Z metalu wykonywane są rozmaite przedmioty. Jeśli są to urządzenia elektroniczne, to należy wyrzucać je w wyznaczone miejsce. W inne trafią metalowe puszki po żywności. Gdzie wyrzucać metal? Dowiedzcie się więcej na ten temat.

Gdzie wyrzucać metal?

Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucić metal. Otóż wszystko zależy od tego czy metalowa rzecz stanowi zagrożenie dla środowiska czy też nie. Przykładowo metalowe opakowania po dezodorantach muszą trafić bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zabrudzony metal można umyć, choć zwykle czynią to sortownie, więc jeśli gmina nie zaleca mycia odpadów, to np. z puszki po żywności trzeba po prostu pozbyć się resztek, a następnie można wyrzucić ją do żółtego pojemnika, który przeznaczony jest na metal i plastik. Zatem już wiadomo, gdzie wyrzucać metal generalnie. Jednak warto dowiedzieć się co robić z etykietami – ściągać czy też nie? Otóż zwykle zalecane jest to, by nie ściągać etykiet, jeśli wymagane jest do tego użycie wody. Jeśli etykieta wykonana jest z folii termokurczliwej, to należy ją zdjąć i wyrzucić do śmieci zmieszanych, gdyż folia PVC nie nadaje się do recyklingu. Właśnie to, czy dany produkt nadaje się do recyklingu czy też nie determinuje, gdzie ląduje dane opakowanie po produkcie.

Segregacja śmieci metal – co jeszcze warto wiedzieć?

Każdy odpad może mieć swoje przeznaczenie, jeśli nadaje się do ponownego przetworzenia lub wykorzystania, czyli recyklingu. Tak jest również w przypadku metali. Jednak niektóre z nich muszą trafiać do innych pojemników niż żółte. Mowa tutaj o elektrośmieciach. Jeśli metalowy przedmiot to urządzenie elektroniczne, to powinno trafić do pojemnika na elektrośmieci. Takie pojemniki muszą być dostępne w PSZOK. Czasami zbiórki elektrośmieci organizowane są w szkołach czy innych instytucjach. Niektóre miasta inwestują też w dodatkowe punkty, gdzie można wyrzucić elektrośmieci. Oczywiście jeśli chodzi o urządzenia, to przyjmują je też sklepy przy zakupie nowych towarów. Do pojemników żółtych nie mogą też trafiać nieopróżnione puszki po farbach, olejach, czy lakierach. Należy je oddać do PSZOK, a w przypadku odpadów uznawanych za niebezpieczne do GPZON, czyli gminnych punktów zbiórki odpadów niebezpiecznych. Tu trafiają odpady medyczne, budowlane, chemiczne.

Jak nie popełnić błędu przy segregacji śmieci po remoncie?

Remont powoduje, że generuje się spore ilości odpadów. Jednak zwykle nie mogą one trafić do zwykłych koszy. Wywóz gruzu Lubań to oferta dla wszystkich mieszkańców miasta, którzy chcą się pozbyć gruzu po remoncie lub rozbiórce. Po remoncie może pozostać także sporo niewykorzystanych materiałów budowlanych. Należy je oddać do PSZOK, a nie wyrzucać do odpadów zmieszanych. W przypadku odpadów niebezpiecznych należy wyrzucić je do wyznaczonego przez gminę punktu. Może je też odebrać firma zajmująca się wywozem tego rodzaju odpadów i dostarczyć do takiego miejsca. Może być to GPZON. Oczywiście materiały budowlane, które pozostały można również komuś oddać lub sprzedać, jeśli jest taka możliwość. Najlepiej gdy materiał czy kleje albo inne substancje nie zostają, jednak jest to sytuacja rzadka, bo zwykle kupuje się je nieco na zapas, aby przypadkiem ich nie zabrakło. Stąd bardzo ważne jest racjonalne gospodarowanie odpadami.

 

Gdzie wyrzucać metal?

Gdzie wyrzucać metal?

 

Zobacz też:

Papa dachowa – jak przygotować się do jej wywozu?
Wywóz odpadów budowlanych Działdowo
Pojemniki na odpady Ruda Śląska
Pojemniki na odpady Rumia
Jak powinno wyglądać prawidłowe składowisko odpadów?
Do czego służy pompa do szamba?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płońsk

3 godz temu