21 grudnia 2022
Usługi komunalne
#eko szambo
#odbiór ścieków
#przydomowa oczyszczalnia ścieków
#szambo ekologiczne
#wywóz szamba
Choć wiele osób ma tendencję do mylenia szamba ekologicznego z przydomową oczyszczalnią ścieków, to w praktyce te dwa rozwiązania stanowią zupełnie różne systemy.
Owszem, ich sposób działania jest w pewnym stopniu do siebie zbliżony, jednak nie są ze sobą tożsame. Co więc warto wiedzieć, gdy chodzi o szamba ekologiczne i czy warto je zakładać? Przyjrzyjmy się zasadzie działania.
Zacznijmy od tego, że choć rozwiązanie, jakim jest szambo ekologiczne, jest dość często spotykane, nazwa ta (jak również jej bardziej potoczna odmiana, czyli eko szambo) nie jest określeniem „oficjalnym”. A co dokładnie kryje się pod tym określeniem? Mowa o systemie, który w swojej budowie i sposobie działania jest czymś pośrednim pomiędzy wspomnianą już przydomową oczyszczalnią ścieków, a „zwykłym” (nieposiadającym przyrostka „eko”) szambem typu „tradycyjnego”. Jeśli zestawimy je z tym ostatnim, okaże się, że szambo ekologiczne są wykonywane w zbiornikach bezodpływowych, a sam proces oczyszczania ścieków odbywa się w nich w formie rozłożonej na kilka etapów.
Istnieje jednak jeszcze jedna, bardzo istotna, różnica pomiędzy szambem tradycyjnym, a eko szambem. O czym mowa? O tym, jak często należy je opróżniać. W przypadku wariantu tradycyjnego może się okazać, że będzie to konieczne nawet kilka razy w miesiącu – a więc dość często. Tymczasem jeśli chodzi o szamba ekologiczne, częstotliwość ta spada bardzo drastycznie. Okazuje się bowiem, ze konieczność takowa może następować nawet raz do roku – a bywa, że i rzadziej.
No dobrze, ale skoro już omówiliśmy różnice pomiędzy szambem ekologicznym, a jego tradycyjnym odpowiednikiem, może wspomnijmy też o tym, jak właściwie działa eko szambo i czego można się po jego pracy spodziewać.
Zacznijmy od tego, że całość tego rozwiązania opiera się na mechanicznym oczyszczaniu ścieków. Mamy tu więc wbudowany osadnik gnilny i cały zestaw drenaży, za pomocą których dochodzi do częściowego oczyszczenia ścieków wprowadzanych do zbiornika z szambem i już będącego po wstępnym czyszczeniu w osadniku gnilnym. Dzięki tym wszystkim etapom dochodzi do wydzielenia z wody takich składników, jak cząsteczki tłuszczu, papieru, czy choćby włosów.
Dużą zaletą szamba ekologicznego jest fakt, że nie zajmuje ono zbyt dużej przestrzeni i w praktyce doskonale nadaje się do montowania go w wielu gospodarstwach. Ponadto zdecydowanie należy podkreślić, iż jeśli porównamy koszt jego użytkowania z dajmy na to szambem tradycyjnym, to szambo ekologiczne okaże się po prostu tańsze. Jednocześnie jednak będzie ono droższe od przydomowej oczyszczalni ścieków. Dodatkowo warto brać pod uwagę, że pewną wadą pozostanie konieczność opróżniania co jakiś czas zbiornika i wywożenia nieczystości. Tu jednak od razu należy dla równowagi dodać, ze jak już wcześniej wspomnieliśmy, dzieje się to znacznie rzadziej, niż w przypadku szamba tradycyjnego.
Informacje zebrane dzięki firmie Smieci.eu, której specjalnością jest wywóz gruzu Poznań.
Zobacz też:
Zalety szamba plastikowego
Co oznacza kod odpadu 17 09 04 ?
Czym są odpady wielkogabarytowe ?
Dlaczego warto segregować śmieci ?
Wywóz odpadów budowlanych Poznań
Wywóz odpadów budowlanych Warszawa
4 godz temu