21 czerwca 2021
Gdzie wyrzucać
#gdzie wyrzucać
#nakrętki
#pojemnik na szkło
#pojemnik na tworzywa sztuczne
#słoiki
Każdy kto porządkuje piwnicę nieraz miał dylemat z tym, gdzie wyrzucać nakrętki od słoików. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro robienie zapraw na zimę to jeden z naszych rodzimych zwyczajów.
Jak wiadomo, aby proces ten przebiegał poprawnie, nie obejdzie się bez szczelnych nakrętek. Te ostatnio z czasem ulegają zużyciu i trzeba je wymienić na nowe. Na szczęście nakrętki od słoików, podobnie jak i one same nadają się do recyklingu. Zgodnie z obowiązującymi zasadami selektywnej zbiórki nieczystości słoiki oraz weki należy wyrzucać do pojemników na szkło, a zakrętki umieszczać w żółtych koszach na metale i tworzywa sztuczne. Taki stan rzeczy sprawia, że robienie zapraw na zimę jest naprawdę ekologiczne. Nie dość, że z całą pewność zawartość słoików z dżemem lub kompotów ma mniej chemii od produktów zakupionych w sklepach to jeszcze opakowania, czyli słoik z nakrętka można poddać recyklingowi. Warto zatem wrócić do korzeni i zadbać o to, aby szczelnie wypełnić zaprawami swoją zimową spiżarnię.
Metalowe nakrętki od słoików nie są jedynym odpadem, który powstaje w trakcie robienia domowych zapraw. Wiele z nich zapakowanych jest w tzw. weki, które są zakręcane na gumkę, metalowy pałąk oraz szklane wieko. W przypadków weków może się zatem pojawić pytanie, gdzie wyrzucać wieczka od słoików.
Odpowiedź na nie może być dość skomplikowana. Nie zawsze bowiem wieczka wykonane są ze szkła opakowaniowego. Aby się o tym przekonać warto poszukać odpowiednich oznaczeń na słoiku i zobaczyć, czy nadaje się on do recyklingu.
Na wątpliwości związane z tym, gdzie wyrzucać wieczka od słoików odpowie nam symbol, który może pojawić się na słoiku. Graficzne przedstawienia trójkąta na tle pojemnika ze strzałkami oznaczać będzie, że tak słoik jak i wieczko można wyrzucić do kosza na szkło. W przeciwnym wypadku przedmioty te należy umieścić w pojemniku na odpady niesegregowane.
Szkło, które nie spełnia kryteriów szkła opakowaniowego w całym strumieniu tego surowca stanowi zanieczyszczenie.
W momencie gdy jego udział będzie zbyt wysoki można znacząco obniżyć jakość całej partii materiału.
Osobnym tematem są gumowe gumki i metalowe zamknięcia. Zarówno jeden jak i drugi asortyment można umieszczać w żółtych zbiornikach, które są przeznaczone na metale i tworzywa sztuczne. Odpad ten może być ponownie przetworzony, zmniejszając tym samym ilość odpadów niesegregowanych.
Wielu z nas wykorzystuje słoiki do przechowywania przetworów, dżemów czy kiszonych warzyw. W miarę jak zużywamy zawartość tych słoików, zastanawiamy się, co zrobić z nakrętkami, które pozostają po ich otwarciu. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim sposobie ich utylizacji, aby nie szkodzić środowisku.
Zakrętki od słoików bezproblemowo zazwyczaj nadają się do recyklingu, dlatego jak najbardziej mogą zostać umieszczone w koszu na odpady sztuczne i metale. Istnieją od tej zasady jednak małe wyjątki.
Warto przed wyrzuceniem takiej zakrętki upewnić się, że zostały z niej usunięte ewentualne gumki (jeśli jest to pokrywka do weka). W recyklingu nie ma znaczenia, czy zakrętka jest zardzewiała: dlatego nie ma potrzeby usuwać rdzy przed wyrzuceniem wieczka.
Należy jednak pamiętać, że do kosza na odpady segregowane nie mogą być wyrzucane produkty, które miały kontakt z chemikaliami i służyły do ich przechowywania. Dlatego jeśli np. w słoiku przechowywany był smar, olej techniczny czy inne podobne preparaty, nakrętka, podobnie jak sam słoik, powinna zostać wyrzucona do odpadów zmieszanych. Najlepiej jednak w całości taki słoik zanieść do punktu selektywnego zbioru odpadów, który zajmuje się utylizacją trudnych i szkodliwych substancji.
Zobacz też:
Gdzie wyrzucać panele podłogowe ?
Gdzie wyrzucać artykuły higieniczne ?
Gdzie wyrzucić pralkę ?
Gdzie wyrzucać tetra pak ?
Gdzie wyrzucić stary komputer ?
Gdzie wyrzucać butelki po oleju jadalnym ?
16 min. temu