Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

Odpady budowlane są pozostałością po remontach i budowach. Wiele osób ryzykując duże kary lub nie będąc świadomymi konsekwencji wyrzuca takie odpady do kontenerów na odpady zmieszane czy co gorsza do odpadów segregowanych, np. styropian budowlany. Tym czasem nie można tego robić. Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

Odpady budowlane gdzie wyrzucać?

Jeżeli jesteście w trakcie remontu, to już pewnie zastanawiacie się, co zrobić z tym całym gruzem, skutymi płytkami, starą ceramiką łazienkową, np. wanną czy muszlą klozetową, a także terakotą, oknami drzwiami czy opakowaniami po zaprawach. Nawet jeśli coś zmieści się do worka czy kontenera na odpady zmieszane, to nie należy takich odpadów tam wyrzucać. Wytwórca śmieci może zostać też łatwo namierzony, jeśli próbuje pozbyć się takich śmieci na składowisku odpadów na osiedlu mieszkaniowym. W końcu remont słyszą wszyscy sąsiedzi, a do tego obowiązuje monitoring. Gdy gmina na własny koszt musi pozbyć się takich odpadów, to kosztami obciąży wytwórcę. Podobnie składowanie gruzu w nieodpowiedni sposób nawet na własnym terenie również jest karalne. Grozi za to mandat 1500 zł. Z kolei mandat za wyrzucanie odpadów w lesie czy innym miejscu może wynieść od 500 zł. Nie warto zatem tego robić. Nie mówiąc o tym, że nieprawidłowo składując odpady szkodzi się środowisku. Rozwiązaniem w tym przypadku jest wynajem kontenera na śmieci. Można też postawić na tzw. big bag. Firma dowiezie go na Twoją posesję, a ponadto umówisz się z nią na odbiór gruzu i innych odpadów budowlanych. Jeżeli nie masz możliwości składowania odpadów pobudowlanych, to możesz umówić się od razu na ich wywóz w określonym terminie. Zatem odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucać odpady budowlane jest prosta. Nie należy robić tego na własną rękę i należy wynająć firmę zajmującą się wywozem.

Co jeszcze możesz zrobić z odpadami budowlanymi i kto odpowiada za odpady?

Zacznijmy od tego, kto odpowiada za odpady budowlane. Otóż zgodnie z obowiązującym prawem jest to ich wytwórca. Zatem jeżeli robisz remont samodzielnie, to właśnie Ty jesteś odpowiedzialny za wywóz odpadów i musisz zlecić tę pracę wyspecjalizowanej firmie. Jeśli wynajmujesz budowlańców, to firma remontowo-budowlana teoretycznie odpowiada za wywóz gruzu i innych materiałów, ale jest tutaj wyjątek. Jeśli w podpisanej umowie jest wzmianka o tym, że to zlecający pracę bierze odpowiedzialność za powstałe w wyniku prac odpady i taką umowę podpiszesz, to jednak jest ona wiążąca i to Ty musisz pozbyć się odpadów. Wynajęcie firmy zajmującej się wywozem gruzu i innych odpadów budowlanych jest najlepszą opcją. Czasami Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmują pewne ilości gruzu po złożeniu stosownej deklaracji śmieciowej, jednak nie jest tak wszędzie. Musisz się zorientować jakie przepisy obowiązują w Twojej gminie czy mieście, bo to gmina odpowiada za gospodarowanie odpadami. Może się okazać, że oddanie gruzu do PSZOK nie jest możliwe. Wtedy zanim zadzwonisz do firmy zajmującej się wywozem gruzu, masz jeszcze jedną opcję. Otóż możesz oddać gruz pobudowlany osobie fizycznej do wykonania pewnych prac, np. utwardzenia drogi czy zasypania rowów. Jeśli jednak masz też inne odpady pobudowlane, to lepszym wyborem będzie jednak wynajęcie kontenera lub  big baga. Zawsze postępuj zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby nie narażać się na kary, a jednocześnie chroń środowisko.

 

Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

 

Zobacz też:

Wywóz śmieci Częstochowa
Segregacja śmieci styropian
Kontener na gruz Poznań
Gdzie wyrzucać żarówki?
Wywoz gruzu Szczecin
Wywóz śmieci Gdańsk

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Toruń

6 godz temu