Z czasem każdy z nas może mieć problem z tym, gdzie wyrzucać klisze rentgenowskie. W końcu zdjęć tego typu nie wykonuje się dość często i z czasem stają się one nieaktualne.

Gdzie wyrzucać klisze rentgenowskie?

Generalnie problem zdjęć Rentgenowskich dotyka wielu sfer naszego życia. Z jednej strony są one odpadem fotochemicznym, a z drugiej zawierają dane na temat naszego ciała i niektórych schorzeń. W przypadku gdy posiadamy niewielka ilość zdjęć RTG należy je wyrzucić do kosza na śmieci zmieszane. Przy dużej liczbie klisz rentgenowskich należy zawieść je do PSZOK lub zamówić ich odbiór w firmie odpadowej. W ostatnim z omawianych przypadków na czas transportu trafią one do specjalnie zabezpieczonego pojemnika, a następnie zostaną profesjonalnie zutylizowane. Uchroni to Państwa prywatność, a w przypadku przychodni czy szpitali zabezpieczy przed załamaniem przepisów o ochronie danych osobowych.

 

Gdzie wyrzucać klisze rentgenowskie ?

Gdzie wyrzucać klisze rentgenowskie?

Co zrobić z kliszami RTG?

Zdjęcia RTG trzeba odpowiednio przechowywać. W przypadku przechowywania ich poza dokumentacją pacjenta ten okres powinien wynosić 10 lat. Jednocześnie wiele osób już po krótkim czasie decyduje się na wyrzucenie swoich zdjęć RTG. Tutaj pojawia się pytanie: gdzie wyrzucać klisze rentgenowskie? Klisze fotograficzne powinny trafiać do odpadów zmieszanych. Natomiast klisze RTG wbrew pozorom nie są groźne dla środowiska i to niezależnie czy zawierają związki srebra czy też nie. Zatem, gdzie wyrzucać klisze RTG? Oznacza to, że można je wyrzucać razem z plastikami. Zdjęcie RTG natomiast powinno się wyrzucać do czarnego kosza, ale dotyczy to tylko pojedynczych egzemplarzy. Jeżeli posiadacie ich większe ilości, to powinniście tak jak wspominaliśmy udać się do PSZOK warto też zauważyć, czy w waszym mieście działają firmy odpadowe, które zajmują się odbiorem tego typu odpadów. Pamiętajcie jeszcze, że jeżeli przechowujecie klisze w teczkach papierowych, to nie należy ich wyrzucać razem z teczką. Teczki powinny trafić do odpadów papierowych, a więc pojemników w kolorze niebieskim, natomiast zdjęcia do mieszanych.

Co zrobić z pojemnikiem zawierającym klisze RTG?

Klisze rentgenowskie to szczególny rodzaj odpadów, który może nastręczać pewnych problemów przy segregacji. Zdjęcia RTG zaliczane są do odpadów fotochemicznych. Dodatkowo zawierają poufne informacje o stanie zdrowia, których większość osób nie chce udostępniać osobom trzecim.

Wbrew powszechnej opinii pojemnik z kliszą RTG nie jest uznawany za odpad niebezpieczny. Nie stwarza więc zagrożenia dla środowiska lub zdrowia ludzi, a przez to nie wymaga specjalnego traktowania podczas segregacji.

W przypadku zdjęć rentgenowskich należy stosować podobne zasady jak w przypadku zwykłych odpadów. Pojemnik z kliszą można bez obaw wyrzucić do kontenera na plastik, oznaczonego kolorem żółtym. Zdjęcia RTG powinny natomiast trafić do czarnego pojemnika (na odpady zmieszane). Zasady te mogą z powodzeniem stosować osoby prywatne, które gromadzą własną dokumentację medyczną.

W przypadku posiadania znacznej liczby klisz rentgenowskich najlepiej dostarczyć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Można również skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy zajmującej się odbiorem i utylizacją takich odpadów. Warto przy tym pamiętać o obowiązku przechowywania dokumentacji medycznej przez pewien czas. Pojemnik z kliszą RTG nie powinien zostać wyrzucony przed upływem 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wykonano zdjęcie.

Zobacz też:

Wybór pojemników na odpady
Odpady szkła i szklano podobne
W co wyposażyć punkt gromadzenia odpadów?
Co to są odpady komunalne?
Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach?
Jak uniknąć zarażenia koronawirusem?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Piła

3 godz temu