Gdzie wyrzucać blistry po tabletkach ?

Gdzie wyrzucać blistry po tabletkach ?

Jak utylizować blistry po tabletkach?

Trwająca obecnie pandemia koronawirusa sprawiła, że w centrum naszych zainteresowań stanęło zdrowie. W końcu to od niego zależy w jaki sposób żyjemy i na jakie aktywności możemy sobie pozwolić.

I choć naukowcy zalecają, że lepiej jest zapobiegać chorobom, niźli je leczyć to i tak każdy z nas co jakiś czas musi sięgnąć po medykamenty. Świat farmaceutyków jest przebogaty. Naukowcy stworzyli mnóstwo środków farmakologicznych  i substancji wspomagających prawidłowe działanie organizmu. Z punktu widzenia gospodarki odpadami rodzi się więc pytanie, gdzie wyrzucać blistry po tabletkach. Odpowiedź na nie jest jednoznaczna, gdyż zależy od przynajmniej od dwóch czynników. Chcąc się dowiedzieć co zrobić z tego rodzaju opakowaniami trzeba rozdzielić je na:

Gdzie wyrzucać blistry po tabletkach ?

  • Puste blistry po lekach – aby rozwiać wątpliwość związaną z tym, gdzie wyrzucać blistry po tabletkach trzeba najpierw spojrzeć na to czy są one puste. Gdyby okaże się, że to kryterium jest spełnione to wówczas należy tego typu opakowanie umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. I choć z pozoru wydawałoby się to nie najlepszym rozwiązaniem to jako jedyne okaże się ono praktyczne. Blistry po lekach wykonane są z aluminium i tworzyw sztucznych. Pomimo tego, że zarówno jeden jak i drugi surowiec nadaje się do recyklingu to nie ma jeszcze instalacji, które mogłaby oddzielić wyżej wymienione frakcje.
  • Pełne blistry po tabletkach – blistry zawierające tabletki nie mogą być natomiast umieszczane w przydomowych pojemnikach na śmieci. Temat ten poruszaliśmy już na naszym blogu i szerzej został on omówiony w poście pod tytułem: „Gdzie wyrzucać leki ?” . Główną przyczyną braku możliwości umieszczenia leków w pojemnikach na odpady jest ich nieprzewidywalność. Tabletki w interakcji z substancjami, które są obecne w środowisku mogą wywołać łańcuch nieprzewidzianych reakcji. W konsekwencji może to doprowadzić do zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych, a nawet do powstania superbakterii. Ostatni z tych scenariuszy jest najbardziej niekorzystny, gdyż tego typu organizmy są odporne na działanie antybiotyków i mogą spowodować szereg problemów zdrowotnych. Pełne blistry z tabletkami muszą być więc oddane do PSZOK lub wyrzucone do kosza na leki w aptece.

 

Gdzie wyrzucić blistry po tabletkach ?

Gdzie wyrzucić blistry po tabletkach ?

 

Podsumowanie tematu, gdzie wyrzucać blister tabletek

Wiele osób ma wątpliwości, gdzie należy wyrzucać opakowania po lekach. Blister tabletek to odpad wykonany z aluminium i tworzywa sztucznego. Nie jest on uważany za niebezpieczny dla środowiska i człowieka, dlatego nie wymaga specjalnego traktowania.

Warto jednak wiedzieć, że blister tabletek nie powinien trafić do żółtego pojemnika (na odpady z metalu i tworzyw sztucznych). Obecnie nie jest bowiem możliwe oddzielenie tworzywa sztucznego i aluminium oraz ich powtórne wykorzystanie w procesie recyklingu. Z tego powodu pusty blister po lekach należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane w kolorze czarnym. Odpady tego typu po odebraniu trafiają do sortowni. Następnie są dzielone na dwie frakcję. Jedna z nich jest kierowana do spalarni, a druga transportowana na składowisko odpadów.

Należy pamiętać, że innego składowania wymaga pełen blister tabletek. Opakowania zawierającego leki nie można wyrzucić do standardowego pojemnika na odpady. Takie postępowanie może stwarzać zagrożenie dla otoczenia. Substancje chemiczne zawarte w lekach mogą przeniknąć do środowiska, zanieczyszczając wody lub glebę. Poważnym zagrożeniem jest ponadto ryzyko mikrobiologiczne związane z wydostaniem się do otoczenia niebezpiecznych substancji znajdujących się w lekach. Pełen blister tabletek powinien więc zostać przekazany do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych działającego w gminie. Opakowania z lekami, które nie nadają się już do użycia, można również zanieść do apteki.

Zobacz także:

Jak odróżnić odpady o kodzie 17 09 04 ?
Kto zamawia usługi komunalne online ?
Dobre wyposażenie placu budowy
Odpady i ich segregacja
Wywóz gruzu powiat Poznański

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Przysucha

6 godz temu