Wiosna i lato to czas, w którym kwitną i owocują różnego rodzaju rośliny. Nie ma się co dziwić, gdyż sprzyja temu pogoda, którą mamy za oknem. Z kolei w domowym zaciszu, rośliny doniczkowe potrafią kwitnąć nawet cały rok.

Zdarza się jednak, że doniczkę trzeba wymienić na nową. Co zrobić z zużytymi donicami? Podpowiadamy, gdzie wyrzucić doniczki plastikowe, a gdzie stare donice gliniane.

Kiedy wymienić doniczkę na nową?

Wysokie temperatury przeplatane opadami deszczu sprawiają, że ziemia wydaje obfite plony. Część z nas chce jednak ów widok zachować na dłużej i z zamiłowania do flory hoduje rośliny doniczkowe. Tych ostatnich, pod względem gatunkowym, jest bardzo dużo. Bywa jednak, że kwiaty, krzewy czy byliny wymagają przesadzenia. Z punktu widzenia gospodarowania odpadami pojawia się więc pytanie, gdzie wyrzucać doniczki, np. stare donice gliniane. Temat ten nie jest wcale oczywisty, gdyż na doniczki trzeba spojrzeć również pod kątem ich zawartości. Należy tym samym rozpocząć wszelkie rozważania od zróżnicowania ich na doniczki puste i pełne oraz ze względu na to, z jakiego materiału są wykonane.

 

Gdzie wyrzucać donice?

Gdzie wyrzucać donice?

Gdzie wyrzucać doniczki?

Najczęściej mamy do czynienia z doniczkami plastikowymi, czasem także ceramicznymi (glinianymi).

Najprościej sprawa wygląda w przypadku doniczek plastikowych – wykonane z tworzywa sztucznego wystarczy wyrzucić do żółtego pojemnika na plastiki. Z kolei stare donice gliniane należy wrzucić do kosza na odpady zmieszane.

Drugie rozróżnienie, które powoduje dylematy, polega na podziale donic na puste i wypełnione:

  • puste doniczki – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać doniczki trzeba spojrzeć na materiał, z którego zostały wykonane. Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, donice plastikowe lądują w pojemniku żółtym, a stare donice gliniane powinny natomiast zostać wyrzucone do zbiornika na śmieci niesegregowane. Częstym błędem jest wyrzucanie doniczek do kosza na szkło. Jeśli tak uczynimy, możemy spodziewać się ostrzeżenia o braku segregacji ze strony pracowników ekipy wywozowej. Do pojemnika na szkło nie można wyrzucać nawet potłuczonych szklanych donic czy naczyń
  • pełne doniczki – pełne doniczki zawierające ziemię, czy też fragmenty korzeni, powinny zostać opróżnione przed ich wyrzuceniem. Brak tego kroku ma negatywny wpływ na środowisko. Ponadto, śmieci niesegregowane są najdroższe w zagospodarowaniu, a ich nadmierna ilość może obciążyć nasz budżet. Należy zatem przed pozbyciem się doniczek, wysypać z nich dawne podłoże np. do przydomowego ogródka. Z samymi doniczkami musimy zaś postąpić w taki sposób, jak pozwala nam na to materiał, z którego zostały wykonane.

UWAGA! Wbrew logice, niepotrzebnej i zużytej ziemi nie wyrzucamy do pojemnika na bio, ale do pojemnika na odpady zmieszane.

Jeśli donica jest na tyle duża, że nie zmieści się do standardowego pojemnika lub zajmie zbyt dużo miejsca, można ją oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jeszcze innym rozwiązaniem jest ponowne wykorzystanie materiału. Stare donice gliniane, nawet jeśli są potłuczone, możemy użyć w ogrodzie do dekoracji – urozmaicenia rabaty ogrodowej czy skalniaka.

 

Co zrobić ze starymi doniczkami?

Co zrobić ze starymi doniczkami?

Daj donicy drugie życie

Jeśli donica jest na tyle duża, że nie zmieści się do standardowego pojemnika lub zajmie zbyt dużo miejsca, można ją oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jeszcze innym rozwiązaniem jest ponowne wykorzystanie materiału. Stare donice gliniane, nawet jeśli są potłuczone, możemy użyć w ogrodzie do dekoracji – urozmaicenia rabaty ogrodowej czy skalniaka. Wówczas wysyp do ogrodu używaną ziemię, przesadź roślinę w inne miejsce, a kawałki starej donicy poukładaj między roślinami. Będzie to idealne uzupełnienie kolorystyczne, często także kontrastowe.

Donice ogrodowe z czasem ulegają zniszczeniu i tracą swoje walory ozdobne. W zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, proces ten może nastąpić już po kilku, lub dopiero po kilkunastu, latach. Za najmniej trwałe uznawane są doniczki plastikowe, które łatwo pękają i ulegają uszkodzeniom.

Gdzie wyrzucać doniczki plastikowe?

Gdy zachodzi konieczność wymiany starych donic na nowe, należy zawsze zadbać o odpowiednią utylizację odpadów. To, do jakiego pojemnika powinny trafić donice, zależy od materiału, którego użyto do ich produkcji. Doniczki plastikowe, podobnie jak inne odpady z tworzyw sztucznych, należy wyrzucić do pojemnika oznaczonego kolorem żółtym. Z kolei doniczki gliniane – niezależnie od tego, czy są całe, czy potłuczone – trzeba umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. Duże doniczki plastikowe lub ceramiczne, które nie mieszczą się do pojemników na odpady, można natomiast zanieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Zawsze należy pamiętać o opróżnieniu doniczek przed ich wyrzuceniem. Jeśli nie możemy wykorzystać ziemi w swoim ogrodzie, powinniśmy wyrzucić ją do pojemnika na odpady zmieszane.

Przed wyrzuceniem doniczek warto się jednak zastanowić, czy nie da się ich ponownie wykorzystać. Zgodnie z ideą less waste najlepiej dać donicom drugie życie. Doniczki plastikowe i ceramiczne mogą być ponownie wykorzystane do przygotowania rozsady lub do dekoracji ogrodu czy mieszkania.

Zobacz także:

Sezon budowlany 2020
Przedłużenie wynajmu toalety
Wywóz gruzu mazowieckie
Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów
Gdzie wyrzucać płyty CD i DVD ?
Gdzie wyrzucić opakowanie po Domestosie?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Zamość

18 min. temu