Gdzie wyrzucać lampki choinkowe?

Wiele osób nadal nie wie, w jaki sposób składować niektóre odpady. Co piąty Polak zużyte lampki choinkowe umieszcza w pojemniku na odpady zmieszane, a to jest duży błąd, który grozi nawet karą grzywny. Należy wiedzieć, gdzie wyrzucać zużyte lampki choinkowe. Z tego wpisu się tego dowiecie.

Gdzie wyrzucać lampki choinkowe?

Lampki choinkowe należą do elektrośmieci i tak powinny być traktowane, niezależnie od użytej technologii. Jeżeli są uszkodzone i nie świecą, to nie należy wrzucać ich do czarnego worka. Zatem, gdzie wyrzucić lampki choinkowe? Odpowiedź może być tylko jedna – do wyznaczonych punktów zbiórki takich odpadów. Mogą to być specjalne kontenery czy kosze znajdujące się przy sklepach wielkopowierzchniowych. Podobnie jak nie należy lampek choinkowych wkładać do czarnego worka na odpady zmieszane, również nie można ich wyrzucać do zwykłego miejskiego kosza, a zawsze tego wyznaczonego na odpady elektryczne czy elektroniczne. Czasami punkty zbiórki elektrośmieci powstają także przy przystankach autobusowych. Ma to przede wszystkim uczyć dobrych nawyków w zakresie odpowiedniej segregacji odpadów.

Gdzie wyrzucić lampki na choinkę? Poznaj wszystkie możliwości

Już wiesz, że elektrośmieci możesz oddać do wyznaczonych punktów ze specjalnymi koszami. To nie jest jedyna możliwość, bo możesz je oddać również bezpośrednio w sklepie, nawet jeśli nie kupujesz nowych. Warunkiem jest to, by wielkość przedmiotu nie przekraczała 25 cm. Większe elektrośmieci także są przyjmowane, ale na zasadzie wymiany, to znaczy, że kupujesz nową rzecz i oddajesz starą, zużytą. Nie we wszystkich miastach są zorganizowane punkty z koszami na odpady elektryczne i elektroniczne. Jeśli takowych nie ma, to zużyte lampki choinkowe należy oddać do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Czy zawsze należy wyrzucać lampki choinkowe?

Przed wyrzuceniem kompletu lampek choinkowych zorientuj się, czy nie ma możliwości wymiany pojedynczych lampek, zamiast wyrzucania całego kompletu. Jest to z korzyścią dla Twojego portfela, ale i dla środowiska, gdyż generujesz mniejszą ilość odpadów. Po naprawie lampki mogą działać jak nowe. Trzeba ograniczać ilość elektrośmieci i śmieci w ogóle, zatem gdy tylko istnieje taka możliwość, to należy naprawiać, a nie wyrzucać.

Oczywiście nie dotyczy to gruzu budowlanego, który trudno w jakikolwiek sposób zagospodarować. Limit gruzu w gospodarstwie domowym wynosi 200 kg i tyle można jednorazowo oddać do PSZOK bez dodatkowych opłat. Oczywiście samodzielny wywóz gruzu nie jest najlepszą opcją, dlatego warto skorzystać z usług firmy, która za jednym podejściem wywiezie cały gruz. W ten sposób szybciej się go pozbędziecie, a jednocześnie zaoszczędzicie czas. Wywóz gruzu Legionowo to usługa, na którą powinny zdecydować się wszyscy mieszkańcy miasta, którzy posiadają ów gruz po remoncie czy budowie. To świetna oferta nie tylko dla klientów indywidualnych, ale i firm. Składowanie gruzu w nieodpowiedni sposób jest nie tylko nielegalne, ale i  wpływa na estetykę danego miejsca, dlatego trzeba się go jak najszybciej pozbyć. Dodatkowo każdy inwestor ma obowiązek składowania gruzu w specjalnie przeznaczonych do tego kontenerach, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto skorzystać z usług profesjonalistów i pozbyć się składowiska gruzu jak najszybciej. Choć nie ma konkretnego terminu, kiedy trzeba to zrobić, to jednak ze względu na koszty wynajmu kontenerów, lepiej zadbać o to jak najszybciej.

 

Gdzie wyrzucać lampki choinkowe?

Gdzie wyrzucać lampki choinkowe?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać mięso i kości?
Wywóz odpadów budowlanych Chrzanów
Kiedy przeprowadza się spalanie odpadów?
Do czego potrzebna jest deklaracja śmieciowa?
Pojemniki na odpady Piła
Pojemniki na odpady Piotrków Trybunalski

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

4 godz temu