Dla dużej części Pań ogromną rolę odgrywa manicure i pedicure. W końcu dbanie o swoje paznokcie ma nie tylko wpływ na zdrowie, ale i jest seksowne.

Gdzie wyrzucać opakowania po lakierach do paznokci ?

 Nie ma zatem w tym nic dziwnego, że wiele kosmetyczek ma długie terminy oczekiwania na wizytę i nie nadążą z obsługiwaniem całej rzeszy klientek. Z paznokciami część Pań radzi sobie jednak sama. Na rynku można kupić wiele preparatów, których używanie wpływa pozytywnie na płytkę paznokci oraz ich wygląd. Z punktu widzenia odpadów pojawia się zatem problem z tym, gdzie wyrzucać lakiery do paznokci. W końcu oprócz składników odżywczych w ich składzie znajduje się cała masa chemii, które negatywnie wpływa na środowisko. Na szczęście z tego typu substancjami nie trzeba jeździć na PSZOK i każda z Pań może się ich pozbyć w pojemniku na odpady zmieszane. Jeśli więc kwestie urody i środowiska leżą Wam na sercu to odpowiedzią na pozbycie się resztek lakierów jest kubeł w kolorze czarnym. W ten sam sposób z opakowaniami po lakierach powinny postępować osoby, zajmujące się malowaniem paznokci zawodowo.

 

Gdzie wyrzucać lakiery do paznokci ?

Gdzie wyrzucać lakiery do paznokci ?

W pierwszym akapicie staraliśmy się udzielić precyzyjnej odpowiedzi na temat tego, gdzie wyrzucić lakiery do paznokci.

Gdzie wyrzucić lakiery do paznokci, a także pozostałe kosmetyki do pedicure i manicure?

Lakiery to jednak nie jedyne kosmetyki, które są używane przez nasze Panie do pedicure czy też manicure.  Rozglądając się po półkach w drogeriach można tam dostrzec bardzo wiele różnych środków do pielęgnacji takich jak choćby:

  • Zmywacz do paznokci – zmywacze do paznokci używane są do usuwania lakieru z płytki paznokcia. Spotyka się je w szklanych lub plastikowych opakowaniach. Głównym składnikiem tego rodzaju środków jest zazwyczaj aceton lub jego pochodne. Drobne pozostałości tej substancji nie przeszkadzają w użyciu opakowania do procesu recyklingu. Odpady po zmywaczu do paznokci należy wyrzucać zgodnie z rodzajem frakcji do której kwalifikuje się dane opakowanie.
  • Odżywki do paznokci – przedstawicielki płci pięknej bardzo lubią, gdy ich paznokcie są zadbane. Niekiedy, aby osiągnąć zamierzony efekt stosuje się zabiegi pielęgnacyjne w postaci stosowania różnego rodzaju odżywek. Płyny, kremy, a rzadziej pianki są najczęściej zapakowane w plastikowe opakowania z tzw. chemii miękkiej lub twardej. W 99% przypadków nadają się one do recyklingu.

Buteleczka po lakierze do paznokci zazwyczaj wykonana jest ze szkła, a jej zakrętka wraz z pędzelkiem – z tworzyw sztucznych. W tym przypadku jednak nie powinniśmy decydować o wyrzuceniu tych produktów do śmieci segregowanych.

Lakiery do paznokci zawierają wiele szkodliwych substancji, m.in. formaldehyd czy toulen, ale także octany etylu, butylu, nitrocelulozy, różnego rodzaju rozpuszczalniki, substancje koloryzujące czy brokat, dlatego opakowania, w których są przechowywane nie mogą być ponownie wykorzystywane. Z tego względu fiolkę po lakierze po paznokci czy stary lakier do paznokci w całości powinno wyrzucić się do kosza w kolorze czarnym (czyli do odpadów zmieszanych). 

Należy także pamiętać, że lakier do paznokci nie powinien być wylewany do ścieków: toalety czy umywalki, ponieważ może to wpłynąć na zanieczyszczenie wód.

Jeśli mamy taką możliwość i chęć, możemy udać się z resztkami lakieru do punktu selektywnej zbiórki odpadów, gdzie prowadzony jest odbiór m.in. lakierów, olejów technicznych i innych wywołujących skażenia preparatów. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór w przypadku lakierów do paznokci, ale też wyrzucenie ich do śmieci zmieszanych jest działaniem prawidłowym.

Warto zaznaczyć, że postępować tak należy niezależnie od rodzaju lakieru do paznokci: tradycyjnego, hybrydowego czy też deklarowanego jako „naturalny”, ponieważ nawet i on zawiera szkodliwe dla środowiska substancje (z tym, że w mniejszym stężeniu i nie zawiera formaldehydu).

Kupując kosmetyki warto dokładać wszelkich starań, aby zużywać je do końca. W ten sposób unikamy zagrożenia zanieczyszczeniem wód oraz gleby. Rozsądne gospodarowanie kosmetykami odczuje także nasz budżet. Nie warto zatem popadać w nadmierną konsumpcję, która wpływa negatywnie na naszą planetę.

 

 

Zobacz też:

Cena za odbiór odpadów
Poszukujemy partnerów na terenie całego kraju
Formularz do zamawiania toalet
Jak załatwić wywóz śmieci ?
Zarządzanie czasem
Wynajem toalety na budowę domu

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płońsk

1 godz temu