Niemal każdy z nas zadawał sobie pytanie, dlaczego warto segregować śmieci. W końcu temat segregacji odpadów jest dość popularny i zgłębiają go nie tylko zwykli obywatele, ale i politycy.

Zwiększona troska o środowisko jest pochodną zmian, które dzieją się na naszych oczach. Zmiany klimatyczne, katastrofy wywołane działalnością człowieka i topnienie lodowców to tylko niektóre znamiona dzisiejszych czasów. W naszym kraju odpady segregowane są na 5 frakcji. I choć zbieranie śmieci do różnych kubłów nie każdemu jest na rękę to nasz trud nie idzie na daremne. Na wątpliwości związane z tym, po co segregować śmieci istnieje bardzo wiele odpowiedzi. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy:

Dlaczego warto segregować śmieci ?

 1. Zmniejszenie zużycia surowców – klasyk literatury pięknej Denis Diderot powiedział, że „lepiej się zużyć niż rdzewieć”. I choć ów cytat z pewnością nie dotyczył śmieci to w pewnym sensie można go do nich odnieść. Jeśli bowiem z odpadów można coś jeszcze wyprodukować to lepiej jest je wykorzystać, niż pozwolić się im marnować. Oszczędzamy w ten sposób zasoby naszej planety i nie musimy sięgać po nowe. Dobrym przykładem jest tutaj papier, którego tona wymaga ścięcia 17 drzew.
 2. Niższe koszty zagospodarowania – wątpliwości związane z tym, dlaczego warto segregować śmieci powinna rozwiać ekonomia. Selekty są tańsze w zagospodarowaniu i nie wymagają tylu nakładów energii co frakcja zmieszana. Dobrej jakości surowce nadają się bezpośrednio do obróbki i czynią gospodarkę odpadami tańszą, co ma przełożenie na zawartość naszych portfeli. Jeśli więc nie wiemy, po co segregować śmieci to może to nas finalnie przekonać.
 3. Zmniejszenie ilości śmieci – odpady są uciążliwe dla środowiska i nikt nie powinien mieć w temacie żadnych wątpliwości. Segregowanie śmieci pozwala zmniejszyć wolumen nieczystości, które zanieczyszczają plaże, lasy oraz naszą najbliższą okolicę. Idą dalej tym tropem przez segregację śmieci rozumie się także ich podział na odpady komunalne i poremontowe. Przedstawiciele drugiej z wymienionych grup mogą być dostarczone do PSZOK – u lub wywiezione przez takie firmy jak np. wywóz gruzu Poznań.

Po co segregować śmieci – garść informacji praktycznych

Aby  rozwinąć temat związany z tym, dlaczego warto segregować śmieci warto przyjrzeć się możliwością, które dają nam obowiązujące przepisy. W Polsce nieczystości komunalne zbierane są do kubłów z podziałem takie frakcje jak:

 • Metale, tworzywa sztuczne – kolor żółty
 • Papier – kolor niebieski
 • Zmieszane – kolor czarny
 • Bio – kolor brązowy
 • Szkło – kolor zielony

Poza zbiórką odpadów u źródła ich powstania do dyspozycji mieszkańców oddane zostały PSZOK – i które przyjmują różne rodzaje śmieci. Aby z nich skorzystać wystarczy mieć aktywną deklaracje odpadową. Idea działania tych miejsc jest taka, aby przyjąć odpady, które nie nadają się do odbioru przez śmieciarki. W PSZOK – u można zatem zostawić:

 • Odpady budowlane
 • Odpady niebezpieczne
 • Odpady elektryczne
 • Odpady gabarytowe

Poza przyjęciami stacjonarnymi, niektóre Gminy organizują także tzw. zbiórki mobilne. Wyręczają one mieszkańców z obowiązku zorganizowania własnego transportu.

 

Dlaczego warto segregować śmieci ?

Dlaczego warto segregować śmieci ?

 

Zobacz też:

Wpływ odpadów na środowisko
Jak portal Smieci.eu wspiera firmy i klientów indywidualnych ?
Zakaz mieszania śmieci
Gdzie zamówić wywóz śmieci ?
Jaka będzie zima 2020 ?
Jak pozbyć się starych ubrań i butów ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Lublin

2 min. temu