Przed nami święta Bożego Narodzenia, czyli okres, który dla wielu z nas zakończy się przybraniem dodatkowych kilogramów. I nie ma w tym nic dziwnego skoro całymi rodzinami zasiądziemy do stołów i będziemy rozkoszować się smakiem świątecznych potraw.

To, czego nie zjemy zasili kubły na śmieci i spowoduje, że służby komunalne będą miały pełne ręce roboty. Warto więc wiedzieć, gdzie wyrzucać jedzenie, choćby ze względów praktycznych. Dbając o porządek przy koszach na odpady i odpowiednią segregację troszczymy się przecież o los przyszłych pokoleń.

Niemal każdy z nas pamięta z dzieciństwa słowa rodziców, którzy mówili do nas teksty w stylu: „nie jedz tego, bo to na święta”, a następnie już w trakcie celebracji: „zjedz, bo się zmarnuje”. Resztki żywności, które najczęściej są niedojadane to przede wszystkim:

Czy wiesz, gdzie wyrzucać jedzenie ?

  • Mięso i ryby – wiele osób mylnie podchodzi do tematu odpadów zwierzęcych, sądząc, że można je umieszczać w koszach na bio. Tymczasem na pytanie gdzie wyrzucać jedzenie z tzw. dania głównego odpowiedź jest dość jednoznaczna. Wszelkie ości, kości, łby, ogony czy skrawki mięsa muszą być zmieszane z innymi odpadami resztkowymi. Ich finalnym przeznaczeniem są więc kose koloru czarnego.
  • Obierki – obierków rzecz jasna nie zjadamy. W okresie świąt jest ich jednak tak dużo, że powinniśmy pomyśleć co z nimi zrobić. Tutaj w sukurs przychodzą nam kosze do bio. Odpady kuchenne ulegające biodegradacji o kodzie 20 01 08 to doskonały materiał na kompost, który może użyźnić glebę. Aby zadbać o to, aby tak się zadziało wystarczy wykazać nieco samodyscypliny i nie wrzucać wszystkiego „jak leci”. Dobrym pomysłem będzie zatem wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na kolejne wiaderko lub worek.
  • Napoje – jeśli świąteczny stół jest bogato zastawiony to nikt nie dba specjalnie o to co zostaje w butelkach po winie czy napojach bezalkoholowych. Zwykle w kolejnym dniu sięga się po nową butelkę czy kartonik. Trzeba pamiętać, aby przed wyrzuceniem plastiku czy szkła dokładnie je wypróżnić. Butelki z zawartością nie są bowiem niczym przyjemnym dla pracowników sortowni, a ich ciężar podraża koszty wywozu śmieci.
  • Skorupki po jajkach – jeśli należycie Państwo do grona osób, które nie wiedzą, gdzie wyrzucać skorupki po jajkach to nie jesteście odosobnienie. O tego typu kwestie pyta nas każdego dnia bardzo wiele osób. Wątpliwość ta jest jedną z częściej występujących w naszym społeczeństwie co znajduje odzwierciedlenie w statystykach wyszukiwarki Google. Zgodnie z zasadami segregacji skorupki po jajkach można wyrzucać do pojemnika na bioodpady.
  • Kości – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać kości nie trzeba być wybitnym ekspertem. Kości to odpad pochodzący od zwierząt, zatem należy go umieścić w pojemnikach na śmieci niesegregowane. Zepsute kości i mięso pochodzące z punktów sprzedaży jest natomiast materiałem kategorii III. Należy na ich odbiór podpisać stosowną umowę z firmę wywozową. Odebrany przez nią odpad trafi najpewniej zgodnie z prawem do spalarni, choć jeszcze do niedawna mógł być zużyty do skarmiania zwierząt futerkowych. Osoby prowadzące biznes muszą się zatem trochę postarać z tym, gdzie wyrzucać resztki mięsa.

Gdzie wyrzucać resztki jedzenia ?

Wydawałoby się, że temat pod tytułem gdzie wyrzucać resztki jedzenia, nie będzie trudny do omówienia. Jak widać jednak, pożywienia wokół nas jest tyle, że trudno streścić się w kilku słowach. Oczywiście najlepiej jest kupować tylko tyle, ile jesteśmy w stanie zjeść. Nie marnujemy w ten sposób żywności i oszczędzamy naturalne zasoby naszej planety. Bo przecież przygotowanie zbędnych potraw to nie tylko strata czasu, ale także wody i energii.

 

Gdzie wyrzucać jedzenie ?

Gdzie wyrzucać jedzenie ?

 

Zobacz też:

Wynajmij toalety online
Planowanie prac budowlanych
Segregacja odpadów
Koszt wynajmu toalet
Częstotliwość serwisowania toalet
Co można wrzucać do kontenerów na gruz ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Piła

6 godz temu