Jak utylizować opony?

Każda osoba, która jest zmotoryzowana nieraz zastanawiała się nad tym, gdzie wyrzucać opony. Problem ten narasta szczególnie wiosną oraz późną jesienią. To właśnie wtedy najczęściej zmieniamy ogumienie na takie, które przetrwa trudy danego sezonu.

Raz na kilka lat, a u niektórych częściej, zachodzi potrzeba kupna nowych opon.  W zależności od liczby przejechanych kilometrów i stanu bieżnika może to mieć miejsce nawet co roku. Opon samochodowych nie można zostawić przy pojemniku na odpady, licząc na to, że zostaną one zabrane przez ekipę wywozową. Błędem jest także wrzucanie ich do śmietników na tworzywa sztuczne. Do najpopularniejszych metod postępowania z tego rodzaju odpadami zaliczyć możemy:

Gdzie wyrzucać opony ?

  • Pozostawienie opon w PSZOK – jeśli zastanawiamy się, gdzie można wyrzucić opony to swoje rozważania warto rozpocząć od przewertowania strony WWW Urzędu Gminy. W zakładce dotyczącej odpadów można znaleźć informacje na temat zasad działania PSZOK – ów. Jeśli punkt, który obsługuje obszar na którym mieszkacie przyjmuje opony, to można uznać, problem za rozwiązany. W takiej sytuacji opony będzie można tam pozostawić na podstawie złożonej wcześniej deklaracji odpadowej. Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj opon, które mamy na zbyciu. Nie wszystkie PSZOK – i przyjmą od Państwa ogumienie pochodzące od pojazdów ciężarowych bądź ciągników.
  • Mobilne zbiórki odpadów – raz na jakiś czas, w niektórych Gminach odbywają się mobilne zbiórki odpadów. Bywa, że oprócz gabarytów czy elektroniki podczas tego typu akcji zbierane są także opony. Jeśli więc w budynku gospodarczym, czy też w garażu zalega Państwu ogumienie to warto dowiedzieć się, kiedy będzie można je wystawić przed posesję. Przy zbiórkach odpadów przeprowadzanych przez firmy komunalne czasami obowiązują limity. Oznacza to, że pracownicy nie zabiorą więcej niż np. 4 opon.
  • Oddanie opon do zakładu wulkanizacyjnego – sprawdzonym sposobem na wyrzucenie opon jest pozostawienie ich w zakładzie wulkanizacyjnym. Czynności tej można dokonać podczas zakupu nowego ogumienia. Niektóre z zakładów, o ile jest to bez strat dla bezpieczeństwa dokonują także ich renowacji. Tego typu proceder pozwala ograniczyć ilość powstających odpadów.

 

Gdzie wyrzucać opony ?

Gdzie wyrzucać opony ?

 

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać papierki po batonach ?
Gdzie wyrzucić gaśnicę ?
Gdzie wyrzucać rtęć ?
Gdzie wyrzucić filtr do wody ?
Gdzie wyrzucić stary telefon ?
Gdzie wyrzucać koperty bąbelkowe ?

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Toruń

4 godz temu