Gdzie wyrzucać blistry po tabletkach ?

Gdzie wyrzucać blistry po tabletkach ?

Trwająca obecnie pandemia koronawirusa sprawiła, że w centrum naszych zainteresowań stanęło zdrowie. W końcu to od niego zależy w jaki sposób żyjemy i na jakie aktywności możemy sobie pozwolić.

I choć naukowcy zalecają, że lepiej jest zapobiegać chorobom, niźli je leczyć to i tak każdy z nas co jakiś czas musi sięgnąć po medykamenty. Świat farmaceutyków jest przebogaty. Naukowcy stworzyli mnóstwo środków farmakologicznych  i substancji wspomagających prawidłowe działanie organizmu. Z punktu widzenia gospodarki odpadami rodzi się więc pytanie, gdzie wyrzucać blistry po tabletkach. Odpowiedź na nie jest jednoznaczna, gdyż zależy od przynajmniej od dwóch czynników. Chcąc się dowiedzieć co zrobić z tego rodzaju opakowaniami trzeba rozdzielić je na:

Gdzie wyrzucać blistry po tabletkach ?

  • Puste blistry po lekach – aby rozwiać wątpliwość związaną z tym, gdzie wyrzucać blistry po tabletkach trzeba najpierw spojrzeć na to czy są one puste. Gdyby okaże się, że to kryterium jest spełnione to wówczas należy tego typu opakowanie umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. I choć z pozoru wydawałoby się to nie najlepszym rozwiązaniem to jako jedyne okaże się ono praktyczne. Blistry po lekach wykonane są z aluminium i tworzyw sztucznych. Pomimo tego, że zarówno jeden jak i drugi surowiec nadaje się do recyklingu to nie ma jeszcze instalacji, które mogłaby oddzielić wyżej wymienione frakcje.
  • Pełne blistry po tabletkach – blistry zawierające tabletki nie mogą być natomiast umieszczane w przydomowych pojemnikach na śmieci. Temat ten poruszaliśmy już na naszym blogu i szerzej został on omówiony w poście pod tytułem: „Gdzie wyrzucać leki ?” . Główną przyczyną braku możliwości umieszczenia leków w pojemnikach na odpady jest ich nieprzewidywalność. Tabletki w interakcji z substancjami, które są obecne w środowisku mogą wywołać łańcuch nieprzewidzianych reakcji. W konsekwencji może to doprowadzić do zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych, a nawet do powstania superbakterii. Ostatni z tych scenariuszy jest najbardziej niekorzystny, gdyż tego typu organizmy są odporne na działanie antybiotyków i mogą spowodować szereg problemów zdrowotnych. Pełne blistry z tabletkami muszą być więc oddane do PSZOK lub wyrzucone do kosza na leki w aptece.

 

Gdzie wyrzucić blistry po tabletkach ?

Gdzie wyrzucić blistry po tabletkach ?

 

Zobacz także:

Jak odróżnić odpady o kodzie 17 09 04 ?
Kto zamawia usługi komunalne online ?
Dobre wyposażenie placu budowy
Odpady i ich segregacja
Wywóz gruzu powiat Poznański

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Gorlice

4 godz temu