Jak utylizować odpady gastronomiczne?

Luzowanie obostrzeń gospodarczych i idące za tym likwidowanie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa to dobry czas, aby zastanowić się nad tym gdzie wyrzucać odpady gastronomiczne. Rozważania te są o tyle istotne, że przed nami lato, a co za tym idzie wzmożony okres powstawania tego rodzaju nieczystości.

Bary i restauracje w całym kraju mogą przeżywać większe niż zwykle obłożenie i będą musiały poradzić sobie z różnego rodzaju nieczystościami. Aby uczynić to skutecznie trzeba wiedzieć z czym możecie mieć Państwo do czynienia. A że temat nie należy do najprostszych nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. W typowym punkcie gastronomicznym powstają bowiem przeróżne rodzaje odpadów. Do najbardziej znaczących zaliczyć możemy:

Gdzie wyrzucać odpady gastronomiczne ?

  • Odpady opakowaniowe – żyjemy w czasach w których nawet najwymyślniejsze dania składają się z różnego rodzaju półproduktów. Z punktu widzenia gospodarki nieczystościami kluczową kwestią jest sposób ich zapakowania. Przedsiębiorcy prowadzący biznes gastronomiczny stykają się głównie z opakowaniami ze szkła, tworzyw sztucznych oraz kartonami. W świetle obowiązujących przepisów powinny one trafić do pojemników lub worków do selektywnej zbiórki odpadów.
  • Odpady biodegradowalne – nasza dieta jest zróżnicowana. Idąc zjeść poza domem rzadko kiedy kupujemy danie nie mające dodatku przyrządzonego z warzyw. W konsekwencji powyższego branża żywienia zbiorowego musi znaleźć sposób na śmieci o kodzie 20 01 08 (odpady kuchennie ulegające biodegradacji). Na chwilę obecną najwłaściwszym miejscem ich przeznaczenia będą brązowe kosze lub worki na śmieci.
  • Niezjedzone resztki – kości od mięsa wieprzowego lub wołowego, ości od ryb czy ziemniaki pokryte sosem to kolejne śmieci, które trzeba jakoś upłynnić. Ten rodzaj śmieci należy do grupy niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych i musi być odbierany przez śmieciarkę lub pojazdy przewożące kontenery. Warto pomyśleć, aby pojemniki na śmieci bytowe regularnie dezynfekować. Mogą do tego posłużyć specjalne płyny.
  • Produkty przeterminowane – dylematy na temat tego, gdzie wyrzucać odpady gastronomiczne dotyczą również produktów, które utraciły datę ważności. W myśl zapisów ustawowych są one odpadem o kodzie 16 03 80 i powinny być zutylizowane osobno, tak aby nie możliwe było ich powtórne wprowadzenie do obiegu. W celu znalezienia odpowiedniego Usługodawcy warto posłużyć się elektroniczną ewidencją podmiotów z branży odpadowej, którą można znaleźć w BDO.
  • Zepsute mięso jak i ryby – awaria lodówki wywołana przez brak prądy czy nagłe zepsucie się zamrażarki może prowadzić do powstania odpadów zwierzęcych określanych jako materiał kategorii III. Muszą one podobnie jak inne produkty przeterminowane być wywiezione osobnym transportem przez podmiot wpisany do rejestru prowadzonego przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny.
  • Przepracowane oleje – smażalnie ryb oraz innego rodzaju jadłodajnie zużywają do procesu przygotowywania dań olej. Jego zużyte części mają kod 20 01 25. Bardzo często są one określane mianem UCO (used cooking oil). W sieci można znaleźć sporą grupę firm, które odbierają oleje, a często nawet za nie płacą. Jest to zatem doskonała okazją do legalnego pozbycia się śmieci w stanie płynnym i półpłynnym.
Gdzie wyrzucać odpady gastronomiczne ?

Gdzie wyrzucać odpady gastronomiczne ?

 

Czy odpady mięsne są trudne w zagospodarowaniu?

Odpady mięsne to specyficzny rodzaj nieczystości, zwłaszcza gdy rozważamy ich odbiór od podmiotów prowadzących działalność gastronomiczną. Rozpatrywać należy je na kilka sposobów, gdyż tylko wtedy dowiemy się jak postępować z tymi nieczystościami.

Odpady mięsne takie jak np. przeterminowane udka z kurczaka, czy karkówka, której upłynął termin ważności zaliczamy do grupy śmieci o kodzie 16 03 80. Dodatkowo przypisane jest im oznaczenie materiału kategorii III.

W chwili obecnej tego typu żywność podlega specjalnym jurysdykcjom i nie może być łączona z innymi rodzajami nieczystości.

Opisywane nieczystości muszą zostać odebrane przez podmioty posiadające określone decyzje i przewiezione do zakładów utylizacji. Każdy odbiór materiału kategorii III czyli mięsa lub ryb w stanie surowym odbywa się specjalistycznym transportem.

Zazwyczaj są to niewielkich rozmiarów auta dostawcze. Wytwórca odpadów tj. podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą musi każdorazowo sporządzić określony dokument, gdzie deklaruje masę nieczystości, transportującego odpad oraz miejsce jego przeznaczenia. Jeśli chodzi o finalne przeznaczenie odpadów mięsnych to zazwyczaj trafiają one do spalarni. Jest to swojego rodzaju novum, gdyż wcześniej odpady te mogły być używane np. do skarmiania zwierząt futerkowych takich jak nutrie czy lisy.

Duża ilość chorób odzwierzęcych zweryfikowała jednak rzeczywistość i dziś należy odpady pochodzenia zwierzęcego utylizować w specjalnych instalacjach. Tylko część z nich pod ścisłymi rygorami może być przeznaczona na karmę.

Zobacz też:

Rodzaje pojemników na odpady
Wyzwania współczesnej gospodarki odpadami
Jak zamówić kabinę WC i nie przepłacić ?
Cena za odbiór odpadów
Poszukujemy partnerów na terenie całego kraju
Formularz do zamawiania toalet

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Poznań

1 godz temu