Do czego potrzebna jest deklaracja śmieciowa?

Do czego potrzebna jest deklaracja śmieciowa?

Do czego potrzebna jest deklaracja śmieciowa?

Każdego dnia produkujemy ogromne ilości odpadów, które wymagają odpowiedniego składowania i utylizacji.

W Polsce funkcjonuje wiele firm zajmujących się wywozem śmieci, które odbierają odpady bezpośrednio z gospodarstw domowych na podstawie złożonych deklaracji. Dlaczego deklaracje na śmieci są obowiązkowe? Jakie korzyści przynosi deklaracja na wywóz śmieci?

Deklaracja śmieciowa – co to takiego?

Deklaracja śmieciowa to dokument, który zawiera informacje na temat rodzaju i ilości odpadów, jakie są produkowane przez dane gospodarstwo domowe lub firmę.

Właściciele nieruchomości, na których powstają odpady, są zobowiązani do wypełnienia deklaracji na śmieci. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to dom jednorodzinny czy mieszkanie we wspólnocie. W Polsce obowiązek ten wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek utrzymywania porządku na swoim terenie oraz wywozu i zagospodarowania odpadów.

Dlaczego warto wypełnić deklaracje na śmieci?

Wypełnienie deklaracji śmieciowej ma wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga w ochronie środowiska. Poprzez dostarczenie informacji na temat rodzaju i ilości produkowanych odpadów, można zoptymalizować proces ich zagospodarowania i wykorzystać je w sposób bardziej efektywny.

Właściciele nieruchomości, którzy wypełniają deklarację wywóz śmieci, mają też możliwość wpływania na koszty związane z wywozem odpadów. Teoretycznie w zależności od ilości i rodzaju odpadów, które są produkowane, można wybierać pomiędzy różnymi ofertami firm zajmujących się wywozem śmieci. Jednak w praktyce w większości gmin można korzystać wyłącznie z jednego odbiorcy odpadów. Nie zmienia to jednak faktu, że ostateczna cena wywozu śmieci zależy od liczby osób zgłoszonych jako zamieszkujące daną nieruchomość. W przypadku domów jednorodzinnych, jeśli zadeklaruje się posiadanie kompostu, można zazwyczaj obniżyć koszt utylizacji odpadów: nawet o kilkanaście złotych w skali miesiąca.

Deklaracja wywóz śmieci – jakie korzyści przynosi?

Wypełnienie deklaracji wywóz śmieci to także sposób na uniknięcie konsekwencji związanych z naruszaniem przepisów dotyczących gospodarowania odpadami. Właściciele nieruchomości, którzy nie wypełniają deklaracji na śmieci, mogą zostać ukarani przez odpowiednie organy za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących utrzymywania czystości i porządku w gminie. Dlatego ważne jest, aby wypełnić deklarację wywóz śmieci i dostarczyć ją do właściwego organu.

Deklaracje śmieciowe pomogły znacznie ograniczyć liczbę wyrzucanych na dzikich wysypiskach odpadów. Skoro obowiązkiem płacenia za wywóz śmieci objęci są wszyscy posiadacze nieruchomości, a ilość generowanych przez nich śmieci nie jest reglamentowana (gdy jesteśmy zgłoszeni do wywozu odpadów, nie ma znaczenia, czy w dniu odbioru odpadów wystawiamy jeden czy pięć worków), nie ma sensu wyrzucać odpadów w lasach czy na polach.

Dodatkowo deklaracje śmieciowe umożliwiają o wiele sprawniejsze gospodarowanie odpadami, planowanie ich recyklingu i ewentualnego spalania.

Interesuje Cię tematyka gospodarki odpadami komunalnymi w Twojej okolicy? Dowiedz się, jak przebiega wywóz gruzu w Kętrzynie.

 

Deklaracja śmieciowa

Deklaracja śmieciowa

 

Zobacz też:

Gdzie zgłaszać palenie śmieci? Kara za palenie śmieci może być bardzo dotkliwa!
Wywóz odpadów budowlanych Biała Podlaska
Na czym polega sortowanie odpadów komunalnych?
Kontener 5m3 – cena, wymiary
Pojemniki na odpady Malbork
Pojemniki na odpady Marki

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płońsk

4 godz temu