Gdzie wyrzucać ozdoby świąteczne ?

Gdzie wyrzucać ozdoby świąteczne ?

Jak utylizować ozdoby świąteczne?

W wigilię świąt Bożego Narodzenia mało kto myśli o odpadach. Zapachy dobiegające z kuchni czy perspektywa spotkania z najbliższymi czyni z tego dnia wydarzenie szczególne. Może to i dobrze bo pandemiczna rzeczywistość wpłynęła na naszą kondycję psychiczna i warto od niej nieco odpocząć.

Po świętach przyjdzie nam się jednak zmierzyć ze starymi problemami. Jednym z nich będzie dylemat dotyczący tego gdzie wyrzucać ozdoby świąteczne. W rankingu najpopularniejszych dekoracji królować będą najpewniej:

Gdzie wyrzucać ozdoby świąteczne ?

  • Choinki – drzewka świąteczne dzielimy na sztuczne oraz żywe. Kwestia postepowania z naturalnymi choinkami zależy w dużej mierze od miejsca Państwa zamieszkania. Niektóre Gminy organizują ich zbiórkę i w specjalny sposób zagospodarowują, gdzie indziej choinkę trzeba wyrzucić do odpadów zmieszanych lub samemu dostarczyć do PSZOK. Drzewka syntetyczne wyrzuca się przeważne do koszy na śmieci niesegregowane lecz i tutaj najlepiej zapytać o właściwą ścieżkę postepowania pracownika swojego Urzędu.
  • Bombki choinkowe – odpowiedź na pytanie gdzie wyrzucać ozdoby świąteczne byłaby niepełna, gdybyśmy zapomnieli o bombkach i stroikach świątecznych. Wiele osób jest bowiem na tyle zagorzałymi zwolennikami segregacji odpadów, że stara się je umieścić w pojemnikach do segregacji. Tymczasem poddanie bombek choinkowych recyklingowi to zadanie raczej niemożliwe i powinno się je umieszczać w śmietnikach koloru czarnego.
  • Sznury choinkowe – w sklepach wielkopowierzchniowych można dostać mnóstwo sznurów na choinkę, które są zasilane napięciem z sieci lub bateriami. W momencie gdy podejmujemy decyzje o ich wyrzuceniu to trzeba postąpić z nimi w identyczny sposób jak ze zużytym sprzętem elektrycznym. Świetlnej iluminacji możemy pozbyć się zawożąc ją do PSZOK lub innego punkty przyjmującego sprzęt RTV i AGD. Więcej pracy będziemy mieć ze sznurami na baterie. Te ostatnie należy wyjąć i wyrzucić osobno do specjalnie przygotowanych pojemników.
  • Papier do prezentów – sposób zapakowania naszych prezentów jest ich niewątpliwym uzupełnieniem. Nawet mała rzecz przyozdobiona w piękny sposób sprawi radość naszym bliskim. Bywa jednak, że producenci opakowań nie do końca są w zgodzie z ekologią. Część papieru nie nadaje się do ponownego przetworzenia i musi trafić do pojemników do śmieci zmieszanych. Problem ten dotyczy przede wszystkim arkuszy silnie polakierowanych lub specjalnie usztywnionych.

 

Gdzie wyrzucać ozdoby świąteczne ?

Gdzie wyrzucać ozdoby świąteczne ?

 

Zobacz też:

Najczęściej używane kody odpadów
Gdzie wyrzucać styropian i jak się go pozbyć ?
Uzyskanie wpisu do BDO to dopiero początek
ABC wynajmu toalet przenośnych
Co to są odpady opakowaniowe ?
Pojemniki na odpady zmieszane nie służą do wszystkiego

Spodobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszego kalkulatora on-line i zleć odbiór odpadów,
pod dowolny adres w kraju
Zamów odbiór odpadów

Autor wpisu:

Autor wpisu
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Polecane z tej kategorii:

Nasza aplikacja mobilna Nasza aplikacja mobilna
Pobierz naszą aplikację

Nasza firma pośredniczy w odbiorze odpadów poremontowych, papy, gruzu oraz gabarytów na terenie całego kraju. Współpracujemy z najlepszymi firmami wywozowymi w Polsce. Nasze kontenery, big bagi oraz usługi transportowe zaspokajają potrzeby firm oraz osób prywatnych.

Ostatnio zamówiony kontener na odpady
Zamówiono Kontener do miejscowości Kielce

3 godz temu