Czy można samemu wywieźć śmieci na wysypisko?

Czy można samemu wywieźć śmieci na wysypisko?

Czy można samemu wywieźć śmieci na wysypisko?

Wiele osób zastanawia się, czy można samemu wywieźć śmieci na wysypisko. Taki stan rzeczy nie może dziwić, skoro z odpadami ma do czynienia każdy z nas.

I choć problem śmieci komunalnych został rozwiązany przez nowelizację przepisów to największy problem w chwili obecnej występuje z odpadami problemowymi. Zaliczyć możemy do nich przede wszystkim odpady budowlane, leki, elektronikę oraz gabaryty.  Odpowiedź na pytanie o samodzielny wywóz śmieci na wysypisko nie jest do końca jednoznaczna. Wszystko zależy tutaj od przypadku z którym mamy do czynienia. Do najpopularniejszych sytuacji zaliczyć możemy:

Czy mogę wywieźć śmieci na wysypisko?

  • Wywóz odpadów przez mieszkańca na wysypisko – duża cześć z nas nieraz zapałała chęcią samodzielnego wywozu śmieci na wysypisko. Mogło się to wydarzyć np. przy okazji remontu czy też przeprowadzki. Pozostałości po którejś z wymienionych czynności nie mogą nam przecież towarzyszyć w nieskończoność i trzeba się ich pozbyć. Dla wszystkich tych, którzy jednak finalnie zaniechali tego procederu mamy dobrą wiadomość. W 99% przypadków wysypisko nie przyjmie nieczystości od klientów indywidualnych. Aby pozbyć się śmieci trzeba zamówić usługi specjalistycznego podmiotu, który posiada decyzję na transport odpadów. Takim przedsiębiorstwem może być np. wywóz gruzu Gryfino.
  • Wywóz odpadów przez mieszkańca do PSZOK – punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych mają za zadanie ułatwić mieszkańcom pozbywanie się odpadów. Niekiedy znajdują się one na wysypiskach śmieci i są obsługiwane przez profesjonalne podmioty wywozowe. W takim przypadku odpady można samodzielnie dowieźć do miejsca utylizacji. Ważna zasadą o którą opiera się samodzielne dostarczanie śmieci do PSZOK jest konieczność ich przesegregowania z podziałem na poszczególne frakcje. Przed wyprawą na wysypisko warto zatem dopytać jak przygotować nieczystości, aby je można była pozostawić w miejscu zbiórki.
  • Wywóz odpadów przez firmę na wysypisko – wiele firm zwłaszcza tych budowlanych głowi się nad tym, czy można samemu wywozić śmieci na wysypisko. Głównym powodem takiego stanu rzeczy chęć ponoszenia mniejszych kosztów. Tym przedsiębiorcom, którzy mają taki pomysł od razu go odradzamy. Wysypiska śmieci przyjmują odpady jedynie od dostawców, którzy spełniają określone kryteria i mogą w sposób zgodny z prawem wypełnić karty przekazania odpadów w systemie BDO. Do grupy tej nie zaliczają się przedsiębiorcy z branży budowlanej, którzy posiadają jedynie prawa i obowiązki wytwórcy odpadów.

 

Czy można samemu wywieźć śmieci na wysypisko?

Czy można samemu wywieźć śmieci na wysypisko?

 

Zobacz też:

Metalowe kosze na śmieci i ich zalety
Kontenerowy wywóz odpadów
Kto może kompostować odpady?
Jak wygląda sprzątanie po pożarze?
Pojemniki na odpady Jarosław
Pojemniki na odpady Jasło

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płock

2 godz temu