Każdy kto porządkuje piwnicę nieraz miał dylemat z tym, gdzie wyrzucać nakrętki od słoików. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro robienie zapraw na zimę to jeden z naszych rodzimych zwyczajów.

Gdzie wyrzucać nakrętki od słoików ?

 Jak wiadomo, aby proces ten przebiegał poprawnie, nie obejdzie się bez szczelnych nakrętek. Te ostatnio z czasem ulegają zużyciu i trzeba je wymienić na nowe. Na szczęście nakrętki od słoików, podobnie jak i one same nadają się do recyklingu. Zgodnie z obowiązującymi zasadami selektywnej zbiórki nieczystości słoiki oraz weki należy wyrzucać do pojemników na szkło, a zakrętki umieszczać w żółtych koszach na metale i tworzywa sztuczne. Taki stan rzeczy sprawia, że robienie zapraw na zimę jest naprawdę ekologiczne. Nie dość, że z całą pewność zawartość słoików z dżemem lub kompotów ma mniej chemii od produktów zakupionych w sklepach to jeszcze opakowania, czyli słoik z nakrętka można poddać recyklingowi. Warto zatem wrócić do korzeni i zadbać o to, aby szczelnie wypełnić zaprawami swoją zimową spiżarnię.

Gdzie wyrzucać nakrętki od słoików ?

Gdzie wyrzucać nakrętki od słoików ?

 

Metalowe nakrętki od słoików nie są jedynym odpadem, który powstaje w trakcie robienia domowych zapraw. Wiele z nich zapakowanych jest w tzw. weki, które są zakręcane na gumkę, metalowy pałąk oraz szklane wieko. W przypadków weków może się zatem pojawić pytanie, gdzie wyrzucać wieczka od słoików.

Gdzie wyrzucać zakrętki od słoików?

Odpowiedź na nie może być dość skomplikowana. Nie zawsze bowiem wieczka wykonane są ze szkła opakowaniowego. Aby się o tym przekonać warto poszukać odpowiednich oznaczeń na słoiku i zobaczyć, czy nadaje się on do recyklingu.

Na wątpliwości związane z tym, gdzie wyrzucać wieczka od słoików odpowie nam symbol, który może pojawić się na słoiku. Graficzne przedstawienia trójkąta na tle pojemnika ze strzałkami oznaczać będzie, że tak słoik jak i wieczko można wyrzucić do kosza na szkło. W przeciwnym wypadku przedmioty te należy umieścić w pojemniku na odpady niesegregowane.

Szkło, które nie spełnia kryteriów szkła opakowaniowego w całym strumieniu tego surowca stanowi zanieczyszczenie.

W momencie gdy jego udział będzie zbyt wysoki można znacząco obniżyć jakość całej partii materiału.

Osobnym tematem są gumowe gumki i metalowe zamknięcia. Zarówno jeden jak i drugi asortyment można umieszczać w żółtych zbiornikach, które są przeznaczone na metale i tworzywa sztuczne. Odpad ten może być ponownie przetworzony, zmniejszając tym samym ilość odpadów niesegregowanych.

Wielu z nas wykorzystuje słoiki do przechowywania przetworów, dżemów czy kiszonych warzyw. W miarę jak zużywamy zawartość tych słoików, zastanawiamy się, co zrobić z nakrętkami, które pozostają po ich otwarciu. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim sposobie ich utylizacji, aby nie szkodzić środowisku.

Zakrętki od słoików bezproblemowo zazwyczaj nadają się do recyklingu, dlatego jak najbardziej mogą zostać umieszczone w koszu na odpady sztuczne i metale. Istnieją od tej zasady jednak małe wyjątki. 

Warto przed wyrzuceniem takiej zakrętki upewnić się, że zostały z niej usunięte ewentualne gumki (jeśli jest to pokrywka do weka). W recyklingu nie ma znaczenia, czy zakrętka jest zardzewiała: dlatego nie ma potrzeby usuwać rdzy przed wyrzuceniem wieczka.

Należy jednak pamiętać, że do kosza na odpady segregowane nie mogą być wyrzucane produkty, które miały kontakt z chemikaliami i służyły do ich przechowywania. Dlatego jeśli np. w słoiku przechowywany był smar, olej techniczny czy inne podobne preparaty, nakrętka, podobnie jak sam słoik, powinna zostać wyrzucona do odpadów zmieszanych. Najlepiej jednak w całości taki słoik zanieść do punktu selektywnego zbioru odpadów, który zajmuje się utylizacją trudnych i szkodliwych substancji.

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać panele podłogowe ?
Gdzie wyrzucać artykuły higieniczne ?
Gdzie wyrzucić pralkę ?
Gdzie wyrzucać tetra pak ?
Gdzie wyrzucić stary komputer ?
Gdzie wyrzucać butelki po oleju jadalnym ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Płock

5 godz temu