Czy odpady zmieszane można wyrzucać w workach?

Czy odpady zmieszane można wyrzucać w workach?

Czy odpady zmieszane można wyrzucać w workach?

Na pytanie, czy odpady zmieszane można wyrzucać w workach trzeba spojrzeć nieco szerzej. Na pierwszy rzut oka kłóci się to bowiem z zasadami segregacji.

W końcu worki wykonane są z tworzywa sztucznego, a do tego rodzaju odpadu przeznaczone są żółte kosze na śmieci. Nie mniej jednak stałą praktyką jest to, że śmieci niesegregowane przechowujemy w workach, które są w sposób ciągły dostępne w różnego rodzaju punktach sprzedaży.

Co decyduje o tym, że odpady zmieszane są umieszczane w plastikowych torbach? Chyba najlepszą odpowiedzią na tak postawione pytanie jest fakt skali trudności jaka wiąże się z ich zagospodarowaniem.

Jak powszechnie wiadomo do pojemników w kolorze czarnym wyrzucane są śmieci, których nie powinniśmy umieszczać w koszach do segregacji. Mogą to być np.:

  • Popioły,
  • Artykuły higieniczne,
  • Zepsute mięso,
  • Kości i resztki przetworzonego pożywienia,
  • Różnego rodzaju pojemniki pod ciśnieniem.

Śmieci zmieszane w workach to obecnie standard

Takie połączenie sprawia, że niekiedy odpady zmieszane wydzielają silne zapachy i sprawiają, że bez worka ich natężenie może stać się prawdziwą uciążliwością.

Podobnie jest z zabrudzeniami, które powodują odpady o kodzie 20 03 01. Skala, którą mogłyby one wywołać sprawia, że lepiej jest odpady zmieszane odseparować od powierzchni zbiornika. W tym przypadku worki wydają się być najlepszym rozwiązaniem. Po przyjechaniu odpadów na sortownię „wyjęciem” odpadów z worków zajmą się specjalne maszyny, które spowodują ich rozerwanie.

Czy śmieci bio można wyrzucać w workach?

W przypadku innych odpadów takich jak np. frakcja bio nie jest wcale lepiej. Tutaj odpowiedź na pytanie czy śmieci bio można wyrzucać w workach nie jest aż tak jednoznaczna. Wszystko zależy od regionu, w którym się znajdujemy. Niekiedy Instalacje Komunalne dopuszczają gromadzenie wsadu w workach. W innych przypadkach jest to zabronione, a worek traktowany jest jako materiał zanieczyszczający cały strumień odpadów.

Aby mieć absolutną pewność jak postępować z odpadami bio, warto zasięgnąć języka u źródła i dopytać w lokalnym urzędzie jak gromadzić opady o kodzie 20 02 01 i 20 01 08. Dobrą wiedzą w tym zakresie dysponuje także wywóz gruzu Łódź.

 

Czy odpady zmieszane można wyrzucać w workach?

Czy odpady zmieszane można wyrzucać w workach?

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać lampki choinkowe?
Wywóz odpadów budowlanych Chorzów
Gdzie wyrzucić trociny?
Czy za dziecko płaci się za śmieci?
Pojemniki na odpady Piastów
Pojemniki na odpady Piekary Śląskie

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

27 min. temu