Wielu z nas przynajmniej raz na jakiś czas zastanawia się nad tym, gdzie wyrzucać odpady kuchenne. I choć w zdecydowanej przewadze nie lubimy tego robić to siłą rzeczy warto wiedzieć jak postępować z tym czego już nie skonsumujemy.

A, że temat warto jest naszej uwagi, potwierdzają liczby. Tylko w naszym kraju marnuje się niemal 9 mln ton jedzenia rocznie. Statystycznie każdy z nas wyrzuca więc ponad 230 kilogramów odpadów spożywczych rocznie. Jako, że przeciętnie wytwarzamy około 300 kg nieczystości to jedzenie stanowi ponad 75 % całego strumienia nieczystości. Liczby te stale rosną. Chcąc nie chcąc warto do niezjedzonych resztek podejść w sposób merytoryczny i odpowiednio je posegregować. Cały proces można przeprowadzić poprzez:

Podpowiadamy, gdzie wyrzucać odpady kuchenne

  • Oddzielenie frakcji odpadów opakowaniowych – osoby prowadzące gospodarstwa domowe mają dziś o wiele prościej, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wszystko przez to, że większość potraw przygotowywana jest dziś z tzw. „półproduktów”. Zazwyczaj są one przechowywane w różnego typu opakowaniach wytworzonych najczęściej z tworzyw sztucznych, metalu, papieru lub szkła. Przed wyrzuceniem ich do śmietnika powinniśmy oddzielić zawartość od surowców nadających się do recyklingu. W ten sposób ograniczmy ilość odpadów zmieszanych, które są najdroższe w zagospodarowaniu.
  • Oddzielenie frakcji roślinnejnieczystości o kodzie 20 01 08 to tzw. „odpady kuchenne ulegające biodegradacji”. Można się spotkać z nimi w niemal każdej kuchni. Bywa jednak, że warzywa i owoce przechowywane za długo w naszych domach więdną lub gniją. Jeśli więc chcemy wiedzieć, gdzie wyrzucać odpady kuchenne to nie można zapominać o tej grupie odpadów. W myśl obowiązujących przepisów miejscem ich przeznaczenia są brązowe pojemniki lub worki na odpady. W niektórych miastach odpady kuchenne zbierane są wraz z nieczystościami z ogrodu, a w innych oddzielnie. Warto zwrócić uwagę jak przygotować tego typu nieczystości do wywozu. Niektóry urzędy miast lub gmin wymagają bowiem, aby wyrzucane one były luzem.
  • Minimalizowanie ilości odpadów spożywczych – ekonomiści badający nasze zwyczaje konsumenckie zauważyli, że bardzo dużo pieniędzy ubywa nam poprzez nieroztropny zakup jedzenia. W czasach, kiedy w sklepach jest nieomal wszystko warto wziąć to pod uwagę. Dobrą praktyką jest udawanie się na zakupy wraz z listą rzeczy niezbędnych. Unikniemy wówczas nieprzemyślanych transakcji i w sposób bardziej przemyślany zadbamy o środowisko.

 

Gdzie wyrzucać odpady kuchenne ?

Gdzie wyrzucać odpady kuchenne ?

 

Zobacz też:

Jak załatwić wywóz śmieci ?
Zarządzanie czasem
Wynajem toalety na budowę domu
Jednodniowy wynajem toalet
Toalety przenośne na Święto Zmarłych
Porady odpadowe dla każdego

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna

Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Jędrychów

3 godz temu