Jak utylizować odpady biodegradowalne?

Z nieczystościami które pochodzą z naszych ogrodów, działek oraz innych terenów rekreacyjnych  mamy do czynienia nieprzerwanie od wczesnej wiosny, aż do później jesieni. Ich nadmiar bywa dla wielu z nas frustrujący i często sprawia, że nie za bardzo wiemy gdzie wyrzucać odpady biodegradowalne.

Póki co rok 2020 jest pod tym względem szczególny, gdyż rośliny, trawa oraz krzaki i krzewy rosną w bardzo szybkim tempie. Wszystko to przez sprzyjające warunki meteorologiczne. Wysokie temperatury i padające deszcze sprawiają, że nasze uprawy rosną jak szalone, a ich zbędne elementy trzeba w jakiś sposób zagospodarować. Obecne regulacje odpadowe, własna inicjatywa i jakżeby inaczej technologia dają nam szereg możliwości. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy:

Gdzie wyrzucać odpady biodegradowalne ?

  • Odprowadzenie odpadów w systemie gminnym – na pytanie gdzie wyrzucać odpady biodegradowalne odpowiedź jest dość prosta, gdyż służą do tego pojemniki lub worki w kolorze brązowym. To właśnie do nich możemy wsypać skoszoną trawę, liście czy zbędne owocu z przydomowego sadu. Jeśli przestrzeń przeznaczona do ich zbiórki jest niewystarczająca to warto skontaktować się z odpowiednią komórką w swoim Urzędzie i domówić kolejne zbiorniki na nieczystości. Jeśli Gmina nie ma w obowiązku ich zapewnienia to wówczas należy zakupić je samodzielnie u wybranego dostawcy koszy na śmieci.
  • Własny kompostownik – kompost to jeden z najlepszych nawozów, który został wymyślony i opracowany przez naturę. Dzięki jego zastosowaniu mamy szansę na odzyskanie cennych składników odżywczych i zasilenia nimi coraz bardziej wyjałowionych gleb. Dobrym sposobem na utworzenie własnego kompostownika jest wykorzystanie niepotrzebnego pojemnika na śmieci o pojemności minimum 1100 litrów lub zakup rozwiązania dedykowanego.
  • Rozdrabniacz do gałęziodpady biodegradowalne to nie tylko trawa i liście. Bardzo często są to także gałęzie i pieńki. Aby się ich pozbyć nie wystarczy zwykły kosz na śmieci w kolorze brązowym. Przed umieszczeniem odpadów w zbiorniku powinno się użyć rozdrabniacza. Podstawowe wersja tego urządzenia nie jest wcale droga, a jego koszt to niecałe 300 złotych. Duży wybór tego typu sprzętu jest dostępny w Internecie.
  • Skorzystanie z Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów – PSZOK – i na stałe znalazły swoje miejsce w odpadowych realiach naszego kraju. W każdej niemal chwili można do nich dostarczyć odpady pogrupowane na podstawowe frakcje do których należą również śmieci biodegradowalne. Jeśli więc pojemniki na śmieci są dla nas niewystarczające to powinniśmy dowiedzieć się o lokalizacje najbliższego PSZOK – u.
  • Wynajęcie kontenera – podczas prac aranżacyjnych w ogrodzie, tworzenia nowych warzywników czy adaptacji terenu na użytek komercyjny można także wynająć odpowiedni kontener. Nie powinno to nas kosztować majątku. Zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych jest zazwyczaj tańsze od utylizacji śmieci remontowych czy gruzu.

 

Gdzie wyrzucać odpady biodegradowalne ?

Gdzie wyrzucać odpady biodegradowalne ?

 

Zobacz też:

Koszty wywozu odpadów
Dzierżawa kabin online na jesień 2019 r.
Serwisowanie toalet przenośnych
Platforma odpadowa – zaproszenie do współpracy
Zlecenia na wywóz gruzu
Jakie to odpady komunalne ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Zamość

2 godz temu