Wybór szamba ma znaczenie. Należy je dobierać pod kątem ilości domowników, ale też zużycia wody. Dziś przedstawimy Wam zalety takiego rozwiązania oraz przedstawimy charakterystykę.

Szambo betonowe – co warto wiedzieć?

Nie zawsze jest możliwość podłączenia domu do miejskiej kanalizacji. Czasami takie rozwiązanie jest zwyczajnie nieefektywne bądź bardzo drogie. W takim przypadku można postawić na szambo. Doskonałym wyborem są tutaj szamba betonowe. Warto wiedzieć, że jest ono stosunkowo tanie, zdecydowanie tańsze niż zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego. Ale na tym zalety się nie kończą. Otóż szamba betonowe są niezwykle trwałe, odporne na obciążenia, ale też działanie różnych środków chemicznych. Niewątpliwie są też szczelne. Dzięki temu ścieki nie przedostają się do środowiska i nie zanieczyszczają go. Atutem jest także duży ciężar, który zapewnia maksymalną stabilność. Mieszanka betonowa, której używa się do produkcji zbiornika jest wytwarzana z naturalnych składników, do których należy kruszywo, woda oraz spoiwo, którym jest cement. Zarówno sam proces produkcji, jak i materiał są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. Szambo betonowe nie tylko nie jest kosztowne, ale też można je wykonać w miejscach, gdzie poziom wody gruntowej znajduje się na znacznej wysokości. Lekki zbiornik mógłby zostać wyparty pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego. W przypadku zbiornika betonowego takiej możliwości nie ma.

Szambo betonowe wymiary

Zbiorniki betonowe dostępne są w różnych wymiarach. Przy kupnie należy pamiętać, aby wybrać rozwiązanie idealne do swoich potrzeb. Wysokość zbiornika wraz z płytą odgrywa kluczową rolę dla efektywności pracy, ale ważny jest też kominek rewizyjny oraz wieko betonowe. Płyty mogą mieć grubość 10, 14 czy 17 cm. Zbiorniki betonowe także mogą mieć różną wysokość. Bardzo często wybiera się zbiornik o kubaturze 10 tys. litrów. W takim przypadku głębokość wykopu powinna być równa ok. 2,2 metra. W przypadku szamba dla dwóch osób trzeba wiedzieć, że jego pojemność powinna wynosić ok. 4,2 m3. Standardowo uznaje się, że jedna osoba w ciągu dnia generuje ok 150 litrów zanieczyszczonej wody na dobę. Do tego trzeba jeszcze pamiętać o ważnej rzeczy, a mianowicie, że w przypadku mniejszego zbiornika betonowego występuje konieczność częstszego opróżniania.

Szambo betonowe – poznajcie rodzaje

W teorii wydaje się, że występuje tylko jeden rodzaj szamba betonowego, ale nic bardziej mylnego. Otóż można zdecydować się na szambo betonowe okrągłe wykonane z betonowych kręgów. Jest ono bardzo proste w montażu. Do tego poszczególne kręgi są łączone za pomocą żeliwnych rur przelewowych. Alternatywą dla tego rozwiązania są zbiorniki betonowe. Dopasowują się one do wykonanego wykopu. Zbiornik może mieć nietypowe rozmiary oraz kształty. Szambo jest bezpośrednio wbudowane na działce. Wykorzystuje się tutaj beton o niskiej nasiąkliwości. Trzeba jeszcze wiedzieć, że wewnętrzna część zbiornika jest uszczelniana, najczęściej powłokami bitumicznymi bądź też wodoszczelną zaprawą cementową. Innym rodzajem jest gotowy zbiornik prefabrykowany. Jest on niezwykle wytrzymały na obciążenia zewnętrzne, a do tego wszystkiego wykazuje się świetną szczelnością. Jego montaż wymaga jednak ciężkiego sprzętu, ale jest bardzo prosty.

Jeżeli chcecie pozbyć się starego szamba bądź gruzu budowlanego, by przygotować miejsce pod szambo, dobrym wyborem będzie oferta firmy świadczącej usługi wywozu gruzu z Poznania.

 

Szambo betonowe

Szambo betonowe

Zobacz także:

Do czego służy pompa do szamba?
Czemu toaleta to WC ?
Gdzie wyrzucać baterie ?
Gdzie wyrzucać butelki po oleju jadalnym?
Pojemniki na odpady Bieruń
Pojemniki na odpady Biłgoraj

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Łódź

1 godz temu