różnego rodzaju instytucje, takie jak np., szkoły, markety czy przedszkola.
  • Gabaryty – śmieci o dużych rozmiarach to doskonały przykład na to, czego nie wyrzucać do pojemników na odpady. Dość nagminną praktyką jest bowiem połamanie krzeseł, stołów czy foteli, a następnie umieszczenie odpadów w pojemnikach na nieczystości bytowe. Takie postepowanie jest błędne i nie przyczynia się do prawidłowego stanu gospodarki odpadami. W alternatywie do umieszczania gabarytów w koszach można się ich pozbyć w PSZOK – u, podczas mobilnej zbiórki czy też zamawiając usługę ich wywozu online.

 

Jak poprawnie gromadzić śmieci ?

Jak poprawnie gromadzić śmieci ?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać popiół ?
Gdzie wyrzucać jedzenie ?
Typowe śmieci w okresie Bożego Narodzenia
Najczęściej używane kody odpadów
Gdzie wyrzucać styropian i jak się go pozbyć ?
Uzyskanie wpisu do BDO to dopiero początek

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

6 godz temu