Wielu z nas przynajmniej raz na jakiś czas zastanawia się nad tym, gdzie wyrzucać odpady kuchenne. I choć w zdecydowanej przewadze nie lubimy tego robić to siłą rzeczy warto wiedzieć jak postępować z tym czego już nie skonsumujemy.

A, że temat warto jest naszej uwagi, potwierdzają liczby. Tylko w naszym kraju marnuje się niemal 9 mln ton jedzenia rocznie. Statystycznie każdy z nas wyrzuca więc ponad 230 kilogramów odpadów spożywczych rocznie. Jako, że przeciętnie wytwarzamy około 300 kg nieczystości to jedzenie stanowi ponad 75 % całego strumienia nieczystości. Liczby te stale rosną. Chcąc nie chcąc warto do niezjedzonych resztek podejść w sposób merytoryczny i odpowiednio je posegregować. Cały proces można przeprowadzić poprzez:

Podpowiadamy, gdzie wyrzucać odpady kuchenne

  • Oddzielenie frakcji odpadów opakowaniowych – osoby prowadzące gospodarstwa domowe mają dziś o wiele prościej, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wszystko przez to, że większość potraw przygotowywana jest dziś z tzw. „półproduktów”. Zazwyczaj są one przechowywane w różnego typu opakowaniach wytworzonych najczęściej z tworzyw sztucznych, metalu, papieru lub szkła. Przed wyrzuceniem ich do śmietnika powinniśmy oddzielić zawartość od surowców nadających się do recyklingu. W ten sposób ograniczmy ilość odpadów zmieszanych, które są najdroższe w zagospodarowaniu.
  • Oddzielenie frakcji roślinnejnieczystości o kodzie 20 01 08 to tzw. „odpady kuchenne ulegające biodegradacji”. Można się spotkać z nimi w niemal każdej kuchni. Bywa jednak, że warzywa i owoce przechowywane za długo w naszych domach więdną lub gniją. Jeśli więc chcemy wiedzieć, gdzie wyrzucać odpady kuchenne to nie można zapominać o tej grupie odpadów. W myśl obowiązujących przepisów miejscem ich przeznaczenia są brązowe pojemniki lub worki na odpady. W niektórych miastach odpady kuchenne zbierane są wraz z nieczystościami z ogrodu, a w innych oddzielnie. Warto zwrócić uwagę jak przygotować tego typu nieczystości do wywozu. Niektóry urzędy miast lub gmin wymagają bowiem, aby wyrzucane one były luzem.
  • Minimalizowanie ilości odpadów spożywczych – ekonomiści badający nasze zwyczaje konsumenckie zauważyli, że bardzo dużo pieniędzy ubywa nam poprzez nieroztropny zakup jedzenia. W czasach, kiedy w sklepach jest nieomal wszystko warto wziąć to pod uwagę. Dobrą praktyką jest udawanie się na zakupy wraz z listą rzeczy niezbędnych. Unikniemy wówczas nieprzemyślanych transakcji i w sposób bardziej przemyślany zadbamy o środowisko.

 

Gdzie wyrzucać odpady kuchenne ?

Gdzie wyrzucać odpady kuchenne ?

Jak postępować z odpadami kuchennymi?

Odpady kuchenne zna każdy z nas. Mamy z nimi do czynienia przy okazji przygotowywania posiłków lub tuż po ich zakończeniu. Nie każdy jednak wie, co zrobić z poszczególnymi nieczystościami i gdzie je umieścić, aby nie łamać zasad segregacji.

Przy nieczystościach stałych trudno jest uwzględnić wszystkie scenariusze. Warto jednak poznać najbardziej możliwe tak, aby sortowanie śmieci był jeszcze wydajniejsze.

Odpady kuchenne ulegające biodegradacji to jedne ze śmieci, które należą do grupy tych nieczystości. Mają one kod 20 01 08. W zależności od regionu w kraju zbiera się je wraz pozostałymi odpadami biodegradowalnymi lub osobno w specjalnie przygotowanych pojemnikach lub workach.

Jednak odpady kuchenne to nie tylko nieczystości biodegradowalne. Grupa ta jest niezwykle szeroka. Zaliczyć do niej możemy także przetworzone resztki pożywienia, które muszą znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane.

Do odpadów kuchennych, biorąc pod uwagę miejsce ich powstawania można zaliczyć także różnego rodzaju opakowania. W tym przypadku należy postępować zgodnie z ich rodzajem tj. oddzielnie składować plastik, szkło oraz papier. W przypadku surowców nie zawsze trzeba je przed włożeniem do pojemnika umyć.

Czasami wystarczy jedynie oczyścić opakowanie po jogurcie czy przecierze pomidorowym z największych pozostałości.

Dobrą receptą na ograniczenie powstawania odpadów kuchennych jest umiejętne zarządzanie zawartością lodówki i kupowanie takiej ilości jedzenia, aby można je było spożyć w jak największym procencie.

Zobacz też:

Jak załatwić wywóz śmieci ?
Zarządzanie czasem
Wynajem toalety na budowę domu
Jednodniowy wynajem toalet
Toalety przenośne na Święto Zmarłych
Porady odpadowe dla każdego

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Piła

6 godz temu