Postępowanie z odpadami medycznymi

Pandemia koronawirusa, z którą obecnie mamy do czynienia skłania nas do wielu przemyśleń dotyczących zagadnień związanych ze zdrowiem. W kontekście ekologii jednym z większych problemów są kwestie dotyczące tego gdzie wyrzucać leki.

Odpady medyczne, bo o nich tu mowa, stanowią dla nas wszystkich nie lada wyzwanie. W świetle obowiązujących przepisów, ale i zdrowego rozsądku nie wolno ich gromadzić byle gdzie. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym substancjom i przedmiotom, których używamy w trosce o nasze samopoczucie lub z konieczności. Należą do nich przede wszystkim:

Gdzie wyrzucać leki i inne odpady medyczne ?

  • Tabletki w blistrach i różnego rodzaju syropy – na pytanie gdzie wyrzucać leki nie można odpowiedzieć, omijając zdrowy rozsądek. Na wszelkie medykamenty trzeba więc spojrzeć w sposób całościowy. W dużej mierze są one bowiem tworzone z różnego rodzaju związków chemicznych, które mogą zanieczyścić środowisko. Wrzucenie antybiotyków czy nawet popularnych suplementów diety do zwykłego kosza na śmieci może nie tylko skazić środowisko, ale i spowodować wiele przeróżnych perturbacji. Do tych ostatnich możemy zaliczyć skażenie wód gruntowych, czy powstanie szczepu super bakterii. Nie trudno to sobie wyobrazić. Leki mogą spowodować stopniowe uodparnianie się patogenów na środki, które przedostały się do miejsc ich występowania. Tabletki, których nie wykorzystaliśmy lub skończył się ich termin ważności należy więc składować w specjalnych pojemnikach, które można znaleźć w aptekach. Dobrym miejscem ich utylizacji jest również punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. O jego adres należy zapytać przedstawiciela danej gminy lub sprawdzić dane teleadresowe online. Trzeba pamiętać, że leków nie powinno wyjmować się z tzw. „listków”, a cieczy wylewać do kanalizacji.
  • Igły oraz strzykawki – rozszerzając pytanie pod tytułem gdzie wyrzucać leki, można zahaczyć także o zużyte igły oraz strzykawki. Są to bez wątpienia odpady medyczne, a kwestie ich utylizacji dotyczą nie tylko placówek medycznych. Te ostatnie mają najczęściej podpisane umowy z firmami, które zajmują się profesjonalną utylizacją śmieci ze szpitali i lecznic. Dla zwykłych osób tego typu rozwiązania są nie tylko niewymagane, ale i nieosiągalne ze względu na koszty. Na szczęście system zbiórki nieczystości w naszym kraju nie pozostawił ich samemu sobie. W aptekach, przychodniach oraz w punktach wskazanych przez Gminy do dyspozycji mieszkańców oddano dedykowane zbiorniki na przedmioty mające kontakt z naszą krwią.
  • Maseczki i rękawiczki jednorazowe – obecna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że w naszym najbliższym otoczeniu pojawiło się wiele nowych odpadów. Można do nich zaliczyć rękawiczki jednorazowe oraz maseczki. Zakładając, że osoby które je używały nie są zarażone koronawirusem to miejsce wyrzucenia ich pozostałości będą niesegregowane zmieszane odpady komunalne. Te same zasady stosuje się wobec podpasek, tamponów, pieluch czy chusteczek higienicznych. Trzeba zatem powstrzymać się od wyrzucania tego rodzaju odpadów w sposób selektywny.

 

Gdzie wyrzucać leki i inne śmieci medyczne ?

Gdzie wyrzucać leki i inne śmieci medyczne ?

 

Zobacz też:

Miejsce posadowienia toalet
Gdzie zamówić toaletę ?
Kod odpadu
Procedura wynajmu toalet online
Dlaczego warto wynająć kabinę online ?
Aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę wynajmując toaletę WC

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Sanok

3 godz temu