Kasety VHS to dziś pewnego rodzaju przeżytek. Jako nośniki medialne, służyły niegdyś do nagrywania i odtwarzania później swoich wspomnień. Jednocześnie była to także rozrywka.

Jeszcze w latach 90. XX wieku, a nawet i na początku wieku XXI na taśmach wideo nagrywane były filmy z imprez, ślubów i pierwszych komunii. Gdzie wyrzucać te kasety VHS, których już nie potrzebujemy albo które nie działają? Przeczytaj ten artykuł!

Skąd się wzięła kaseta magnetowidowa?

Kaseta video, którą na potrzeby tego artykułu (i jednocześnie dla uproszczenia), nazywać będziemy zamiennie także kasetą magnetowidową, była niegdyś przedmiotem powszechnego użytku. Swoją popularność nośnik ten zawdzięczał przede wszystkim temu, że był stosunkowo tani i łatwy w użyciu. Wystarczyło mieć do niego kamerę i odtwarzacz wideo, by wiele ważnych lub śmiesznych chwil zatrzymać na nieco dłużej.

Jak podaje Wikipedia, pierwsza taśma magnetyczna wyprodukowana została w 1951 roku, a w 1976 roku wprowadzony został standard VHS. Z czasem jednak kaseta video przestała być już być tak pożądanym dobrem, a dziś lata świetności ma już tak naprawdę za sobą. Wiele osób po przegraniu potrzebnych materiałów na nowsze nośniki, postanawia się ich pozbyć. Z tego właśnie powodu pojawia się więc pytanie, do jakiego kosza na śmieci powinna trafić kaseta magnetowidowa. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa i oczywista.

Z czego zrobiona jest kaseta magnetowidowa?

Kaseta magnetowidowa może kojarzyć nam się z kawałkiem plastiku wielkości niedużej książki. Tymczasem to tylko mylne przeświadczenie. Oczywiście dużą część obudowy stanowi właśnie tworzywo sztuczne, ale oprócz tego kasety VHS zawierają w sobie chociażby taśmę nylonową – poliamidową z substancją ferromagnetyczną. Kwestia wyboru pojemnika na śmieci, w którym powinna wylądować kaseta video, jest więc nieco skomplikowana.

Kasety VHS – gdzie wyrzucać?

Nie wiesz gdzie wyrzucić kasety VHS? Podpowiadamy, jakie rozwiązania są słuszne, poprawne i polecane:

  • Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – chcąc odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać kasety VHS, warto przypomnieć sobie o istnieniu PSZOK. Tego typu punkty zajmują się zbiórką odpadów problemowych, do których z pewnością można zaliczyć także taśmy wideo. Jeśli więc nie wiesz, gdzie wyrzucić taśmę magnetofonową, odwieź ją do punktu PSZOK.
  • Pojemniki na odpady zmieszane lub tworzywa sztuczne – w zależności od regionu kraju zaleca się, aby kasety VHS były wyrzucane do pojemnika na odpady zmieszane lub tworzywa sztuczne. Rozbieżność ta wynika zapewne z technologii, jakie stosują lokalne zakłady zagospodarowania odpadów. Jeśli więc nie wiesz, w jaki sposób postąpić ze zbiorem starych filmów, najlepiej dopytaj o szczegóły w Urzędzie Miasta lub Gminy.
  • Przejawy własnej kreacji – przeglądając Internet natrafiliśmy na wiele inspiracji związanych z kasetami VHS. Okazuje się, że można je wykorzystać nie tylko pod kątem sentymentalnym, ale i jako budulec do tworzenia chociażby półek, krzeseł czy też stolików. Kasety VHS mają swój klimat, który z pewnością przypadnie do gustu fanom staroci i nietuzinkowego wystroju wnętrz. Każdy, kto podejmie się ich zagospodarowania na własną rękę, na pewno zaskoczy znajomych.

Podsumowując, jeśli nie wiesz, jakie zasady panują w Twoim mieście albo nie masz pewności, gdzie wyrzucić kasetę magnetofonową, skorzystaj z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tam z pewnością wykwalifikowani pracownicy będą wiedzieli, co z nią zrobić.

 

 

Gdzie wyrzucać kasety VHS ?

Gdzie wyrzucać kasety VHS ?

 

Przy okazji pytania, które postawiliśmy na początku niniejszego artykułu pojawia się również kolejne o to, gdzie wyrzucać kasety magnetofonowe. Z nimi powinniśmy postępować tak samo jak z kasetami VHS.

Kasety VHS niegdyś cieszyły się dużą popularnością. Nic więc dziwnego, że wiele osób wciąż ma je w swoich domach. Chociaż dla niektórych mogą mieć wartość sentymentalną, zwykle uznawane są za zalegający w szafkach odpad, z którym nie wiadomo do końca, co zrobić. Kasety VHS w rzeczywistości są dosyć niestandardowym odpadem. Oprócz obudowy z tworzywa sztucznego wyposażone są bowiem w taśmę nylonową z substancją ferromagnetyczną. Z tego powodu zaliczenie ich do określonej grupy odpadów może przysporzyć pewnych trudności.

Na szczęście istnieje kilka bezpiecznych sposobów na pozbycie się niepotrzebnych kaset VHS. Pierwszą możliwością jest zaniesienie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Kasety VHS można również wyrzucić do pojemnika na odpady. W takim przypadku lepiej jednak wcześniej zasięgnąć porady organów gminy.

Na niektórych terenach kasety wideo zaliczane są do odpadów z tworzywa sztucznego, dlatego należy umieścić je w żółtym pojemniku. Jednak w innych miejscach sugeruje się ich wyrzucanie do pojemników na odpady zmieszane.

Warto pamiętać, że kasety VHS nie muszą zawsze trafić do kosza. Zwolennicy nurtu zero waste mogą pomyśleć również o kreatywnym wykorzystaniu reliktu z lat 80. i 90. Kasety wideo sprawdzą się jako oryginalna dekoracja pomieszczenia, która z pewnością przykuje uwagę gości.

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać papierki po cukierkach ?
Gdzie wyrzucać torebki po herbacie ?
Gdzie wyrzucać elektronikę ?
Gdzie wyrzucać stare szmaty ?
Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach ?
Gdzie wyrzucać puszki ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Lublin

16 min. temu