Temat tego, gdzie wyrzucać odpady zielone jest bliski nam wszystkim szczególnie wiosną. W końcu wtedy obserwuje się najintensywniejszy wzrost roślin, które po zimie budzą się do życia.

Kolejny okres wegetacyjny to jednak nie lada problem dla wszystkich tych z nas, którzy posiadają ogród. Prace porządkowe, które trzeba tam przeprowadzić wymuszają niejako chwilę refleksji nad pozbyciem się zbędnych liści, trawy czy też chwastów. Selektywna zbiórka odpadów włącza odpady biodegradowalne do kanonu 5 podstawowych frakcji odbieranych przez służby komunalne. Ale często tego rodzaju śmieci jest tak dużo, że nie mieszczą się one w przydomowym kuble na BIO. Chcąc, nie chcąc trzeba więc poszukać alternatywnych metod ich zagospodarowania. Należą do nich przede wszystkim:

Gdzie wyrzucać odpady zielone ?

  • Kompostowanie odpadów – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać odpady zielone warto wziąć pod uwagę ich właściwości. Tego typu śmieci można powtórnie wykorzystać, a proces ich recyklingu przeprowadzić w kompostowniku. Uzyskany w ten sposób nawóz może ponownie wzbogacić glebę w wartości odżywcze, oszczędzając ją przed zasilaniem w nawozy mineralne. Kompostownik to dobry sposób dla tych osób, które muszą pielęgnować znaczne połacie zieleni. Zamiast obstawiać dom kolejnymi pojemnikami mogą one, wykorzystać skoszoną trawę jako naturalny nawóz.
  • Zawiezienie odpadów zielonych do PSZOK – odpady zielone mają kod 20 02 01. Stanowią one zatem jeden z odpadów komunalnych, którymi zarządzają Gminy. W większości przypadków, pozostałości z przycinania drzew, czy innych działań mających związek z materią organiczną będzie można dostarczyć do PSZOK. Tego typu miejsca mieszczą się dziś w zasadzie na terenie całego kraju. Aby dowiedzieć się gdzie jest obsługujący nas punkt, należy odwiedzić stronę WWW Gminy do której należymy.
  • Zamówienie kontenera na odpady zielonerynek usług komunalnych jest w chwili obecnej dość rozwinięty. Na terenie wielu miast, gmin i powiatów działają firmy, które zajmują się odbiorem odpadów zielonych. W przypadku dużych prac alternatywą na pozbycie się BIO jest zamówienie odpowiedniej wielkości kontenera. Tego typu usługa powinna być nieco tańsza od wywozu śmieci budowlanych czy też gruzu. Z natury bowiem odpady biodegradowalne są tańsze w utylizacji od tych z grupy „17”.

Gdzie wyrzucać odpady zielone ?

Gdzie wyrzucać odpady zielone ?

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Jednym z przykładowych odpadów zielonych jest skoszona trawa. Odpad ten w nomenklaturze śmieciowej ma kod 20 02 01 i powstaje przy okazji pielęgnacji trawnika. Wiosną i latem trawy może być naprawdę dużo i dlatego warto rozplanować sobie odpowiednią przestrzeń na jej zagospodarowanie.

Bardzo często mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej są zmuszeni do tego, aby koszenie skoordynować z terminarzem wywozu odpadów. Nie dziwi zatem fakt, że przed harmonogramowym odbiorem BIO prowadzi się najwięcej zabiegów związanych z pielęgnacją przydomowego ogrodu. I choć na terminarz wywozu śmieci nie mamy specjalnego wpływu to warto zadbać o to, aby w pełni zaspokoił on nasze potrzeby. Unikniemy w ten sposób wyrzucania skoszonej trawy w nieodpowiednie miejsca, czyli np. do rowów melioracyjnych. W chwili obecnej BIO odbierane jest od mieszkańców w  następujący sposób:

W czym zbieramy skoszoną trawę?

  • Odbiór skoszonej trawy w workachskoszona trawa może być wywożona w workach na odpady, które powinny mieć kolor brązowy. Zazwyczaj mają one pojemność 120 litrów, która jest w praktyce mniejsza, gdyż worek powinien być przed odbiorem związany. Worki na BIO są mniej praktyczne od pojemników gdyż trudniej jest do nich wrzucić trawę. Bywają również sytuację w których ciężar ładunku może spowodować uszkodzenie worka i konieczność pozbierania skoszonej trawy z ziemi. Z worków również o wiele łatwiej wydobywają się odcieki, które mogą zabrudzić kostkę brukową. Z uwagi na wagę worka wypełnionego trawą wymaga on stosowania wytrzymałego stojaka, który może być elementem poprawiającym komfort korzystania z tego typu rozwiązania.
  • Odbiór skoszonej trawy w pojemnikachpojemniki na BIO mogą mieć pojemność od 60 do 1100 litrów. W gospodarstwach domowych stosuje się najczęściej 120 lub 240. Kosze do skoszonej trawy mają swój własny układ jezdny, klapę i w przypadku większych zbiorników korki rozporowe, które umożliwiają spuszczanie odcieków. Osoby o mniejszej tężyźnie fizycznej powinny wybierać pojemniki 120 litrowe, gdyż łatwiej jest je przemieszczać po ogrodzie i odstawić na właściwe miejsce po skończonych zabiegach agrotechnicznych.

Skoszona trawa jako odpad

Skoszona trawa jako odpad

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać gumowe rękawiczki ?
Gdzie wyrzucać klisze rentgenowskie ?
Gdzie wyrzucać puszki po farbie ?
Gdzie wyrzucać odpady kuchenne ?
Gdzie wyrzucać ozdoby świąteczne i choinki ?
Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Kielce

11 min. temu