Wiele osób przy różnych okazja docieka gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach. Nie może to specjalnie dziwić skoro troska o zdrowie i urodę powinna być jednym z naszych priorytetów.

Mnogość tego typu środków wcale nie powoduje, że łatwiej jest podjąć właściwe decyzje. Stojąc przed koniecznością pozbycia się butelek, flakoników czy też pudełeczek bardzo często nie wiemy jak pojemnik będzie dla nich najwłaściwszy. A, że problem wart jest uwagi świadczą dyskusje, które prowadzone są w Internecie. Na forach i w mediach społecznościowych pojawia się bardzo wiele wpisów od osób, które chcą postępować zgodnie z obowiązującymi zasadami. Warto więc temat ten uporządkować i usystematyzować kwestie związane z opakowaniami po kremach, perfumach czy też dezodorantach. Najważniejszym kryterium na które powinniśmy zwrócić uwagę jest surowiec z którego zostały one wykonane. W tym kontekście dzielimy je na:

Jak pozbyć się opakowań po kosmetykach ?

  • Opakowania z papieru – aby rozwikłać problemy związany z tym gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach warto zwrócić uwagę, że bardzo wiele z nich składa się przynajmniej z 2 różnego rodzaju materiałów. Za przykład mogą posłużyć tutaj kremy do twarzy. Zazwyczaj składają się one z pudełka wykonanego z tworzywa sztucznego oraz papierowego kartonika. To drugie powinno trafić do niebieskiego kosza na makulaturę, a pierwsze zasilić żółty zbiornik na metale i plastiki. Przed wyrzuceniem warto pozbyć się resztek produktu i ułatwić tym samym przetworzenie go w procesie recyklingu. Niekiedy papierowe kartoniki tylko z pozoru są „papierowe”. Ubogacanie opakowań różnego rodzaju dodatkami z innych materiałów utrudnia ich ponowne przetworzenie. Dla pewności warto więc przeczytać instrukcje postępowania z odpadami naszego ulubionego środka do pielęgnacji.
  • Opakowania ze szkła – szkło jest nadal dość powszechnym materiałem do przechowywania kosmetyków. I choć część osób zarzuca mu zbyt dużą podatność na uszkodzenia mechaniczne to w kontekście środowiska jest ono najbardziej neutralne. Ale i tutaj pojawia się dość sporo wątpliwości bo szkło szkłu jest tak naprawdę nierówne. W dążeniu do ponownego wykorzystania surowców na masową skalę ważny jest typ opakowania z którym mamy akurat do czynienia. Do zielonego pojemnika na omawianą frakcję mogą trafić jedynie puste buteleczki, które są wykonane ze szkła opakowaniowego. Musimy więc uważać, aby nie wyrzucać tam flakoników z ceramiki, Arcorocu czy kryształów. Będą one bowiem jedynie zanieczyszczeniem prawidłowo posortowanego szkła.
  • Opakowania z tworzyw sztucznychplastiki otaczają nas ze wszystkich stron. Bardzo często można odnieść wrażenie, że z tego surowca zbudowany jest wręcz nasz świat. Opakowani typu LDPE czy HDPE są na szczęście wdzięcznym tematem do recyklingu. Część z nich wykorzystywana jest do produkcji paliw alternatywnych, a jeszcze inne do wytwarzania regranulatu. W przypadku opakowań po kosmetykach jest zupełnie podobnie. Należy zadbać o to, aby wyrzucić je do żółtych pojemników na odpady, wcześniej usunąwszy resztki zalegających tam substancji. Największą uwagę należy zwrócić na pozostałości, które mogą być zaolejone.

 

Opakowania po kosmetykach

Opakowania po kosmetykach

 

Zobacz też:

Odpady i ich segregacja
Wywóz gruzu powiat Poznański
Usługi wywozu nieczystości
Kody odpadów nieczystości poremontowych
Jak portal Smieci.eu wspiera firmy i klientów indywidualnych ?
Zakaz mieszania śmieci

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Kielce

43 min. temu