Jak utylizować odpady elektroniczne?

Świat, który nas otacza przesycony jest elektroniką. Większość współcześnie żyjących osób używa jej nieomal każdego dnia. Smartfony, komputery i telewizory stanowią nieodzowny element współczesności. Wraz z postępem techniki część z tych przedmiotów jest zastępowana przez ich nowocześniejsze odpowiedniki.

Widać to szczególnie na przykładzie urządzeń telekomunikacyjnych. Rewolucja, które przeobraziła telefony komórkowe w przenośne centra wiedzy oraz rozrywki trwa w najlepsze. Wraz z nią rodzą się niezmierzone ilości odpadów, które trzeba w jakiś sposób zagospodarować. Na szczęście,  na pytanie, gdzie wyrzucać elektronikę istnieje sporo odpowiedzi. W obecnie obowiązującym systemie gospodarowania odpadami możną z nią postąpić w następujący sposób:

Gdzie wyrzucać odpady elektroniczne ?

  • Oddać do PSZOK – punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na stałe wpisały się w krajobraz odbioru odpadów w Polsce. W większości rejonów kraju działają one dość sprawnie. W tego typu miejscu będziecie mogli Państwo pozostawić wszystkie rzeczy, które są zasilane prądem. Małe AGD, lodówka, pralka oraz lokówka znajdą tam swoją wiatę lub kontener, a następnie trafią do wyspecjalizowanej firmy prowadzącej recykling.
  • Wykorzystać mobilną zbiórkę odpadów – spora część z nas nie dysponuje własnym transportem. Gminy pomyślały i o nich. W wielu miastach oraz miejscowościach organizowane są specjalne zbiórki odpadów, które pozwalają na pozbycie się śmieci zalegających na Państwa posesjach. Jest to szczególnie przydatne w przypadku większych przedmiotów. Mało kto bowiem, chciałby taszczyć przez wiele kilometrów zmywarkę czy inny gabaryt, który z pewnością nie zmieści się do kabiny pojazdu osobowego. O termin takiej zbiórki warto zapytać w właściwym dla Państwa Urzędzie.
  • Wymienić stare na nowe – sklepy, które sprzedają Państwu elektronikę mają ustawowy obowiązek odbioru sprzętu, który się zużył. Nie oznacza to jednak, że możemy tam zawieźć wszystko, czego dusza zapragnie. Na ogół system wymiany działa w stosunku 1:1. Jeśli więc kupimy nową konsolę do gier to możemy odstawić w zamian swojego starego PSX.
Gdzie wyrzucać elektronikę ?

Gdzie wyrzucać elektronikę ?

Odpadów elektronicznych nie można pod żadnym pozorem mieszać z innymi rodzajami śmieci. Nikt nie powinien ich również samodzielnie rozbierać. Za taki proceder można nie tylko dostać wysoki mandat, ale również narazić się na poważne niebezpieczeństwo.

Gdzie wyrzucać elektronikę?

Na pytanie gdzie wyrzucać elektronikę z każdym rokiem jest coraz więcej odpowiedzi. Wszystko przez fakt, że do zagadnień związanych odpadami podchodzimy coraz bardziej świadomie. Zbiórkę elektroniki prowadzą firmy komunalne, które to robią w sposób mobilny oraz stacjonarnie oraz sklepy sprzedające artykuły RTV i AGD. Chęć na pozyskanie towaru do recyklingu wykazują także prywatni przedsiębiorcy. Na klatkach schodowych wielu budynków wielorodzinnych powywieszane są plakaty promujące odbiór nieczystości spod drzwi danego lokatora. Jeśli więc chcemy przeznaczyć do utylizacji telewizor, stary magnetowid czy komputer to nie powinno być z tym problemu.

Pod żadnych pozorem gdy ktoś zapyta o to, gdzie wyrzucać elektronikę nie powinniśmy mu wskazywać pojemników na odpady komunalne. Za umieszczanie tych nieczystości w koszach na śmieci bytowe grożą poważne konsekwencje. Jedną z nich jest kara finansowa, która może wynieść nawet 5000 złotych. Zbiórki elektro sprzętu są więc nie tylko potrzebnym, ale i praktycznym rozwiązaniem.

Zobacz też:

Wynajem toalet online
Kolory pojemników na odpady
Recenzja aplikacji „Moje Odpady”
Śmieci z remontu
Jak tanio pozbyć się gruzu ?
Jak powinna przebiegać segregacja odpadów ?

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiona kabina WC
Zamówiono Kabinę WC do miejscowości Osieck

5 godz temu