Wiele osób zastanawia się nad możliwym wykorzystaniem pojemników na tworzywa sztuczne i metale. Nie ma w tym nic dziwnego skoro ze względu na obowiązek segregacji musimy coraz dokładniej rozdzielać poszczególne śmieci. Przy tej okazji popełniamy jednak sporo błędów.

Wynikają one nie tyle co z osobistych przekonań, a braku wiedzy na temat śmieci. Nieprawidłowości są o tyle niepożądane, że ich występowanie niweczy zasadność selektywnej zbiórki nieczystości. Warto zdać sobie sprawę, że frakcja metali i tworzyw sztucznych przeznaczona jest głównie na opakowania po różnego rodzaju produktach.  Wśród przedmiotów, których nie należy wrzucać do żółtych śmietników na odpady dominują:

Czego nie wyrzucać do żółtych pojemników na odpady ?

  • Sprzęty elektryczne i elektroniczne – telewizor, odtwarzacz MP3 a wreszcie smartfon w dużej mierze składają się z tworzywa sztucznego. Z tego właśnie surowca wykonane są ich obudowy, które prawie każdy z nas ma w swoim domu. Podczas wymiany tego rodzaju sprzętu nie można modeli zastępowanych wyrzucać do żółtych pojemników na odpady. Przez ten proceder można nie tylko otrzymać karę, ale i poważnie zanieczyścić środowisko.
  • Opakowań po farbach i lakierach – aby wiedzieć, czego nie wyrzucać do żółtych pojemników na odpady, należy w pełni rozeznać temat odpadów poremontowych. Takie produkty jak opakowania po farbach czy brudne folie malarskie, również nie powinny stanowić wkładu do przydomowych koszy na śmieci. Zgodnie z obowiązujących prawem trzeba je zawieźć do PSZOK lub zamówić na ich utylizację specjalny kontener.
  • Opakowań po środkach toksycznych – wiele uwagi poświęca się w ostatnich latach ochronie środowiska. Nie ma w tym nic dziwnego skoro jest ono coraz bardziej zdegradowane. Efekt cieplarniany, zanieczyszczenie powietrza i wód to tylko niektóre z widomych znaków, które powinny być dla nas ostrzeżeniem. Tym bardziej do żółtych koszy lub worków na metale i tworzywa sztuczne nie mogą trafić takie przedmioty jak choćby butelki po środkach ochrony roślin.
  • Odpadów higienicznych – ludzka inwencja nie zna praktycznie granic. W przypadku pojemników na tworzywa sztuczne i metale objawia się ona we wrzucaniu do nich zużytych podpasek i innych materiałów higienicznych. Przypominamy, ze takie postępowanie jest również błędne, a wyżej wymienione przedmioty należy umieścić w koszach na śmieci zmieszane.

 

Czego nie wyrzucać do żółtych pojemników na odpady ?

Czego nie wyrzucać do żółtych pojemników na odpady ?

 

Zobacz też:

Sezon budowlany 2020
Przedłużenie wynajmu toalety
Wywóz gruzu mazowieckie
Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów
Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD ?
Usługi komunalne w dobie koronawirusa

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Osieck

5 godz temu