Gdzie wyrzucać folię aluminiową?

Folia aluminiowa towarzyszy nam w kuchni niemal na co dzień. Używamy jej nie tylko do przykrywania dań lub zawijania kanapki do pracy lub szkoły.

Folię aluminiową znajdziemy także przy produktach kupionych w sklepie – zawinięte są w nią np. sery pleśniowe lub gotowe dania. Czym są odpady aluminiowe i gdzie wyrzucać folię aluminiową?

Czym są odpady aluminiowe?

Folia aluminiowa znana jest od początku XX wieku. Jej najważniejszymi cechami jest to, że nie przepuszcza światła, wody i powietrza. Powstaje w procesie walcowania stopionego aluminium. Na pewno zauważyliście, że ma ona stronę błyszczącą i matową. Błyszcząca strona odbija i izoluje ciepło. Matowa z kolei ma zdolność pochłaniania ciepła. Przydaje się to zatem w wielu czynnościach w kuchni. Tego typu materiał doskonale sprawdza się przy pieczeniu bądź jako przykrycie potraw, które chcemy schować do lodówki.

Odpady aluminiowe to zatem nic innego, jak zużyta folia aluminiowa. Warto jednak wspomnieć, że do grupy tych odpadów, można zaliczyć także np. puszki przeznaczone do przechowania żywności – puszki do napojów, puszki na konserwy.

Gdzie wyrzucać odpady aluminiowe?

Jak sama nazwa wskazuje, folia aluminiowa zbudowana jest w dużej mierze z metalu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami środowiskowymi jej odpad powinien znaleźć się w żółtym pojemniku na metale i tworzywa sztuczne. Przed pozbyciem się folii aluminiowej warto usunąć z niej resztki jedzenia. Przedmiot ten nie jest ani ciężki, ani znaczny objętościowo, dlatego przeznaczenie go do recyklingu sprzyja zachowaniu należytego stanu środowiska. Prowadząc szczegółową segregację, budujemy świadome społeczeństwo i zwiększamy szansę na przetrwanie naturalnych ekosystemów. Segregacja śmieci, w tym także takich przedmiotów, jak odpady aluminiowe, to dbałość o planetę.

Co zrobić z folią aluminiową?

Segregacja śmieci jest niewątpliwie bardzo ważnym procesem, który wzmacnia ochronę środowiska. Warto wiedzieć, że wiele z tych odpadów, które na całym świecie generują miliardy ludzi każdego dnia, może zostać ponownie wykorzystanych.

Na co dzień zużywamy duże ilości folii aluminiowej. I tu pojawia się pytanie: gdzie wyrzucać odpady aluminiowe? Otóż warto wiedzieć, że wszelkiego rodzaju folie aluminiowe nadają się do recyklingu, a to oznacza, że można je umieścić w pojemnikach do segregacji. Należy ją wyrzucać do kosza z metalami i tworzywami sztucznymi, czyli pojemnika w kolorze żółtym bądź worków w kolorze żółtym.

Gdzie wyrzucić brudną folię aluminiową?

Może się jednak okazać, że folia jest brudna. Dalsze postępowanie zależy od tego, jaki jest stopień jej zabrudzenia. Jeżeli można ją wyczyścić i usunąć resztki jedzenia, oczywiście będzie ona nadawać się do pełnego recyklingu. Wystarczy wówczas wyrzucić resztki do pojemnika na odpady biodegradowalne, a folię do żółtego pojemnika. W innym wypadku, kiedy folia jest mocno zabrudzona, powinno się ją wyrzucić do odpadów zmieszanych. Niemniej jednak w niektórych miastach dominuje przekonanie, że nawet zabrudzona folia aluminiowa nadaje się do ponownego przetworzenia, dlatego te odpady aluminiowe można wyrzucić do kosza na tworzywa sztuczne i metale.

 

Gdzie wyrzucać folie aluminiową ?

Gdzie wyrzucać folie aluminiową ?

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać opakowanie po mleku ?
Jakie kody odpadów wpisać do BDO ?
Zagospodarowanie odpadów w statystyce
Jednolity system segregacji odpadów
Typy pojemników na odpady
Przelicznik toalet przenośnych

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Kielce

3 godz temu