Metale są cennym surowcem, który można wielokrotnie przetwarzać. Jednak nie wszystkie odpady metalowe powinny trafiać do tego samego pojemnika. Niektóre wymagają specjalnej utylizacji, inne można wyrzucić razem z plastikami. Jak prawidłowo segregować metalowe odpady i gdzie je oddać?
Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucić metal. Otóż wszystko zależy od tego, czy metalowa rzecz stanowi zagrożenie dla środowiska, czy też nie.
Przykładowo metalowe opakowania po dezodorantach muszą trafić bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zabrudzony metal można umyć, choć zwykle czynią to sortownie, więc jeśli gmina nie zaleca mycia odpadów, to np. z puszki po żywności trzeba po prostu pozbyć się resztek, a następnie można wyrzucić ją do żółtego pojemnika, który przeznaczony jest na metal i plastik.
Zatem już wiadomo, gdzie wyrzucać metal generalnie. Jednak warto dowiedzieć się, co robić z etykietami – ściągać czy też nie? Otóż zwykle zalecane jest to, by nie ściągać etykiet, jeśli wymagane jest do tego użycie wody. Jeśli etykieta wykonana jest z folii termokurczliwej, to należy ją zdjąć i wyrzucić do śmieci zmieszanych, gdyż folia PVC nie nadaje się do recyklingu. Właśnie to, czy dany produkt nadaje się do recyklingu, czy też nie determinuje, gdzie ląduje dane opakowanie po produkcie.
Każdy odpad może mieć swoje przeznaczenie, jeśli nadaje się do ponownego przetworzenia lub wykorzystania, czyli recyklingu. Tak jest również w przypadku metali. Jednak niektóre z nich muszą trafiać do innych pojemników niż żółte. Mowa tutaj o elektrośmieciach. Jeśli metalowy przedmiot, to urządzenie elektroniczne, to powinno trafić do pojemnika na elektrośmieci. Takie pojemniki muszą być dostępne w PSZOK. Czasami zbiórki elektrośmieci organizowane są w szkołach czy innych instytucjach. Niektóre miasta inwestują też w dodatkowe punkty, gdzie można wyrzucić elektrośmieci. Oczywiście jeśli chodzi o urządzenia, to przyjmują je też sklepy przy zakupie nowych towarów. Do pojemników żółtych nie mogą też trafiać nieopróżnione puszki po farbach, olejach czy lakierach. Należy je oddać do PSZOK, a w przypadku odpadów uznawanych za niebezpieczne do GPZON, czyli gminnych punktów zbiórki odpadów niebezpiecznych. Tu trafiają odpady medyczne, budowlane, chemiczne.
Odpady metalowe, oznaczone kodem 16 01 17, obejmują różne elementy metalowe, w tym stalowe konstrukcje, żelazne pręty, blachy, ramy, rury oraz złom żelazny. Są one poddawane recyklingowi lub innym metodom przetwarzania, dlatego ich właściwa segregacja jest kluczowa.
Jeśli masz dużą ilość odpadów metalowych, możesz skorzystać z usług firm zajmujących się ich odbiorem i utylizacją zgodnie z przepisami Ustawy o odpadach. Takie firmy nie tylko odbiorą złom, ale także zadbają o odpowiednią dokumentację, potwierdzającą legalność utylizacji.
Pamiętaj, że zgodnie z kodem do odpadów metalowych nie zaliczają sięelektrośmieci, puszki po farbach, olejach czy lakierach – te należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub gminnych punktów zbiórki odpadów niebezpiecznych (GPZON).
Gdzie wyrzucać metal?
Zobacz też:
Papa dachowa – jak przygotować się do jej wywozu?
Wywóz odpadów budowlanych Działdowo
Pojemniki na odpady Ruda Śląska
Pojemniki na odpady Rumia
Jak powinno wyglądać prawidłowe składowisko odpadów?
Do czego służy pompa do szamba?
5 godz temu