Jak utylizować kosmetyki?

Każdy z nas przynajmniej raz miał dylemat w postaci tego, gdzie wyrzucać kosmetyki. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego bo używamy ich na co dzień.

Z dobrodziejstw przemysłu kosmetycznego korzystają zarówno kobiety jak i przedstawiciele płci brzydkiej. Dziś nie dziwi już nikogo widok mężczyzny kupującego krem na zmarszczki, czy też nastolatki zaopatrującej się w drogie perfumy. Jak wszystko część kosmetyków trzeba wyrzucić do śmieci. Niektóre z powodu przedawnienia się ich terminu ważności, a jeszcze inne z racji tego, że nam nie służą. Warto to zrobić w zgodzie z zasadami segregacji. Do najczęściej spotykanych kosmetyków zaliczamy:

Gdzie wyrzucać kosmetyki?

  • Pojemniki pod ciśnieniem – jeśli zapytamy kogoś, gdzie wyrzucać kosmetyki to na jeden z pierwszych planów wyjdą niewątpliwie dezodoranty. Większość z nich jest w sprayu co oznacza, że są one w butelkach i pojemnikach pod ciśnieniem. Tak samo wygląda kwestia pianek do golenia. Tak jeden jak i drugi z artykułów po zużyciu trzeba wyrzucić do śmietnika na nieczystości zmieszane. Dla przypomnienia ma on kolor czarny.
  • Butelki po szamponach, płynach do kąpieli i emulsjach do ciała – większość producentów kosmetyków do przechowywania swoich wyrobów używa plastikowych butelek. Nadają się one do recyklingu i należy je umieszczać w koszach na metale i tworzywa sztuczne. Informacje potwierdzające ten fakt są zazwyczaj umieszczane na etykietach.
  • Kartoniki po kremach i perfumach – wydawałoby się, że nikt z nas nie powinien mieć kłopotu z tym gdzie wyrzucać kartoniki w które zapakowane są np. perfumy. Nic bardziej mylnego. Część z nich jest tekturowa i nadaje się do recyklingu, ale niektóre muszą zasilić strumień odpadów zmieszanych. To czy dane opakowanie nadaje się do przetworzenia wynika przede wszystkim z faktu, czy surowiec z którego zostało wykonane jest jednolity. Aby się upewnić co do możliwości umieszczenia pudełeczka w śmietniku na papier, warto przeczytać informacje zawarte na stronie WWW producenta danego wyrobu.
  • Saszetki jednorazowe – saszetki po maseczkach na twarz czy takie, które zawierają próbki kosmetyków musimy wyrzucać do żółtych koszy na śmieci. Predysponuje je do tego fakt wykonania ich z metalu. To samo tyczy się także metalowych tubek po kremach i odżywkach.

 

Gdzie wyrzucać kosmetyki ?

Gdzie wyrzucać kosmetyki ?

Wiele osób pyta także, gdzie wyrzucać niezużyte kosmetyki. W tym przypadku nie pozostaje nic innego jak pojemnik na odpady niesegregowane.

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać zabawki ?
Gdzie wyrzucać ręczniki papierowe ?
Gdzie wyrzucać żarówki ?
Gdzie wyrzucać strzykawki ?
Gdzie wyrzucać kocie odchody ?
Gdzie wyrzucać baterie ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Radom

6 godz temu