Już od wczesnego dzieciństwa mieliśmy do czynienia z różnego rodzaju skrótami. Nie zawsze jednak zwracaliśmy uwagę na fakt skąd one się biorą. Nie ma w tym nic dziwnego skoro ich występowanie przyjmowane było przez nasz umysł jako norma.

Z pewnego rodzaju uproszczeniami mamy  do czynienia także w branży komunalnej. Stąd właśnie płyną dzisiejsze rozważania na temat tego, czemu toaleta to WC. Aby odpowiedzieć na to pytanie warto poznać pochodzenie tego słowa i przyjrzeć się dziejom toalet na przestrzeni setek minionych lat. Zatem do dzieła:

Dlaczego toaleta ma skrót WC ?

  • Znaczenie skrótu WC – skrót WC pochodzi od dwóch angielskich słów: „water” oraz „closet”. Wpisując w „tłumacza Google” każde z nich z osobna, otrzymujemy zestawienie: woda + schowek, gabinet. W wolnym tłumaczeniu widzimy nazwa ta oznacza zatem, miejsce gdzie z zachowaniem niezbędnej przestrzeni intymnej można załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Toaleta jest dziś częścią każdej łazienki i korzystamy z niej niewiele zastanawiając się nad jej historią. Namiastką domowych toalet są także przenośne kabiny WC, które również określa się w ten sam sposób.
  • Potrzeba matką wynalazku – aby dopełnić wiedzy na temat tego czemu toaleta to WC, warto poznać trochę historii. Okazuje się, że potrzeba zachowania higieny nie towarzyszyła nam od zawsze. I choć pierwsze toalety pojawiły się już w starożytności to w średniowieczy temat ten stał się mocno zaniedbany. Wielu naszych przodków z czystej wody korzystało jedynie podczas chrztu. W latach wielkich wojen załatwiano się dosłownie tam, gdzie zaszła taka potrzeba. W ślad za powyższym fekalia płynęły ulicami, co mogło napawać obrzydzeniem.
  • Powrót do znanej nam normalności – pierwsze kabiny WC pojawiły się w Paryżu, a następnie potrzeba ich stawiania przeniknęła na inne grunty.  Pomieszczenia toaletowe zaczęły pojawiać się w szkołach, budynkach użyteczności publicznej, a z czasem i w prywatnych domostwach. Dziś spora część z nich posiada podłączenie do kanalizacji i spotyka się je w różnych odmianach. Z rodzajów toalet stacjonarnych mamy do czynienia z takimi, które są przeznaczone dla dzieci czy też osób niepełnosprawnych.

 

Skrót wc - Czemu toaleta to WC ?

Skrót WC – Czemu toaleta to WC ?

 

Jak pwoiedzieć ubikacja po angielsku?

Ubikacja po angielsku czy inaczej wc po angielsku określamy słowami „water closet”. To właśnie od tych słów wziął się skrót WC. Określnie to przeniknęło do międzynarodowego słownika i dziś jest szeroko spotykane na każdym kroku. W hotelach, na stacjach paliw czy też w innych miejscach publicznych na drzwiach do toalet widnieją oznaczenia złożone z 2 liter. Każdy z nas je rozumie i dlatego nie dziwi fakt, że wchodząc do pomieszczenia oznaczonego jako WC możemy spodziewać się toalet przeznaczonych dla kobiet, mężczyzn i osób niepełnosprawnych. Ubikacja po angielsku zrobiła zatem furorę i każdy rozumie jej znaczenie. WC po angielsku jest zatem znane każdemu obok takich słów jak np. love czy też supermarket. Taki stan rzecz ma sens z punktu widzenia praktycznego. Udając się w podróż zagraniczną od razu wiemy, gdzie udać się aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Obniża to nasze poczucie dyskomfortu i nie niesie za sobą konieczności znajomości języka. Skrót WC wzmacniany jest również odpowiednimi piktogramami, które od razu kojarzą się z toaletą. Ubikacja po angielsku nie jest niczym strasznym dla potencjalnego odbiorcy i nie ma chyba osób, które nie byłyby w stanie rozszyfrować tego skrótu.

Zobacz też:

Sklep z pojemnikami na odpady
Optymalne wykorzystanie pojemników na odpady
Gdzie wyrzucać leki ?
Jakie odpady przyjmuje PSZOK ?
Gdzie wyrzucać artykuły higieniczne ?
Portal Śmieci.eu jest fajny 😉

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zamów przenośną toaletę,
pod dowolny adres w kraju
Wynajmij toaletę

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Toruń

6 godz temu