Już od wczesnego dzieciństwa mieliśmy do czynienia z różnego rodzaju skrótami. Nie zawsze jednak zwracaliśmy uwagę na fakt skąd one się biorą. Nie ma w tym nic dziwnego skoro ich występowanie przyjmowane było przez nasz umysł jako norma.

Z pewnego rodzaju uproszczeniami mamy  do czynienia także w branży komunalnej. Stąd właśnie płyną dzisiejsze rozważania na temat tego, czemu toaleta to WC. Aby odpowiedzieć na to pytanie warto poznać pochodzenie tego słowa i przyjrzeć się dziejom toalet na przestrzeni setek minionych lat. Zatem do dzieła:

Dlaczego toaleta ma skrót WC ?

  • Znaczenie skrótu WC – skrót WC pochodzi od dwóch angielskich słów: „water” oraz „closet”. Wpisując w „tłumacza Google” każde z nich z osobna, otrzymujemy zestawienie: woda + schowek, gabinet. W wolnym tłumaczeniu widzimy nazwa ta oznacza zatem, miejsce gdzie z zachowaniem niezbędnej przestrzeni intymnej można załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Toaleta jest dziś częścią każdej łazienki i korzystamy z niej niewiele zastanawiając się nad jej historią. Namiastką domowych toalet są także przenośne kabiny WC, które również określa się w ten sam sposób.
  • Potrzeba matką wynalazku – aby dopełnić wiedzy na temat tego czemu toaleta to WC, warto poznać trochę historii. Okazuje się, że potrzeba zachowania higieny nie towarzyszyła nam od zawsze. I choć pierwsze toalety pojawiły się już w starożytności to w średniowieczy temat ten stał się mocno zaniedbany. Wielu naszych przodków z czystej wody korzystało jedynie podczas chrztu. W latach wielkich wojen załatwiano się dosłownie tam, gdzie zaszła taka potrzeba. W ślad za powyższym fekalia płynęły ulicami, co mogło napawać obrzydzeniem.
  • Powrót do znanej nam normalności – pierwsze kabiny WC pojawiły się w Paryżu, a następnie potrzeba ich stawiania przeniknęła na inne grunty.  Pomieszczenia toaletowe zaczęły pojawiać się w szkołach, budynkach użyteczności publicznej, a z czasem i w prywatnych domostwach. Dziś spora część z nich posiada podłączenie do kanalizacji i spotyka się je w różnych odmianach. Z rodzajów toalet stacjonarnych mamy do czynienia z takimi, które są przeznaczone dla dzieci czy też osób niepełnosprawnych.

 

Skrót wc - Czemu toaleta to WC ?

Skrót WC – Czemu toaleta to WC ?

 

Zobacz też:

Sklep z pojemnikami na odpady
Optymalne wykorzystanie pojemników na odpady
Gdzie wyrzucać leki ?
Jakie odpady przyjmuje PSZOK ?
Gdzie wyrzucać artykuły higieniczne ?
Portal Śmieci.eu jest fajny 😉

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zamów przenośną toaletę,
pod dowolny adres w kraju
Wynajmij toaletę

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Łódź

3 godz temu